بصیرت سیاسی -شناخت حقیقت ۱۳۹۰/۰۹/۰۱ - ۲۴۷ بازدید

برخی از خطوط و معیارهای کلی شناخت راه درست بر اساس تعالیم قرآن را می توان در این موارد برشمرد: ۱- شنیدن سخنان و پیروی از نیکوترین آنها , قرآن کریم کسانی را که سخنان را شنیده و از نیکوترین آنها پیروی می کنند ,هدایت شده از سوی خداوند وصاحبان اندیشه وعقل معرفی می کند.

برخی از خطوط و معیارهای کلی شناخت راه درست بر اساس تعالیم قرآن را می توان در این موارد برشمرد:
۱- شنیدن سخنان و پیروی از نیکوترین آنها , قرآن کریم کسانی را که سخنان را شنیده و از نیکوترین آنها پیروی می کنند ,هدایت شده از سوی خداوند وصاحبان اندیشه وعقل معرفی می کند. «فبشر العباد الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولواالالباب»« پس بندگان مرا بشارت ده , همان کسانی که سخنان را می شنوند و از نیکوترین آنها پیروی می کنند , آنان کسانی هستند که خداوند هدایتشان کرده و آنها صاحبان خرد و اندیشه هستند .( سوره زمر , آیه ۱۷و ۱۸) بدیهی است در دوران فتنه و زمانی که سخنان ومطالب مختلف و ضدو نقیضی زده می شود با شنیدن سخنان و انتخاب نیکوترین آنها که بر پایه عقل و منطق استوار باشد. می توان مسیر صحیح را شناخت وراه درست از نادرست را تشخیص داد .
۲- تحقیق و پیگیری صحت و سقم اخبار و سخنان , یکی از عواملی که ممکن است انسان را به خطا و تصمیم گیری اشتباه بکشاند , تحقیق نکردن در مورد اخبار وسخنانی مطرح شده در جامعه , می باشد. بویژه در زمان فتنه و غبار آلودگی که سخنان مختلف از سوی افراد و گروههای گوناگون و با اهداف متفاوت زده می شود و بازار شایعات و افتراها داغ می باشد .وخصوصا در عصر ما که با وسایل ارتباطی مانند اینترنت و ماهواره و تلفن های همراه و... براحتی می توان هر خبری را در سطح گسترده ای منتشر نمود. از این رو خداوند متعال در قرآن کریم به مومنان دستور می دهد که در مورد صحت وسقم اخباری که به آنها می رسد, تحقیق کنند و هر سخنی را بلافاصله نپذیرند مگر از شخصی که عدالت و دیانت او ثابت باشد. « یا ایها الذین آمنوا ان جائکم فاسق بنبا فتبینوا ان تصیبوا قوما بجهاله فتصبحوا علی ما فعلتم نادمین » « ای کسانی که ایمان آورده اید اگر شخص فاسقی خبری برای شما بیاورد . درباره آن تحقیق کنید , مبادا به گروهی از روی نادانی آسیب برسانید و از کرده خود پشیمان شوید .» ( سوره حجرات , آیه ۶)
۳- بینش , بصیرت وآگاهی ,از جمله عواملی که موجب می شود که انسان مسیر صحیح را بدرستی تشخیص بدهد و گرفتار گمراهی و انحراف نشود , بصیرت و آگاهی است . با شناخت و بصیرت می توان مسیر صحیح را از مسیر نادرست بازشناخت .« قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا ومن اتبعنی » « بگو این راه من است من و پیروانم با بصیرت و آگاهی مردم را به سوی خدا دعوت می کنیم »( سوره یوسف , آیه ۱۰۸)
۴- پیروی از رهبری الهی و محور قرار دادن او در منازعات و اختلافات , اگر رهبری الهی محور جامعه اسلامی قرار بگیرد و در اختلافات مرجع و کلام او فصل الخطاب باشد از بسیاری از انحرافها جلوگیری شده و مسیر صحیح از نادرست بازشناخته می شود. « یا ایها الذین آمنوا اطیعواالله و اطیعوالرسول و اولی الامر منکم فان تنازعتم فی شی فردوه الی الله و الرسول ان کنتم تومنون بالله و الیوم الاخر ذلک خیر واحسن تاویلا»« ای کسانی که ایمان آورده اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا واولوالامر را و هرگاه در چیزی نزاع واختلاف داشتید , آن را به خدا و پیامبر باز گردانید اگر به خدا وروز رستاخیز ایمان دارید این برای شما بهتر و عاقبت و پایانش نیکوتر است »( سوره نساء ,آیه ۵۹) هر چند آیه شریفه با توجه به روایات در خصوص اطاعت از خداوند و پیامبر و امامان معصوم علیهم السلام است ولی از آنجا که ولایت فقیه در راستای حاکمیت پیامبر ومعصومین علیهم السلام و به عهنوان نیابت عام از معصوم در عصر غیبت مطرح است و با شرایط و ویژگیهایی همچون فقاهت و عدالت وتقوا همراه است و در حقیقت ولایت فقاهت وعدالت است است وبه دلیل برخورداری از این ویژگیها و استفاده از کارشناسان و مشاوران مختلف در زمینه های گوناگون , احتمال خطا واشتباه در او بسیار ناچیز خواهد بود و مطمئن ترین راه و گزینه در زمانی است که مردم از درک حضور معصوم علیه السلام محروم می باشند .
۵- دشمن شناسی و شناخت ماهیت واهداف دشمنان و کارهایی که موجب خوشحالی یا ناراحتی آنان می گردد , یکی از عوامل شناخت راه درست از نادرست , دشمن شناسی و آگاهی از اهداف و ماهیت کار دشمن است . معمولاراه و کاری را که دشمن می ستاید و برآن تاکید می کند همواره راهی است که انسان را به مسیر نادرست وانحرافی رهنمون می سازد و اگر از کاری دشمنان خوشحال شدند بیانگر نادرست بودن آن است و اگرکار وراهی بغض وکینه آنان را به همراه داشت این راه , راهی است که برخلاف اهداف دشمن بوده و مسیر صحیحی است . خداوند متعال به مومنان این چنین سفارش می کند « یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا بطانه من دونکم لا یالونکم خبالا ودوا ما عنتم قد بدت البغضاء من افواههم و ما تخفی صدورهم اکبر قد بینا لکم الایات ان کنتم تعقلون ... ان تمسسکم حسنه تسوهم و ان تصبکم سیئه یفرحوا بها و ان تصبروا وتتقوا لایضرکم کیدهم شیئا ان الله بما یعملون محیط» « ای کسانی که ایمان آورده اید محرم اسراری از غیر خودتان انتخاب نکنید, آنها از هر گونه شر وفسادی درباره شما کوتاهی نمی کنند . آنها دوست دارند شما در رنج وزحمت باشید دشمنی از دهان ( کلام ) شان آشکار شده و آنچه در دلهایشان پنهان می دارند , از آن بیشتر است . ما آیات را برای شما بیان کردیم اگر تعقل کنید ... اگر نیکی به شما برسد , آنها را ناراحت می کند , واگر حادثه ناگواری برای شما رخ دهد , خوشحال می شوند . و اگر صبر و استقامت و پرهیزگاری پیشه کنید, نقشه های آنان به شما زیانی نمی رساند , خداوند به آنچه انجام می دهند احاطه دارد .( سوره آل عمران, آیه ۱۱۸ و۱۲۰) (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱/۱۰۰۱۲۶۰۵۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.