بطلان ادعای سَهو یا خطا ی معصومین علیهم السلام ۱۴۰۰/۰۷/۲۷ - ۱۲ بازدید

چرا شیخ صدوق و سید مرتضی و... قایل به سهو النبی صلی الله علیه و اله هستن واقعا چرا؟؟؟
به بهترین مخلوق همچین چیزی نسبت میدن
میشه از لحاظ علمی و عقلی برام ردش کنید

نظرهمه علماى امامیه عصمت تام پیامبرخدا صلى الله علیه و آله است. سهو در امور شرعی یعنی ناقص ماندن شریعت امری محال است.سهو در امور غیر شرعی مورد ادعای برخی از دانشمندان اهل تسنن یا شیعه ، خلاف حکم قطعی عقل و مردود است .
بطلان سهو در حق پیامبران الهى علیهم السلام به مقتضاى حکم قطعى عقل در مقابل دلالت ظنی اخبار است. دلیل ظنّى در مقابل دلیل عقلى قابل استناد نیست.
روایات بسیار و کثرت فراوان اسناد در موضوع عدم سهوالنّبى نشانگر نا استوارى روایت سهوالنّبى و بطلان اعتقاد به جواز سهو در قول یا فعل پیامبر خدا صلى الله علیه و آله است لذا آن روایت وجود فعل سهوی یا نادرست در افعال یا گفتار معصومین علیهم السلام نادرست و فاقد دلیل معتبر است.
احادیثى که در مجامع روایى اهل سنّت درباره سهوالنّبى آمده، چنان اختلال و ناسازگارى دارد که حجّیت و اعتبار آنها را بى اعتبار مى سازد. شاید در مصادیقی یا مثالهایی در کل کلام مربوطه برای بیان جلوگیری از غلو یا پرستش مستقیم پیامبر خدا صلی الله علیه و آله وارد شده اند که باز نیز مردود هستند . مگر در حدودى که منافى عصمت لازم براى نبوّت نباشند.
هر چند تمام آن موارد از جهت نقل تاریخى نیز خدشه پذیر و غیرقابل اثبات است.
موارد نقل شده در اصلاح یا تصحیح رفتار شخصی معصومین علیهم السلام نیز پذیرفته نیست . وقوع هیچیک حتمی نبوده و همه نقلها مخدوش است . دلایل متعدّد عقلى و قرآنى اطاعت از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله در گفتار و رفتار قطعی ، محکم ، قابل قبول و اعتماد به تمامى گفتارها و رفتارهاى پیامبر خدا صلى الله علیه و آله جهت الگوگیرى از ایشان لازم است . اگر احتمال سهو و خطا جارى باشد نمى توان اطاعت همه جانبه و اعتماد لازم را داشت. برای بررسی مطلب منابع زیر را بررسی فرمایید :
روایت سهوالنبى، قیصر التمیمى، جامعة المصطفى العالمیة، 1386.
فاضل مقداد ، ارشاد الطالبین، ص 305.؛
من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 360 ؛ الکافى، ج 3، ص 355، باب من تکلم فى صلاته، حدیث اول.
شهید اوّل در کتاب ذکرى ، الذکرى، ص 134.
شیخ حرّ عاملى در کتاب التنبیه به نقل از کتاب
الالهیات على هدى الکتاب و السنّة و العقل، ج 2، صص 196 -194.
 پژوهشى در عصمت معصومان، صص 252-245.
درآمدى بر شیعه شناسى، على ربانى گلپایگانى، صص 124 -118.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.