بهترین تعقیبات نماز ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۹۹۲ بازدید

بهترین تعقیبات نماز را بیان نمائید؟

براى تعقیبات نمازهاى یومیه ادعیه و اذکار بیشمارى از سوى معصومین(علیهم السلام) بیان گردیده است که هر کدام در جایگاه خود بهترین تعقیبات مى باشد. ر.ک: کتاب مفاتیح الجنان تعقیبات مشترکه و تعقیبات مختصه.؛ اما از آنجا که نسبت به برخى از تعقیبات نماز توصیه هاى بسیارى شده است اشاره اى گذرا به آنها مى نماییم:

الف. سجده شکر

حسن بن على بن فضال از حضرت رضا(علیه السلام) روایت کرده است که آن جناب فرمود سجده بعد از اداء نماز واجب شکرگزارى است بر این که پروردگار بنده را توفیق داده است بر اداء واجب خود و کمتر چیزى که در آن سجده مجزى است اینست که سه مرتبه بگویند: شکر اللَّه شکر اللَّه عرض کردم معنى شکر اللَّه چیست فرمود که سجده کننده میگوید این سجده من شکرگزارى پروردگار من است که مرا توفیق داده است که خدمت او را بانجام رسانیده ام و ادا کرده ام واجب او را و شکر موجب زیادتى است پس اگر در نماز تقصیرى کرده باشد که بنمازهاى نافله تمام نشود باین سجده نقصان آن بر طرف مى شود و نماز تمام مى شود.. عیون أخبار الرضا(علیه السلام)، ج ۱، ص ۲۸۲.در روایت دیگرى امام صادق(علیه السلام) فرمود: سجده شکر بعد از نماز، دلیل کامل شدن نماز و رضاى خدا و اعجاب و خوش آمدن فرشتگان است. خداوند بارها از آنان مى پرسد، پاداش این بنده شاکر چیست؟ مى گویند: رحمت تو، بهشت تو، حلّ مشکل او، و هر خیرى را که فرشتگان میگویند، جوابى نمى شنوند، به خدا عرضه میدارند: ما نمى دانیم پاداش این سجده چیست خداوند مى فرماید: همچنانکه او از من تشکر کرد، من هم از او تشکر مى کنم، و با این جمله به فرشتگان مى فهماند که رضا و سپاس الهى از او، بالاتر از بهشت و رحمت و حلّ مشکلات است.. وسائل الشیعة، ج ۷، ص ۶.

ب. تسبیح حضرت زهرا)علیها السلام(

امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «تَسْبِیحُ فَاطِمَةَ)علیها السلام( فِى کُلِّ یوْمٍ فِى دُبُرِ کُلِّ صَلَاةٍ أَحَبُّ إِلَى مِنْ صَلَاةِ أَلْفِ رَکْعَةٍ فِى کُلِّ یوْم». الکافى، ج ۳، ص ۳۴۳.؛ ( تسبیح فاطمه زهرا علیها السّلام بعد از نماز واجب در نزد من محبوبتر است از هزار رکعت نماز در هر روز.»

ج. صلوات بر محمد و خاندان طاهرینش


حضرت امام صادق(علیه السلام) مى فرماید: هر کس بعد از نماز صبح و نماز مغرب قبل از آن که پاهایش را حرکت دهد (هیئت نشستن در حال نماز را به هم بزند) و یا کسى سخنى بگوید یک بار بگوید: «إِنَّ اللَّهَ وَ مَلَائِکَتَهُ یصَلُّونَ عَلَى النَّبِى یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَیهِ وَ سَلِّمُوا تَسْلِیماً اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِى وَ عَلَى ذُرِّیتِهِ وَ عَلَى أَهْلِ بَیتِهِ» خداوند صد حاجت او را برآورده مى کند که هفتاد حاجت در دنیا و سى حاجت دیگر در آخرت براى او برآورده مى شود.. مستدرک الوسائل، ج ۵، ص ۱۰۰.

د. خواند سوره حمد، آیه الکرسى، آیه شهد الله و آیه ملک


بنابر آنچه از امام صادق(علیه السلام) نقل گردیده هریک از شیعیان بعد نمازهاى واجب خود سوره حمد و آیه شهد الله و آیه الکرسى و آیه ملک را بخواند
چون خداوند اراده نمود که فاتحة الکتاب، و آیة الکرسى. و شهد اللّه(ال عمران ۲۶و ۲۷(، وقل اللهم مالک الملک (ال عمران ۱۸و ۱۹( را نازل نماید اینان بعرش چنگ انداختند در حالى که بین آنها و بین خدا حجابى نبود و گفتنداى پروردگار ما را به دار گناه و سراى معصیت و به میان کسانى که معصیت تو میکنند فرود مى آورى در حالیکه ما به طهور و قدس متعلق هستیم خطاب رسید به عزت و جلالم سوگند هیچ بنده اى از آل محمد و شیعیانشان نیست که شما را پس از هر نماز قرائت کند مگر این که او در حظیرة - القدس بر آنچه که در او است ساکن گردانم، و با نگاه مکنون خود به او نظر کنم و در هر روز هفتاد مرتبه باو مى نگرم، و در هر روز هفتاد حاجت براى او روا کنم که کمترین آن مغفرت و آمرزش او باشد.. الکافى، ج ۲، ص ۶۲۰.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.