بهشت عدن ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ - ۱۱۳۷ بازدید

با سلام.
درحات بهشت بسیار زیاد است و مخصوصا حنت عدن. عدن چگونه جایگاهی است که همه پیامبران و برزگان انجا مسکن دارند؟

جنات عدن :
عدن در لغت به معنى اقامت و بقاء در یک مکان است، و لذا به معدن که جایگاه بقاى مواد خاصى است این کلمه اطلاق مى شود، بنا بر این مفهوم عدن با خلود شباهت دارد. از سیاق عبارات مربوطه چنین استفاده مى شود که جنات عدن محل خاصى از بهشت پروردگار است که بر سایر باغهاى بهشت امتیاز دارد.
در احادیث اسلامى و کلمات مفسران این امتیاز به اشکال مختلف بیان شده است در حدیثى از پیامبر صلی الله علیه و آله چنین مى خوانیم که فرمود:
عدن دار اللَّه التی لم ترها عین و لم یخطر على قلب بشر، لا یسکنها غیر ثلاثة النبیین و الصدیقین و الشهداء
عدن آن خانه پروردگار است که هیچ چشمى آن را ندیده، و به فکر کسى خطور نکرده و تنها سه گروه در آن ساکن مى شوند: پیامبران، صدیقان (آنها که پیامبران را تصدیق کردند و از آنها حمایت کردند) و شهیدان .
در کتاب خصال از رسول خدا ص چنین نقل شده:
من سره ان یحیا حیاتى و یموت مماتى و یسکن جنتى التی واعدنى اللَّه ربى، جنات عدن ...
فلیوال على بن ابى طالب علیه السلام و ذریته علیهم السلام من بعده : کسى که دوست دارد حیاتش همچون من، و مرگش نیز همانند من بوده باشد، و در بهشتى که خداوند به من وعده داده در جنات عدن ساکن شود، باید على بن ابى طالب ع و فرزندان بعد از او را دوست دارد .
از این حدیث روشن مى شود که جنات عدن باغهایى است از بهشت که پیامبر ص و جمعى از خاصان پیروان او در آنها مستقر خواهند شد.
این مضمون در حدیث دیگرى از على علیه السلام نیز نقل شده که جنات عدن جایگاه حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله است.
تفسیر نمونه، ج 8، ص: 39

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.