به مناسبت نامه تاریخی امام (ره ) به گورباچف (رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی) ۱۳۸۴/۴/۲۵ - ۶۶۱۶ بازدید

به مناسبت نامه تاریخی امام (ره ) به گورباچف (رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی)
این نامه در شرایطی نگاشته شد که تحلیل گران سیاسی جهان در تردید کامل , تنها نظاره گر تجدید نظرطلبی و آغاز تحولات دنیای کمونیسم بودند و قادر به اتخاذ موضعی روشن نسبت به رخدادهای در حال وقوع بلوک شرق نبودند امام (ره ) با بینش برخاسته از مکتب وحی و فراتر از وقایع روزمره و اتفاقات سیاسی به تحلیل این رویداد مهم پرداخت . پیش بینی شکست قطعی مارکسیسم در میدان عمل و فروپاشی نظام الحادی کمونیسم , هشدار جدی نسبت به فروغلتیدن در دام قطب دیگر استکبار جهانی و نظام سرمایه داری غرب , تحقق وعده های الهی و بازگشت نهایی جامعه انسانی به فطرت خداجوی خویش , از جمله نکات برجسته این پیام بود که حضرت امام (ره ) با دریافتی غیبی , آن را چند سال قبل از فروپاشی گوشزد نمودند.

حضرت امام (ره ) در بخشی از این نامه وقتی می فرمایند ((... باید به حقیقت رو آورد. مشکل اصلی کشور شما, مسئله مالکیت و اقتصاد و آزادی نیست . مشکل شما عدم اعتقاد به خداست ; همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن بست کشیده و یا خواهد کشید مشکل اصلی شما, مبارزه طولانی و بیهوده با خدا و مبدائ هستی و آفرینش است از شما می خواهم که دریاره اسلام به صورت جدی تحقیق و تفحص کنید و این نه به خاطر نیاز مسلمین به شما که به جهت ارزش های والا و جهان شمول اسلام است که می تواند وسیله راحتی و نجات همه ملت باشد و گره مشکلات اساسی بشریت را باز نماید.....))

این پیام در یازدهم دی ماه سال ۱۳۶۷ ش . توسط هیئتی که سرپرستی آن را حکیم متائله , حضرت آیت الله جوادی آملی بر عهده داشتند, به هیئت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی سابق (آقای گورباچف ) ابلاغ گردید.توضیحات بیشتر را از زبان آیت الله جوادی آملی (سرپرست هیئت اعزامی) می خوانیم: (برگرفته از گتاب روزها و رویدادها, مرکز فرهنگی تربیتی نور ولایت, قم, نشر پیام مهدی, ۱۳۷۸, ص ۴۷۶)

...هیئت اعزامی از طرف امام خمینی روز سیزدهم دی ماه ۱۳۶۷ ، تهران را به مقصد مسکو ترک و در روز چهاردهم به تهران برگشت و مدت توقف این سفر تاریخی در مسکو بیست و سه ساعت و در فرودگاه بین المللی با استقبال نماینده ویژه صدر هیئت رئیسه شوروی و برخی از مسئولین بلند پایه سیاسی و امام جمعه مسکو و نیز با شرکت سفیر محترم وقت ایران در شوروی و تنی چند از برادران محترم سفارت ایران در مراسم استقبال روبرو شد...

وقت ملاقات با رهبر شوروی ساعت یازده، روز چهاردهم دی ماه بود و مدت آن دو ساعت و پنج دقیقه به طول انجامید . هنگام ورودمان به کاخ کرملین، صدر هیئت رئیسه و دو نفر از مسئولین بلند پایه سیاسی ، که قبل حضور یافته بودند، تا چند قدم در همان اتاق به استقبال آمدند و با گرمی آماده شنیدن پیام امام خمینی شدند....

کیفیت ابلاغ پیام به این سبک بود که تمام کلمات آن همراه با توضیح ضروری برخی از موارد، به خوبی قرائت می شد، سپس مترجمان ویژه کرملین آن را برای جناب گورباچف و دو نفر دیگر که حضور داشتند ترجمه می کرد و اگر مطلبی برای خود ترجمه کننده قابل درک نمود، سؤال می کردو با تبیین و تفسیر لازم بعد از درک کامل، آن را با ترجمه روسی به رهبر شوروی منتقل می کرد و خلال قرائت پیام و ترجمه آن که شصت و پنج دقیقه طول کشید، نکات مهم پیام شخص گرواچف یادداشت می کرد، چه اینکه آن دو نفر دیگر نیز یادداشت می نمودند....

چون صدور این نامه تاریخ ساز بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود و کشور اسلامی ایران وارد مرحله بازسازی و ترمیم خرابی های جنگ تحمیلی هشت ساله شد و از طرف دیگر مضمون نامه کاملا سری بوده و جز او احدی از مسئولین گران قدر جمهوری اسلامی ایران کسی به آن آگاه نبود، لذا رهبران روسیه عموما و صدر هیئت رئیسه آن خصوصا هر گونه احتمالی را پیروان مفاد پیام می دادند، مگر احتمال دعوت به توحید و اسلام ناب محمدی را. از این جهت، بعد از استماع خطوط اسلی پیام، تمام پیش داوری ها و پیش فرض های رهبران کرملین سرابگونه سر از آب و خواب برآورد و جواب مناسب با اندام موزون این پیام آسمانی را عاجلا ندادند، بلکه آجلا هم راجل ماندند.

.... رهبر شوروی بعد از استماع دقیق و درک منظور امام با تانی کامل، که کشف از تدبر در پاسخ گویی می کرد ، شروع به جواب کردو مدتی که برای سخنان جناب گورباچف و دریافت پاسخ نهایی از طرف هیئت اعزامی صرف شد، جمعا در حدود یک ساعت بود.

عصاره مطالبی که ایشان گفتند و ترجمان صحنه ملاقات، آن را به فارسی برگرداندند، عبارت از این بود:

الف: از فرستادن نامه امام خمینی تشکر می کنم.

ب: در فرصت مناسب جواب آن را خواهم داد.

ج: مضمون آن را به علمای شوروی اعلام می داریم .

د: ما قانون آزادی ایمان را در دست تصویب داریم .

ه: من قبلا گفتم با داشتن ایدئولوژی های مختلف با حسن هم جواری در کنار هم زندگی کرد.

ی: امام خمینی ما را به دین اسلام دعوت نموده ، آیا ما هم ایشان را به مکتب خودمان دعوت کنیم؟ (در اینجا لبخند زد و دوباره گفت: این یک شوخی است.)

و:این دعوت به نحوه دخالت شئون کشور دیگر محسوب می شود، زیرا هر کشوری در انتخاب مکتب آزاد و مستقل می باشد.

هیئت اعزامی از ایران با دریافت این مطالب، بررسی کرد که مهمترین بند جواب همان بند اخیر آن است که نشانه برخورد سیاسی با نامه امام (ره) در آن به چشم می خورد، نه برخورد فرهنگی و تعلیمی محض و با پندار سیاسی بودن، داخل در دخالت در کشور اجنبی خواهد بود، که با این ترتیب اصل نامه و فرستادن پیام زیر سؤال می رفت. دیگر نوبت به مضمون آن نمی رسید، لذا مسئول هیئت اعزامی در پاسخ نهایی چنین گفت : از اینکه در کمال حوصله قرائت نامه را استماع کردید، تشکر می کنیم و از اینکه آمادگی خود را جهت فرستادن جواب اعلام داشتید، تقدیر می شود و از اینکه مضمون پیام را به اطلاع علمای کشورتان می رسانید، شایان تشکر است و از اینکه قانون آزادی دین را در دست تصویب دارید، به امید تسریع آن ، تقدیر می شود، چنان که زندگی مسالمت آمیز با داشتن مکتب های گوناگون در صورت رعایت اصول انسانی، میسور می باشد، اما دخالت در شئون داخلی کشور را باید توضیح داد. شما از عمق خاک وسیع روسیه تا اوج فضای آسمان آن آزادانه فعالیت دارید و هیچ کس حق دخالت در امور داخلی کشور اجنبی را ندارد. لیکن محتوای این پیام، همانند پیام های رهبران الهی دیگر، نه کاری به زیرزمین و نه برخوردی با روی زمین و نه ارتباطی با آسمان روسیه دارد، بلکه فقط با جان شما مرتبط می باشد.

جناب آقای گورباچف آیا شما همانند درخت هستید که مرگ شما عبارت از پژمرده شدن و فرسوده گشتن تن باشد و بعد از مرگ هیچ خبری از زندگی و آثار نخواهد بود، یا جان ما همانند مرغی است که در قفس طبیعت تن محبوس است و مرگ شما به منزله گشوده شدن در این قفس و پرواز طائر روح به جهان جاوید می باشد؟ البته دومی است، نه اولی و مضمون نامه امام دعوت به توحید و پرهیز از الحاد است که راجع به جان شماست نه درباره شما. البته وقتی روح آدمی موحد شد، راه صحیح کشورداری را می شناسد و آن را به خوبی اداره نماید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
قشنگ بود
میهمان
ﺟﺎﻟﺐ ﺑﻮﻭﻭﻭﺩ

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.