بوسیدن دست امام خمینی ۱۳۹۳/۰۶/۲۱ - ۷۲۶ بازدید

باتوجه به روایات از ممانعت و اکراه امام صادق(ع)از بوسیدن دست ایشان دست بوسی امام خمینی (ره) توسط اطرافیان و دولتمردان آن چگونه توجیه می شود؟

اگر با سیره عملی مرحوم امام در زمان حیاتشان آشنایی مختصری داشته باشیم یکی از جلوه های رفتاری ایشان را تواضع و فروتنی خواهیم یافت . امام خود را خدمتگزار و خادم ملت معرفی نمود این گفتار ایشان در عمل و رفتار ایشان نیز کاملاً آشکار بود . اما آنچه در دست بوسی ایشان توسط مردم ومسئولان کشور صورت می گرفت جلوه هایی از عشق و ارادت و نمایش دلدادگی وعلاقه آنان به ایشان بود .صحنه هایی از این ارادت و دلدادگی را در جاری شدن اشک بر چشمان افراد با شنیدن سخنان ایشان شاهد بوده و در مورد مقام معظم رهبری نیز شاهد هستیم .
آنچه در این مورد ویا نظایر آن مشاهده می شود اظهار ارادت و دلدادگی به روحانیت ،سیادت ومقام مرجعیت است ومردم این افراد را ادامه دهندگان راه ائمه معصومین (ع) می دانند و این بسیار متفاوت است با آنچه که توسط شاه معدوم از روی تکبر و تفخر و تفرعن در مجالس رسمی صورت می گرفت و از سوی برخی از سرسپردگان او از روی چاپلوسی و تملق یا از سر اجبار انجام می گرفت .
از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمودند : لا یقبل رأس احد و لایده الا رسول الله او من ارید به رسول الله بوسیدن سر کسی یا دست او جایز نیست مگر در مورد رسول الله صلی الله علیه و آله یا کسی که اراده کند بواسطه آن ایشان را (بحار الانوار , ج ۷۶, ص ۳۷) مرحوم علامه مجلسی در توضیح این روایت فرموده اند منظور از « من ارید به رسول الله » ائمه معصومین علیهم السلام و علما عاملین هستند چون در روایت آمده که العلماء ورثه الانبیاء در روایات بوسیدن دست کسی جایز نیست مگر پیامبر اسلام ( ص) بر این اساس دست بوسی امام ره به عنوان عالم دینی و رهبر نظام اسلامی و نائب امام عصر عجل الله فرجه الشریف در عصر غیبت در راستای احترام به ائمه معصومین علیهم السلام بوده و قابل پذیرش است و این ماهیتاً با آنچه توسط شاه معدوم در رژیم گذشته یا سایر موارد مشابه آن صورت می گرفت متفاوت بوده و هیچ گونه توجیه شرعی ,عقلی ومنطقی نداشت .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.