بیرون گذاشتن مو -عدم رعایت حجاب ۱۳۹۰/۰۴/۰۱ - ۴۰۳۲ بازدید

دختری هستم ۱۹ ساله که از همه اونایی که موهاشون بیرونه خیلی بدم میاد ولی موهای خودم به اندازه ی یک انگشت دیده میشه میخام بدونم چقدر گناهه این کار من که نمی تونم همه ی موهامو زیر روسری نگه دارم؟

پرسشگر گرامی؛ توجه شما به مسائل فرهنگى, اجتماعى, رعایت ارزش ها و هنجارهاى دینى و اخلاقى در قالب رعایت مسأله حجاب قابل تقدیر و تحسین است.«شناخت»پوشش حجاب تنها زمانی که برخواسته از زیر ساختهای فکری و عقیدتی سالم باشد،‌ می­توان امیدوار بود که فرد نسبت به رعایت کامل و همه ­جانبه ی آن از خود همّت بیشتری نشان داده و انگیزه­ی عالی در پایبندی به آن داشته باشد.
از این رو نکته اصلی و مهم آن است که در این زمینه بکوشید. از سویی پی­بردن به اهمیت هر موضوع یا مسأله­ای اولین گام در گزینش راههای مناسب پرداخت به آن مسأله است.

«فلسفه حجاب»
تردیدى نیست که حجاب و پوشش زن یکى از احکام ضرورى اسلام به شمار مى رود. زن با عنصر حجاب اسلامی، به تهذیب و تزکیه نفس و ملکات نفسانی پرداخته و قرب الهی را فراهم ساخته و زمینه رشد معنوی مردان را در اثر حفظ نگاه تأمین می‌کند؛ هم چنان که خداوند سبحان خطاب به پیامبر می‌فرماید: «به مردان مؤمن بگو تا چشم های خود را از نگاه ناروا بپوشانند و فروج و اندام شان را محفوظ دارند، که این بر پاکیزگی جسم و جان ایشان اصلح است»[1]؛ هم چنین می‌فرماید: « به زنان و دختران خود و زنان مؤمن بگو که خویشتن را به چادرهای خود فرو پوشند که این کار برای این است که آنها به عفت شناخته شوند تا از تعرض و جسارت آزار نکشند؛ خداوند در حق خلق، آمرزنده و مهربان است».[2]
هنگامی که زنان از حجاب مطلوب بر خوردار نباشند، فضای ذهنی، افراد و جامعه را مشوش می کنند و این عامل بسیاری از مشکلات در جامعه خواهد بود. جا دارد طلاق، به تعویق افتادن ازدواج و کانون سرد خانواده را در این مسئله جستجو کرد.
بنابراین حجاب الف- مصونیت زن در برابر طمع ورزى هاى هوس بازان را بهمراه دارد.ب- پیشگیرى از تحریکات شهوانى خارج از ضوابط و هنجارهاى الهى. ج- تأمین سلامت و بهداشت معنوى جامعه.
شایسته است با مطالعه کتابهایى که در زمینه ی حجاب به رشته تحریر درآمده ، آگاهى و شناخت خود را درباره فلسفه حجاب افزایش دهید؛ زیرا این مسأله عامل انگیزشی بسیار مناسبی در جهت حفظ حجاب برتر(چادر) خواهد بود. برای این کار در دو حیطه تلاش نمایید:
الف: در حوزه مبانى نظرى: سعی کنید شناخت کافی از مبانى نظرى لزوم و ضرورت حجاب، فلسفه حجاب و آثار آن از جمله از بعد دینى و اخلاقى حاصل نمایید. بدین منظور می توانید از کتبی که در ادامه بدان اشاره می­گردد، بهره­مند شوید؛ زیرا شناخت و باور قلبی گام نخست براى عمل و پاى بندى به هر چیز از جمله حجاب است.
ب: در حوزه عمل و رفتار: شایسته است پس از روشن شدن مبانى نظرى و فلسفه حجاب و یا به همراه بررسى این موضوع و کسب شناخت، به راهکارهای زیر عمل نمایید:
1. به جهت افزایش انگیزه و تقویت اراده در جهت رعایت پوشش حجاب به مطالعه روایت هایى در باب خوبى هاى حجاب و عاقبت افراد با حجاب و بدحجاب بپردازید. برای این کار می توانید از کتاب گناهان کبیره شهید دستغیب - مکارم الاخلاق و اصول کافى، استفاده نمایید.
2. با افرادى که نسبت به حجاب کم توجهى مى­کنند کمتر رفت و آمد نموده و با افرادى که به موضوع حجاب به اندازه کافى توجه مى­کنند و به آن اهمیت مى دهند رابطه دوستانه و صمیمانه داشته باشید، مگر به قصد اینکه بخواهید و بتوانید روى افرادی که چندان به حجاب ملتزم نیستند، تأثیر مثبت بگذارید.
3. به آثار منفى و پیامدهاى ناگوار عدم رعایت حجاب کامل به خوبى بیاندیشد و آنها را براى خود برجسته کنید.
4. درباره آثار مثبت حجاب، خوب تفکر کرده و حتى با دوستان خود در این زمینه گفتگو نموده و ارزش آن را هر روز به خود تذکر دهید.
5. با حضور در جلسات مذهبى و اخلاقى به تقویت باورهاى دینى و اخلاقى خود اقدام نمایید.
ضمناً کتبی که در ادامه معرفی می­گردد جهت اطلاعات افزایی شما در زمینه حجاب مفید خواهد بود:
1-حجاب و آزادی, سید علی خامنه ای 2- مساله حجاب, شهید مطهری (ره) 3- پوشش زن در اسلام, محمد اشتهاردی 4- حجاب شناسی, حسین مهدیزاده 5- فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی ,دکتر حداد عادل
«عبودیت»
نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کرد و از آن غفلت ننمود، این است که توجه و رعایت حجاب روح بندگی را در جان انسان می کارد. به طور کلی می توان گفت رعایت دستورات الهی عاملی برای دوری از طغیان و ایجاد روح بندگی هستند.
هنگامی پایبند به حجاب می شوید و آن را طوری که خدای متعال خواسته است رعایت می کنید روح بندگی در شما ایجاد می شود. خداوند نیز ما را برای بندگی آفریده است« وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُون؛ من جنّ و انس را نیافریدم جز براى اینکه عبادتم کنند (و از این راه تکامل یابند و به من نزدیک شوند). (ذاریات/56). بنابراین با بکار گیری حجاب در مسیر هدف از خلقت خود و هستی گام بر می دارید. این عاملی می شود برای رضایت خدا و ائمه هدی-علیهم السلام- خصوصاً حضرت زهرا-سلام الله علیها- از شما.
در ضمن رشد و شکوفایی خود را نیز رقم زده اید« قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاه؛ که هر کس نفس خود را پاک و تزکیه کرده، رستگار شده(شمس/9).

«موی سر»
پرسشگر گرامی منظور شما اگر این است که از منزل هنگامی که می خواهید بیرون بیایید حجاب شما کامل است، اما بعد از خروج از منزل موهای شما بیرون می آید، باید گفت: بعضی از خانم ها با اگر چه از روسری مناسب و مقنعه استفاده می کنند، اما این دو بر روی صورت آنها گاهی به خوبی نمی ایستد. برای رفع این موضوع می توانید از وسائلی از قبیل هد های که به بازار آمده است، این مسئله را به راحتی حل کنید.
می توان گفت: هنگامی که با حجاب کامل بیرون می آییم - و در صورت نیاز از وسائلی که اشاره شد- استفاده می کنیم، اگر به طور ناخودآگاه موهایمان بیرون آمد، اشکالی ندارد، اما باید هنگامی که متوجه شدیم حجاب خود را کامل کنیم.
در پایان سخن رهبری را در مورد حجاب بیان می کنیم:
خیلى از خانم ها هستند که متدین و مسلمان هستند، به انقلاب هم عقیده دارند، ولى مسأله حجاب برایشان روشن نیست، حرفى ندارد حجاب را رعایت کند، اما واقعاً حجاب در ذهن آنها مسئله است باید به اینها پاسخ داده شود، ما ابهامى نداریم براى ما روشن است ولى باید براى همه روشن شود، این کارى است فرهنگى که بنده زیاد رویش اصرار دارم.
[1] سوره ی نور (24)، آیه 30.
[2] سوره ی احزاب (33)، آیه 59.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.