بیماری پارانویید چیست؟ ۱۳۹۱/۴/۲۵ - ۴۹ بازدید

خوشحالیم شما مخاطب ما هستید؛ امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.
خوشحالیم شما مخاطب ما هستید؛ امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.
«پارانویا»، در تعریف عام، آن حالتی است که شخص در آن با اهمیت فوق العاده و خارج از اندازه‌ای که به سلامت جانی و مالی خود می‌دهد، خود را شکنجه می‌دهد. این گونه از افراد مدام در این فکر هستند که عواملی انسانی، طبیعی یا ماوراء طبیعی، خودشان، دارایی و افراد خانواده شان را تهدید می‌کنند و همه، در فکر توطئه چینی بر ضد آنها هستند. امیل کریپلین (Emil Kraepelin ۱۹۲۹-۱۸۵۶) روانشناس آلمانی، در تلاش اولیه خود برای دسته بندی بیماری های روانی، از اصطلاح پارانویای مطلق برای شرح حالت روانی ای استفاده کرد که توهم، جزء اصلی آن باشد، اما این توهم هیچ صدمه و زوال آشکاری به سلامت عقل شخص وارد نکند و نشانه بیماری های دیگری چون جنون زودرس (Dementia Praecox)، که اصطلاح قدیمی بیماری شیزوفرنی است، در آن نباشد. پارانویا، در معنای اصیل یونانی خود، به معنای دیوانگی است (پارا para = خارج ، نوس nous = عقل). کریپلین با استفاده از این ریشه لغوی، نامی برای تشخیص افکار توهمی به وجود آورد. بنا به تعریف او هرگونه افکار توهمی، بدون احساسات خودآزارانه، در این دسته می‌گنجند؛ برای مثال کسی که دچار این توهم شده‌است که یک شخصیت مهم سیاسی یا ادبی است، می‌تواند در دسته مبتلایان به پارانویای مطلق بگنجد.
هرچند که اصطلاح پارانویای مطلق دیگر چندان استفاده ندارد و اصطلاح اختلال هذیانی (Delusional Disorder) جایگزین آن شده‌است، اما جدیدا از این لغت برای شرح حالتی به کار می‌رود که شخص مبتلا به آن، از توهمات خود بسیار آزار می‌بیند زیرا :
۱. این شخص تصور می‌کند که صدمه یا حادثه آزار دهنده در حال رخ دادن است یا قرار است رخ دهد.
۲. شخص تصور می‌کند که شخصی قصد آزار و صدمه رساندن به او را دارد.

درمان
درمان پارانویا بیش از هر چیز با رفتار درمانی (Behavior Therapy) انجام می‌شود که هدف آن کاستن از حساسیت های فرد مبتلا، نسبت به انتقادها و همچنین تقویت توانایی های اجتماعی او است. سر و کار داشتن با افراد پارانویید بسیار مشکل است زیرا بسیار زودرنج هستند و رفتارشان معمولاً خصمانه‌ است و از نظر احساسی بسیار بسته و نسبت به هر فعالیتی بی میل هستند. به همین دلیل، درمان این مشکل، از پیشرفت کندی برخوردار است. برای درمان این افراد باید کوشش شود که در ابتدا چرخه شک و تردید او شکسته شود و او با تمرین های آرامش بخش و روشهای کنترل اضطراب، از حالت انزوا خارج شود و کم کم با کمک پزشک و اطرافیان خود، تغییراتی اساسی در رفتارهای خود به وجود آورد.

منابع :
۱. دی‌. اس‌. ام‌. ۴ : راهنمای تشخیصی و آماری اختلال های روانی، انجمن روانپزشکی آمریکا؛ مترجمان محمدرضا نیکخو و دیگران.
۲. آسیب شناسی روانی، حسین آزاد.
۳. آسیب شناسی روانی، سعید شاملو.
۴. آسیب شناسی روانی، نجمه حمید.
۵. آسیب‌شناسی روانی، مارتین سلیگمن، الاین والکر، دیوید روزنهان ؛ مترجمان رضا رستمی و دیگران.
۶. آسیب‌شناسی روانی، جیمز باچر، سوزان مینکا، جیل هولی ؛ مترجم یحیی سید‌ محمدی.

نویسنده : حامد محقق زاده

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با سلام.پدر من دچار این بیماری شده.و حاضر نیست دکتر بره.خیلی به مادرم شک داره.همین موضوع داره باعث جدایی شون میشه.ما باید چی کار کنیم؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.