بیماری پیامبر(ص) ۱۳۸۷/۰۹/۰۳ - ۱۷۳۱ بازدید

ویرایش علمی - تموم مشخصات یه فرد اسکیزوفرنی در پیامبر(ص) دیده میشه. آیا با توجه به این شرایط ممکنه ایشون مریض بوده باشن؟ درست مثل افراد عادی؟ یا اینکه از مریضی مبرا بودن؟ و چرا؟

پرسش شما شامل دو بخش می‌شود:
الف – بیماری اسکیزوفرنی
ب- مبتلا بودن پیامبر به این بیماری. در نتیجه پاسخ به این پرسش نیز در دو قسمت ارائه می‌گردد:
الف- توضیحات مختصر و لازم پیرامون این بیماری
اسکیزوفرنی به گروهی از اختلال‌ها اطلاق می‌شود که مشخصه اصلی آن درهم ریختگی شدید شخصیت و تحریف واقعیت و ناتوانی در انجام امور زندگی روزانه است. واژه‌ «اسکیزو» به‌معنی‌ گسیختگی‌ است‌ و «فرنی‌» نیز به‌ ذهن‌ و روان‌ اشاره‌ دارد. اسکیزوفرنی‌ اغلب‌ به‌ اختلال‌ گسیختگی‌ شخصیتی‌ اشاره‌ دارد، زیرا افکار و احساسات‌ فرد مبتلا به‌ این‌ عارضه‌ دارای‌ ارتباط‌ منطقی‌ و معمول‌ با یکدیگر نیستند. فرد مبتلا قادر نیست‌ تخیلات‌ خود را از واقعیت‌ افتراق‌ دهد و بنابراین‌ رفتاری‌ غیرمنطقی‌ و غیرعادی‌ دارد. این بیماری معمولاً در مردها در سنین جوانی بروز می کند.
- علائم و نشانه های اسکیزوفرنی:
- ایجاد تغییرات پریشان کننده و حتی تکان دهنده در رفتار بیمار.
- شروع ناگهانی علائم دیوانگی و جنون (مراحل پیشرفته اسکیزوفرنی).
- کناره گیری و انزوای اجتماعی و ترد شدگی.
- رفتار، گفتار و تفکرات غیرعادی.
- دوری‌گزینی‌ و درون‌گرایی‌ بیش‌ از معمول‌
- از دست‌ دادن‌ انگیزه‌ها
- محدودیت‌ شدید هیجانات‌، یا بروز نابجای‌ هیجانات‌
- اختلال‌ تفکر، که‌ خود را با تکلم‌ آشفته‌ و غیرمرتبط‌ نشان‌ می‌دهد.
- بیماران‌ دچار اسکیزوفرنی‌ گاهی‌ در زندگی‌ با دیگران‌ مشکل‌ دارند.
ناتوانی‌ مادام‌العمر و خودزنی‌؛ خودکشی‌ و رفتار خصومت‌آمیز نسبت‌ به‌ دیگران و بازگشت‌، غفلت‌ در انجام‌ وظایف‌، ولگردی‌ از عوارض این بیماری است .
علت‌ واقعی‌ اسکیزو فرنیک‌ مشخص‌ نشده‌ است‌.
کلیه مطالب فوق در برخی کتاب‌های روان‌شناسی، و همچنین با سرچ واژه «اسکیزوفرنی» در اینترنت قابل مطالعه و بررسی می‌باشد.
ب- مبتلا بودن پیامبر به بیماری اسکیزوفرنی
«و انک لعلی خلق عظیم[۱]»
«هر آینه صفات و اخلاق پسندیده تو می‌تواند الگوی مناسبی برای سایرین باشد».
دوست عزیز! تنها راه دسترسی ما و سایر محققینِ تاریخ در سرتاسر گیتی، به وقایع رخ داده در زمان‌های گذشته، آثار بجای مانده از آنان و کتابهایی است که به عنوان منابع کهن و دست اول به شمار می‌روند. علاوه بر این نکته جالب است بدانید بین سایر پیامبران الهی ما دقیق‌ترین اطلاعات (اعم از کتاب و آثار بجای مانده) را پیرامون پیامبر خدا(ص) داریم.
از بین کتابهایی که به عنوان منابع کهن و دست اول به شمار می‌روند و حتی مورد استفاده گسترده مستشرقین اسلام شناس قرار گرفته است می‌توان به : تاریخ الامم و الملوک، نوشته: محمد بن جریر طبری، تاریخ الیعقوبی، نوشته: احمد بن ابی یعقوب یعقوبی، الطبقات الکبری، نوشته: محمد بن سعد اشاره نمود. با مراجعه به منابع فوق می‌توان مشاهده نمود که هیچ یک از علائم بیماری فوق در مورد پیامبر صادق نمی‌باشد. حال باید گفت آیا صرف ادعا و تهمت می‌تواند منبع قرار گیرد اما صدها کتابِ منبع و آثار شگرف بجای مانده از ایشان در شهرهای شبه جزیره عربستان همانند مکه و مدینه و .... خیر؟!
-آیا عرب عصر جاهلیت، ایشان را به عنوان الگوی امانت و با نام محمد امین نمی‌شناختند؟ آیا یک فرد دارای بیماری اسکیزوفرنی که از علائم اولیه آن جنون و اختلال تفکر است می‌تواند چنین مورد اعتماد و اطمینان قرار گیرد؟
- آیا یک بیمار دارای جنون و اختلال حواس می‌تواند کتابی همچون قرآن بیاورد؟ و اگر چنین است چرا پس از گذشت قرن‌ها چنین اتفاقی رخ نداده؟
- دقت در مبانی و اندیشه های بنیادین اسلام، احکام،‌ نکات اخلاقی و دیگر مسائل دقیق ارائه شده از سوی رسول خدا (ص) هر متفکر منصفی را متقائد می‌سازد که صدور چنین مسائلی از یک فرد با این نوع بیماری قطعا محال است. و ...
اکنون با مراجعه به منابع ذیل خودتان مقایسه‌ای بین علائم این بیماری با اوصاف، اخلاق و حالات پیامبر خدا(ص) داشته باشید:
- السیرة النبویة ، ابن هشام. ترجمه این کتاب تحت این عنوان چاپ شده است: زندگانى محمد(ص) پیامبر اسلام، ابن هشام (م ۲۱۸)، ترجمه سید هاشم رسولى، تهران، انتشارات کتابچى، چ پنجم ، ۱۳۷۵ش.
- تاریخ الامم و الملوک، محمد بن جریر طبری، (م ۳۱۰)، ترجمه ابو القاسم پاینده، تهران، اساطیر، چ پنجم، ۱۳۷۵ش. جلدهای سوم و چهارم.
- تاریخ الیعقوبی، احمد بن ابی یعقوب یعقوبی، (م بعد ۲۹۲)، ترجمه محمد ابراهیم آیتى ، تهران ، انتشارات علمى و فرهنگى ، چ ششم ، ۱۳۷۱ش. جلد دوم.
- الطبقات الکبری، محمد بن سعد کاتب واقدى (م ۲۳۰)، ترجمه محمود مهدوى دامغانى، تهران، انتشارات فرهنگ و اندیشه، ۱۳۷۴ش. جلد اول.
- مکارم الاخلاق ، حسن بن فضل طبرسى، از منابع بسیار خوب شیعه است. صفحه ۱۵۳ به بعد این کتاب (از چاپ بیروت) پیرامون «ذکر اخبار مربوط به شمایل و اخلاق پیامبر (ص)» می‌باشد. و از ص ۱۵ تا ص ۳۳ حاوى روایات مختلف و آموزنده اخلاقی است.
- بحار الانوار، علامه مجلسی، چاپ آخوندى، ج ۱۶، از ص ۱۹۴ تا ۲۹۴. اگر بخواهید مشروح این اخبار را که در منابع مختلف شیعه آمده است مطالعه کنید باید به باب نهم زندگانى رسول خدا در این کتاب مراجعه کنید که در آن ۱۶۲ حدیث در ضمن یکصد صفحه ذکر شده است.
در پایان به عنوان خاتمه کلام به این حدیث اشاره می‌کنیم که :
یکی از اصحاب می‌گوید: از یکی از همسران رسول خدا(ص) پرسیدم اخلاق پیامبر (ص) در خانه چگونه بود؟ گفت: از همه مردم نیک خلق تر بود نه دشنام مى داد و نه یاوه گو بود و نه در کوچه و بازار اهل هیاهو، بدى را با بدى پاداش نمى داد بلکه عفو مى فرمود و گذشت مى کرد.[۲][۱] . قلم، آیه ۴.
[۲[ . محمد بن سعد، الطبقات الکبرى،ترجمه:مهدوی دامغانی، ج ۱، ص۳۵۳ .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
بزرگی پیامبردرحدی بودکه هیچ کافری رانفرین نکرد تهمت زدن به چنین شخصی خشم خدارادر پی دارد وایی ازآن روز
میهمان
به بهترین خلق خدا بببین چه نسبت های ناروایی می زنن!! به رحمت للعالمین، به کسی واسطه خوبی بین مخلوقات و خداست، به کسی که ما رو از تاریکی به نور برد. به کسی که رنج ما بهش سخت می اومد . به حق خودش الهی فداش بشم و درد رسول الله عزیز تو سرمرب صلی علی محمد و آل محمد
عاقل ترین فرد عالم که منطقی ترین کلمات رو به بشر عرضه کرده نسبت جنون می دن! دارم آه می کشم از نهادم...
میهمان
واقعا جواب ضعیفی داده شد...۱)بیماران اسکیزوفرنی لزوما از ابتدا مشکلی ندارند بلکه در مواردی از نوابغ هم هستند،اینکه از گذشته پیامبر شاهد میاورید خیلی سطحی است
۲)بر فرض قبول فکتهای تاریخی مذکور که اساس جواب شماست،اینکه دیگران چه نظری درباره پیامبر داشته اند تاثیری در بیمار بودن یا نبودن ایشان ندارد.
!بهتر است از دلیل معجزه و براهین عقلی موید ایشان در پاسخ به این سوال استفاده کنید
یا علی
میهمان
آقای جان نش با وجود اسکیزوفرنی برنده ی جایزه ی نوبل ۱۹۹۴ شد و نظریات مختلفی داد. کتابی مثل قران هم کتاب سطح بالایی نیست. کتابای ارسطو و افلاطون فرد رو مجبور به فکر میکنه و براحتی قابل فهم نیست چون در سطح بالایی نوشته شده. کتاب قران پر از داستان های افسانه ای و ترساندن از جهنم و وعده ی بهشت و زندگی پیامبر و احکام مربوط به همون دوران و قسم به چیزای مختلف که اینکه خدا هست و ... . با واقعیت کنار بیاید و این وضعیت بد رو تموم کنید.
پرسمان
دانسته یا ندانسته مقایسه غیر منطقی صورت گرفته و نتایج غلط به دست آمده ، چون مقام پیامبری و پیامبر خدا، و جایگاه وحی و کتاب خدا را با مقام یک فرد دانشمند یا فیلسوف و کار و کتاب آنها سنجیده شده ، و این قیاس بر طبق عقل و علم درست نیست یا لا اقل کامل نیست. پیشنهاد می شود در این باره بیشتر مطالعه و تحقیق کنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.