بی انگیزگی به درس ۱۳۸۶/۰۳/۲۹ - ۱۵۲۸ بازدید

علل روحی و روانی و اجتماعی بی انگیزگی برخی دانشجویان در دانش اندوزی و راه های مقابله با آنها وچگونگی ایجاد محیطی با نشاط در دانشگاه ها چیست؟

: این سوال می تواند چندین جواب داشته باشد :1-اولین و اساسی ترین جواب این است که در کشور ما درس برای درس خوانده و تحصیل نمی شود بلکه برای رسیدن به اهداف دیگر به سراغ درس می رویم مانند اشتغال و کسب درآمد و جایگاه اجتماعی و ... لذا چون خود دانش اندوزی و افزایش معرفت هدف نیست به مطالعه اهمیت داده نمی شود ولی در پی ادامه دانشجویی هستند. در حالیکه باید درس را برای درس و کسب فهم و دانش خواند. اگر کسی به این باور برسد که تحقق انسانیت و رشد و شکوفایی او در گرو اطلاع و آگاهی است، انگیزه بیشتری برای تحصیل خواهد داشت. ای برادر تو همه اندیشه ای -مابقی تو استخوان و ریشه ای.2 – دومین عامل اساسی در ادامه یافتن این نوع تحصیل ،انحراف در انگیزه ی دانش جویان است. ممکن است کسی برای شروع انگیزه خوبی داشته باشد، ولی در طی تحصیل دچار جو زدگی شده و انگیزه اصلی خود را فراموش می کن و لذا نشاط و شادابی درسی را از کف می دهد.
3 - گمان می رود یکی دیگر از عوامل نظام آموزشی کشور ما باشد . شیوه تحصیل در نظام آموزشی ما آنگونه نیست که خود دانشجو را در انجام تحقیق و تولید علم فعال کند و آنگونه که توقع می رود، به او شخصیت و انگیزه بدهد، انسان به گونه ای ساخته شده که باید از کاری که انجام می دهد، لذت ببرد و احساس شخصیت کند تا نیروی کافی برای ادامه راه و تحمل سختی ها داشته باشد. بگذریم از اینکه گاهی مشاهده می شود که درس خوان بودن در برخی محیط های دانشجویی به عنوان ضد ارزش تلقی می شود برخی افراد ناچارند مخفیانه درس بخوانند تا به آنها انگ نخورد.
4- شیوه برخورد جامعه با تحصیل کنندگان نیز از جمله ی عوامل است معمولا جامعه ما به مدرک نگاه می کند و با توانمندی علمی کاری ندارد. وقتی این نگاه وجود داشته باشد، درس خوان و عالم بودن امتیاز خاصی محسوب نمی شود افراد آن جامعه انگیزه قوی ای برای تحصیل دانش نخواهند داشت.
5-یکی از عوامل هم ممکن است شیوه درس خواندن باشد. چون با شیوه درس خواندن آشنا نیستیم از مطالعه زود خسته شده و احیانا تنها به میزانی که نمره قبولی دریافت شود درس خوانده می شود.
البته عوامل دیگری نیز وجود دارد که اصلی ترین آنها همین امور هستند.
حال شما با معرفت النفسی که از خود دارید ,با توجه به مطالبی که بیان شد باید پی به علت آن ببرید و در گام بعد نوع علت را که تشخیص دادید به فکر درمان آن باشید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید