بیم ها و امیدهای آینده ۱۳۹۶/۳/۸

بیم ها و امیدهای آینده
بیم ها و امیدهای آینده

اسلام دین و آئینی بسیار شگفت و دارای زوایا و ابعاد مختلف است و برای حالات مختلف انسان برنامه های مختلفی دارد. به همین جهت همیشه ما را به "خوف و رجا" و " بیم و امید " دعوت می کند و از " رحمت و نقمت " و " عذاب و ثواب" صحبت می کند واز نگاه یکجانبه و یکسو نگری منع می کند ؛ مگر آنجایی که مساله حق و باطل و خیر و شر و کفر و ایمان مطرح باشد . در این صورت به هیچ عنوان کوتاه نمی آید و بشدت جانب حق و خیر و ایمان را می گیرد و جبهه باطل و کفر را می کوبد و وعده نابودی آن را می دهد و از نزدیک شدن به جبهه باطل باز می دارد. آینده از دیدگاه اسلام از سنخ مسائل نخست است و طوری به آن می پردازد که مردم همیشه بین بیم و امید و خوف و رجا باشند!

وعده های خداوند در مورد آینده هیچ وقت دارای زمان و وقت مشخص نیست ؛چه قیامت باشد چه ظهور امام زمان. هر آینه ممکن است ظهور یا رستاخیز رخ دهد و به همین جهت ما همیشه در ترس و امیدواری باشیم و چشم انتظار تحقق آن. در واقع خوف و رجا ما را از نا امیدی و یاس و شکست قطعی می رهاند ؛ همان گونه که ما را از کبر و غرور و فریفته شدن باز می دارد. گاهی حوادث و اتفاقات مربوط به منطقه و جهان، طوری رقم می خورد که احساس شکست و ناکامی و یاس همه وجود ما را فرا می گیرد و گاهی نیز چنان بشارت ها و نشانه های روشن و زیبایی دیده می شود که به آرامش و اطمینان و اعتماد می رسیم. به همین جهت باید یاد بگیریم که از بعضی ناکامی ها و ضعف ها و محدودیت ها ، احساس نابودی و یاس شدید نکنیم و خود را نبازیم. همین طور است به محض تحقق بعضی از پیروزی های ظاهری و نشانه های خوب و... نباید خود را گم بکنیم و پیروز مطلق بدانیم. ما همیشه و هر لحظه باید مترقب و متوقع حوادث خوب و بد و اتفاقات تلخ و شیرین باشیم.

باید نگاه ما به ظهور و نشانه ها و شرایط ظهور ، از روی خوف و رجا باشد. باید همیشه امیدوار و آماده باشیم که هر آن ممکن است امام زمان ظهور کند. در عین حال نسبت به قدرت یابی دشمنان و مخالفان،واهمه نداشته باشیم و در اعتقاد و انتظار خود، سستی و سهل انگاری نکنیم و مایوس و دلزده نباشیم. همیشه باید بر مبنا و مدار قرآن باشیم که نگاه واقع گرایانه به آینده را به ما می آموزد. امروز منطقه و ایران آبستن حوادث بزرگ و رویدادهای تعیین کننده است . به همین جهت باید امیدوارانه و شجاعانه چشم به آینده روشن باشیم و در عین حال مغرور و مفتون و سردرگم نباشیم و با قدرت به جلو حرکت کنیم...

دکتر رحیم کارگر

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.