تأخیر در ازدواج ۱۳۹۱/۰۳/۰۴ - ۱۸۱۸۳ بازدید

پاسخ:
خواهرگرامی، از اینکه مشکل خود را با ما درمیان گذارده اید و از اعتمادی که به ما دارید سپاسگذاریم. در رابطه با پرسش شما نکاتی به نظر می رسد که به عرض می رسانیم.

پاسخ:
خواهرگرامی، از اینکه مشکل خود را با ما درمیان گذارده اید و از اعتمادی که به ما دارید سپاسگذاریم. در رابطه با پرسش شما نکاتی به نظر می رسد که به عرض می رسانیم.
نکته ی اول اینکه: چون شما پرسش خود را بصورت کلی مطرح کرده اید و در مورد خودتان اطلاعات کمی ارائه نمودید ارائه راهنمایی مناسب و راهکار دقیق به شما اندکی با مشکل مواجه می شود. چنانچه به اصول و مبانی اسلام معتقد باشید این بحث را مد نظر قرار خواهیم داد که همه امور کائنات بر اساس قضا و قدر و تقدیرات الهی انجام می گیرد. هیچ چیز در هستی جاری نمی شود مگر اینکه اراده الهی بر ان حاکم است. به قول شاعر: اگر تیغ عالم بجنبد ز جای نبرد رگی تا نخواهد خدای
اگر این فلسفه و نگرش به هستی مد نظر شما باشد در خواهید یافت که همه مسائل و حتی ازدواج بر اساس همین تقدیر الهی شکل می گیرد. تقدیر الهی بر این است که کسی زود ازدواج کند و کسی دیرتر، حکمت این جریانات نهانی است و فهم ما قاصر ما یارای درک آن را ندارد چه بسا که اگر قبلا ازدواج نموده بودید زندگی تلخی داشتید و روزی هزار بار خواهان خاتمه ی آن بودید، و چه بسا زندگی مشترک آینده شما سرشار از صمیمیت و صفا و عشق باشد. از کجا معلوم که خداوند متعال همسری مناسب برای شما قرار نداده باشد و به نا به مصلحت های خاص آن را به آینده موکول نکرده باشد؟! زیرا تجارب کافی را برای یک زندگی مشترک اندوخته اید و به ثبات عاطفی و اخلاقی رسیده اید و بحرانهای اوایل جوانی را گذرانده اید.
نکته دوم: از این مطالب که بگذریم، مسأله ازدواج و تشکیل خانواده یکی از مهمترین، یا به عبارت بهتر جزء چند رویداد مهم انگشت شمار زندگی است. چه بسا کسانی باشند در آشنایان و فامیل و اطرافیان که خواهان و مایل به ازدواج با شما باشند ولی جرأت طرح مسأله را به دلیل اینکه احتمال جواب منفی از شما بشنوند را نیافته اند. به عبارتی چون فاکتورهای مثبت زیادی دارید خود را در آن سطح ندیده اند که خواستگار شما شوند. این مقدمه کوتاه را ذکر کردم تا این را بگویم که آیا شما در آشنایان و اطرافیان کسی را دوست دارید یا به وی علاقمندید؟ کسی که خواهان ازدواج با وی باشید؟ غالبا خانمها با ظرافتهای خاص و خدادادی می توانند آن طرفی را که به او متمایل هستند متوجه قضیه سازند. این مسأله همان طور که گفته شد می تواند با همان ظرافتهای خاص زنانه انجام گیرد و از طرح مستقیم خودداری شود.
نکته ی سوم: چنانچه این امر برای شما مقدور نیست می توانید به زندگی روزمره خود ادامه دهید. تجارب ما به عنوان مشاور خانواده و ازدواج نشان داده که برای هر انسانی با هر موقعیت و طبقه اجتماعی و فرهنگی موقعیت مناسب ازدواج فراهم می شود. حال برای کسی زود و برای کس دیگر زمان بیشتری طول می کشد. دختران بسیاری بوده اند که به کلینیک مشاوره مراجعه کرده اند و گفته اند که اگر با این کیس ازدواج نکنم دیگر خواستگاری نخواهم داشت چون سنم بالا میرود. و لی با توجه به توصیه ی مشاور از ازدواج منصرف شده اند و بعدها با کیسی مناسب تر ازدواج نموده اند.
نکته دیگر اینکه: در روایات ما توصیه های فراوانی مبنی بر دعا و صدقه به جهت ازدواج با همسری مناسب وارد شده است. که می توانید در مفاتیح الجنان بخشی از این دعا ها و نماز ها را تحت عنوان نماز حاجت و دعای رفع حاجت بیابید و بر ان مداومت داشته باشید البته بر دعای توسل برای رسیدن به حاجات تاکید بسیار شده ا ست. شما می توانید در عبادات و نمازهای یومیه و راز و نیاز روزمره از پروردگار مهربان بخواهید که همسری مناسب برای شما در نظر بگیرد. البته باید نسبت به تقدیر الهی شکیبا باشید.
و دیگر اینکه: پیشنهاد دیگر ما اینست که به هیچ وجه بیکار و عاطل و باطل نمانید زیرا بیکاری مرضی است که افکار پوچ را برای انسان به ارمغان می‌آورد و موجب مرضی شدن شخصیت او می‌گردد. پس اگر وقت دارید به بالا بردن مهارتهای خود در زندگی، با شرکت در کلاسهای مختلف مثل کلاس خیاطی، آرایش‌گری، نویسندگی، پرورش قارچ و یا هر موضوع دیگری که مورد علاقة شماست، بپردازید، زیرا کسب این مهارتها علاوه بر بالا بردن قدرت مانور شما در عرصة زندگی، در آینده می‌تواند بعنوان یکی از آیتم های انتخاب شما به عنوان همسر قرار گیرد و دیگر اینکه همین رفت و آمدها به محیط های تازه و پیدا کردن دوستان جدید می‌تواند تسهیل کنندة شناسایی شما برای افرادی باشد که دنبال یک دختر خوب بعنوان مثال، برای برادرشان می باشند. پس نشستن در خانه و یاس و نا امیدی زیبندة یک دختر مسلمان نیست و ناامیدی از فضل خداوند بزرگترین گناهی است که یک فرد می تواند مرتکب شود، قرآن در آیه ۲۳ سوره مبارکه عنکبوت نا امیدان از رحمت خداوند را در ردیف کافران قرار می‌دهد و عذابی سخت و دردناک را به آنان وعده می دهد. باید توجه داشت که با بروز یک مشکل در زندگی تکلیف از انسان ساقط نمی‌شود و گوشه گیری در این مواقع کار افرادی است که دارای شخصیت non assertive و ذلیل می باشد، پس کسی در زندگی به اهداف خود می رسد که اهل تلاش و کوشش باشد.
و نکته ی مهم دیگر اینکه: هیچ گاه بی گدار به آب نزنید و به بدون تحقیق وبدون شرکت در مشاورة قبل از ازدواج و به محض اینکه خواستگاری برایتان پیدا شد تن به ازدواج ندهید زیرا اگر بدون تحقیق و بررسی اقدام به ازدواج با هرکسی که از راه می رسد بکنید، احتمال بسیار دارد که از چاله ی فرضی درآمده و به چاه واقعی سقوط کنید. پس مراقب باشید و با احتیاط قدم بردارید، زیرا هیچگاه انسان از برداشتن قدم محتاطانه در زندگی پشیمان نمی شود.
به هر حال اعتماد به خداوند و توسل به معصومین علیهم السلام و ارتقاء مهارتهای فنّی و حرفه‌ای و مهارتهای زندگی سالم ، به عنوان بهترین راه کارها، پیشنهاد می‌گردد و ما نیز دعا می کنیم که خداوند، همسری مناسب که بتواند دنیا و آخرت شما را آباد گرداند، نصیب شما بنماید.
دعا براى فراهم شدن زمینه ازدواج با همسری شایسته از کارهای مستحب و مورد ترغیب خداوند است چرا که قبل از اقدامات شخصى و تصمیم گرفتن بر اساس فهم و شناخت فردى به خداوند روى آورده و از او خیرخواهى نموده اید و از اوهدایت جسته اید لذا در روایات متعدد حضرات ائمه (علیه السلام) ما را به دعا کردن و نماز خواندن براى دست یافتن به یک ازدواج موفق توصیه و سفارش نموده اند. کافى است با حسن اعتماد و قلب پاک رو به درگاه الهى آورید و دعا کنید. در ادامه، برخی از دعاهای موجود در متون دینی در زمینه ازدواج را تقدیم نگاهتان می کنیم: ۱. برای امر ازدواج هم به توصیة حضرت آیت الله بهجت (ره) نماز جعفر طیّار را بخوانید. دستور این نماز در آداب روز جمعه مفاتیح الجنان آمده است.
۲. از امیرالمؤمنین نقل شده که هر کس قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد.
۳. دو دعا را نیز زیاد بخوانید در قنوت نماز، بعد از هر نماز، در سجده یا هر وقت دیگر:
الف. «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بطاعتک عن معصیتک ؛ خدایا مرا بی نیاز کن با حلالت از حرامت و با فرمانبرداریت از نافرمانیت». برخی از بزرگان توصیه کرده اند این دعا ۱۱۴ مرتبه در یک مکان مقدس مانند مسجد یا زیارتگاه خوانده شود.
ب. «ربِّ انّی لِما أنزلتَ الیّ مِن خیرٍ فقیرٌ؛ خدایا! بی تردید من به خیری که تو بر من فرو می فرستی نیازمند و محتاجم».(قصص، آیه ۲۴) قرآن مجید می فرماید که وقتی موسی گرسنه و تنها و بی سرپناه این دعا را خواند به لطف خدای عالی حضرت شعیب دختر خود را به سوی او فرستاد و او را به دامادی برگزید.
۴. برخی به حسب تجربه خواندن و مداومت بر تلاوت آیه ۲۱ سوره روم را برای این منظور کارساز و مفید می دانند و آن آیه چنین است: وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (۲۱) و از نشانه هاى خداوند این است که همسرانى از جنس خود شما براى شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هایى است براى گروهى که تفکر مى کنند.
۵. دعای «معراج» و «نادعلی» برای گشایش همه گرفتاری ها مفید است.
۶. امام صادق(علیه السلام) به ابوبصیر می فرمایند: هرگاه خواستی ازدواج کنی ابتدا دو رکعت نماز بجا بیاور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أنی اُرید أن أتزوّج، اللهم فاقدر لی مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لی فی نفسها و فی مالی، و اوسعهن رزقا و اعظمهن برکه، و اقدر لی منها ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»؛ خداوندا! من می خواهم ازدواج کنم، خداوندا! برای من پاکدامن ترین زنان را مقرر فرما و کسی که خویشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداری کننده ترین فرد در مالم باشد، که به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، کسی که فراخ ترین روزی و بیشترین برکت را در زندگی داشته باشد، و از وی برای من فرزندی طیب در نظر بگیر که جانشینی شایسته در حیات و ممات من باشد.
۷. دعاى زیر در اواخر جلد ۱۰۳ بحارالانوار کتاب النکاح باب «الدعاء عند التزویج» از امیرالمومنین(علیه السلام) نقل گردیده است این حدیث ضمن آنکه درخواست از خداست خود بیانگر عالى ترین معیارها در گزینش همسر نیز هست : هر که قصد ازدواج داشته باشد دو رکعت نماز گذارد در هر رکعت پس از حمد سوره یاسین بخواند پس از اتمام نماز حمد و ثناى پروردگار گذارد و این دعا را بخواند: « أللّهُمَ ارْزُقْنى زَوْجاً صالِحاً، وَدُوداً، شَکُوراً، قَنُوعاً، غَیُوراً، اِنْ اَحْسَنْتُ شَکَرَتْ، وَإِنْ اَسَأْتُ غَفَرَتْ، وَاِنْ ذَکَرْتُ اللّهَ تَعالى اَعانَتْ،وَاِنْ نَسیتُ ذَکَرَتْ، وَاِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِها حَفِظَتْ، وَاِنْ دَخَلْتُ عَلَیْها سَرَّتْ، وَاِنْ اَمَرْتُها اَطاعَتْنى، وَاِنْ اَقْسَمْتُ عَلَیْها اَبَرَّتْ قَسَمى،وَاِنْ غَضَبْتُ عَلَیْها اَرْضَتْنى یا ذَالْجَلالِ وَ الاْکْرامِ هَبْ لى ذلِکَ فَإِنَّما أَسْأَلُکَ وَ لا اَجِدُ الا ما قَسَمْتَ لی»
۸. در هر شبانه روز، یک بار زیارت عاشورا و دعاى توسل به نیت این حاجت قرائت شود.
۹. در شب جمعه غسل کنید (غسل مستحبى) و بعد از نیمه شب، نماز امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را بخوانید (کیفیت آن در مفاتیح الجنان در ضمن اعمال شب جمعه آمده است).
۱۰. خوب است در صورت توانایی سه روز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید.
۱۱. سوره های ناس و فلق را زیاد بخوانید.
۱۲. به هنگام ورود به منزل سه بار سوره توحید بخوانید.
۱۳. هرچند احتمال وجود سحر و بستن بخت بسیار ضعیف است اما اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، مى توان از راه هاى زیر براى بطلان آن استفاده نمود:
۱. استعاذه به خداوند و خواندن سوره هاى فلق و ناس.
۲. خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.
۳. دعا و تضرع به درگاه خداوند.
۴. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
۶. صدقه دادن .
مطمئن باشید اگر به خداوند متعال توکل کنید و تمام امور زندگى خود را به او واگذار کنید، خداوند به بهترین وجه و شکل به آن رسیدگى خواهد کرد زیرا او خیر و صلاح بندگانش را بهتر از آنها مى داند. در قرآن کریم آمده است: «چه بسا چیزى را خوش نداشته باشید حال آن که خیر شما در آن است و یا چیزى را دوست داشته باشید حال آنکه شر شما در آن است و خدا مى داند و شما نمى دانید».( بقره/۲۱۶)
خواهر محترم؛ راه رسیدن به خوشبختی دنیا و آخرت، جز با توشه عقل و دین و رضایت به تقدیر الهی، پیمودنی نیست.
منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
نویسنده: غلامرضا مهرانفر

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
به نظر من مقصر ازدواج سخت دولت میباشد اگه یه سایت زیر نظر دولت بود که هرکی میخاست ازدواج کنه شخص مورد نظر خودش رو پیدا میکرد شاید یه درصدی از مشکل ازدواج حل میشد متاسفانه تمام سایتهای ازدواج شخصی و کلاهبردارن من چند تا از سایتها ثبت نام کردم همشون قلابی بودن من در بدر دنبال یه دختر خوب هستم که هنوز نتونستم حتی با یکیشون ارتباط برقرار کنم
پرسمان
سلام علیکم، سخن شما تا حدودی درست می باشد؛ وزارت جوانان و ورزش سالها در صدد این است که به منظور سازمان دهی به این قضیه، به صورت رسمی مرکزی را راه اندازی کند، اما هنوز در ابتدای راه است و ساز و کارهای آن مشخص نیست.
اگر شما یک جستجویی ساده در اینترنت داشته باشید متوجه می شوید که حدود صد وب سایت و وبلاگ به تبلیغ همسریابی اینترنتی می پردازند و ادعا می کنند که در زمینه همسریابی کارهایی را انجام می دهند و حتی اقدام به ثبت نام متقاضیان همسریابی نیز می نمایند. واقعیت این است که هنوز ماهیت و هدف بسیاری از این سایت های همسریابی مشخص نیست و بنا بر برخی گزارشات، احتمال سوءاستفاده جنسی و غیرجنسی در بسیاری از آنها وجود دارد که بارها این نکته از سوی مسئولان در صدا و سیما و نشریات داخلی گوشزد شده است؛ بنابراین هرگز نمی توان به این آسانی در این گونه سایت ها و مؤسسات همسریابی ثبت نام به عمل آورد و اطلاعات شخصی خود را در اختیار آنان قرار دارد.
در حال حاضر طرح همسان گزینی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی؛ طرح شمیم وصال که توسط دفتر نهاد رهبری دانشگاه علامه طباطبایی؛ مؤسسه خیریه الزهرای قم از جمله مراکز همسریابی نسبتاً معتبر هستند.
موسسه و گروه «امین وصال» نیز با اخذ مجوز از معاونت تبلیغ حوزه های علمیه سراسر کشور، طبق اساسنامه، با موضوع «واسطه گری در ازدواج» فعالیت می‌نماید.
میهمان
اینکارت رو ترک کن و از هرچیز و فیلم مستهجن رو از گوشیت, اطرافت حذف کن. به جای اینکار روی خودت کار کن . برو باشگاه . هر باشگاهیی که دوست داری . رزمی بدنسازی... فعال باش . کار کن نه بخاطر پول کار کن تا یاد بگیری و رشد کنی..خودت رو تقویت کن خودت رو پرورش بده - روی صعود ترقی و پخته و بزرگ شدن خودت کارکن . تا زن خوبی مثل خودت گیرت بیاد.
میهمان
خدایا بسه دیگه کمکم کن
میهمان
یه پیشنهاد دارم شما که سایتتون این همه مخاطب داره اکثراً جوونای مجرد چرا یه کاری برای ازدواج جوونا نکنید نمیتونید از یه حاج آقا یه راه درست برای جور شدن ازدواج جوونا پیدا کنید بالاخره باید یکی شروع کنه خود جوونا هم با هم حرف نزن سایت حکم معرف داشته باشه کاملاً سنتی با تحقیقات ازدواج کنند زیر نظر خانواده ها آشنا بشن
میهمان
پسری هستم ۲۱ ساله.
اینقد که جق زدم کمرم راست نمیشه دستام پینه بسته
نمیدونم چرا جور نمیشه ازدواج کنم
لطفا راهنماییم کنین
میهمان
تنها دعام ازدواج. انقدر برام مهمه که هیچ دعایی نمیکنم و فقط از خدا همسر میخواهم. مشهد رفتم از امام رضا خواستم قم رفتم از حضرت معصومه خواستم به امامان شهدا متوسل شدم نماز جعفر طیار نماز شب دعاها... خوندم ختم قرآن کردم دعاهایی که واسه ازدواج هست تو گردن آویزان کنند تا چهل روز بخت باز میشه هیچ کدوم جواب نمیده خدا نمی خواد دیگه زور نیست که.نمی دونم شاید امتحان خداست. فقط حسرت هام مونده. مگه چقدر زنده ایم که از لذتامون بی بهره باشیم. بعد از گذر جوونی چه لذتی از همسر میبریم اون موقع هر دو بی حوصله ایم و حتی حوصله پارک رفتن و بلند خندیدن رو نداریم فقط حسرتش یه عمر میمونه برامون چه الان چه اون موقع. نمیتونم در مقابل خدا کاری کنم چون قدرتش رو ندارم. نا شکر نیستم فقط خستم
میهمان
آدم وقتی جوونه دوست داره ازدواج کنه بعدش چه فایده. من ۲۷ سالمه همه فامیل از من کوچکتر هستند بچه دارند.من به همشون حسودیم میشه. شبا تو تنهاییم گریه می کنم. دلم می خواد از تنهایی در بیام ولی خدا نمی خواد.کم کم دارم احساس پیری میکنمتو
میکنم و دارم امیدم رو از دست میدم. هیچکس نیست با من ازدواج کنه
میهمان
بابا مردیم از بس خودمون را تو این دوره زمونه محفوظ نگه داشتیم دیگه نمیکشم نمی دونم چرا ازدواجم جور نمیشه
میهمان
از ابراز لطفتان حق شناسی کرده و سپاسگزاریم.
امیدواریم نه تنها مشکل شما، بلکه مشکل تمام جوانان مسلمان و پاک میهن اسلامی مان با عنایات خدای متعال و امام عصر (عج) مرتفع گردد.
در کنار حرم کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم دعاگویتان خواهیم بود و متقابلاً به دعای خیر شما نیز محتاجیم.
میهمان
با تشکر از سایت بسیار مفید و آموزنده تون. از همه شما هم خواهشمندم برای ازدواج دخترهایی که با وجود اینکه چندین سال در جامعه تحصیل و کار می کنندعفت خودشون رو حفظ می کنند تو رو خدا دعا کنید
میهمان
دختری هستم ۲۲ساله که بکارت خودم را از دست داده ام البته توسط خودم اون هم در دوره اول قاعدگی که از چیزی خبر نداشتم و حالا از ازدواج ترس دارم و نمیدانم با این موضوع چه کنم و کسی حاضر است با من ازدواج کند یا نه

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.