تاثیر غذای شبهه ناک ۱۳۹۰/۱۲/۲۰ - ۱۶ بازدید

چون تغذیه بر تعلیم و تربیت و رفتارهای انسان تأثیرگذار است، عواملی هم بر شبه‌ناک شدن غذای حلال و طیب تاثیر گذارند و باعث حرام شدن آن می‌شوند، از مهمترین عوامل می‌توان به منابع اقتصادی اشاره کرد.
چون تغذیه بر تعلیم و تربیت و رفتارهای انسان تأثیرگذار است، عواملی هم بر شبه‌ناک شدن غذای حلال و طیب تاثیر گذارند و باعث حرام شدن آن می‌شوند، از مهمترین عوامل می‌توان به منابع اقتصادی اشاره کرد. عواملی مثل ربا، اسراف، کم‌فروشی و احتکار که منشاء درآمدهای حرام هستند، اگر با آنها غذا تهیه شود و مصرف شود اثرات بدی در رفتارها و در کل زندگی فردی و اجتماعی فرد، ایجاد خواهد شد. همچنین پدیده‌های ناهنجار اجتماعی مثل دزدی و سرقت هم اثرات بدی در تغذیه خواهند گذاشت و در نتیجه رفتارهای ناشایستی در فرد ایجاد می‌کنند.
بنابراین می‌توان گفت که تغذیه از دیدگاه اسلام مقدم بر هر عمل تربیتی است و اهمیت و جایگاه مهمی در نظام تربیتی اسلام دارد.غزالی(خدیوجم، مترجم ،۱۳۷۱ ، ص ۲۸۳) در کیمیای سعادت در اهمیت تغذیه و ضرورت توجه به آن چنین می‌گوید:
«بدان که راه عبادت هم از جمله عبادات است، و زاد راه هم از جمله راه است. پس هرجه راه دین را بدان حاجت بُود، هم از جمله دین بُود. و راه دین را به طعام خوردن حاجت است؛ که مقصود همه سالکان دیدار حق‌تعالى است و تخم آن علم و عمل است و مواظبتْ بر علم و عمل بى سلامت تن ممکن نیست و سلامت تن بى طعام و شراب ممکن نیست؛ بلکه طعام خوردن ضرورت راه دین است، پس از جمله دین باشد. و براى این گفت حق‌تعالی، کُلُوا مِنَ الطیّبات وأعْمَلُوا صالِحا. میان خوردن و عمل صِا لح جمع کرد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.