تاثیر لقمه حرام بر جامعه ۱۳۹۱/۳/۲۲ - ۲۹ بازدید

دکتر "احد فرامرز قراملکی" درمورد دلایل اخلاقی و اجتماعی فسادهای مالی اداری بویژه اختلاس‎های اخیر در کشور به خبرنگارمهر گفت: بحث اختلاس و به طور کلی فسادهای مالی و اداری در جامعه ما با توجه به سلطه ساز

دکتر "احد فرامرز قراملکی" درمورد دلایل اخلاقی و اجتماعی فسادهای مالی اداری بویژه اختلاس‎های اخیر در کشور به خبرنگارمهر گفت: بحث اختلاس و به طور کلی فسادهای مالی و اداری در جامعه ما با توجه به سلطه سازمانها رخ می‎دهد. یعنی روزگار ما روزگار سلطه سازمانهاست. به دیگر سخن چنین نیست که در امور اجتماعی، حرفه‎ای و شغلی خودمان، داخل سازمانها رها شده باشیم. با درنظر گرفتن این متغیر، می‎توان به تحلیل زمینه‎های اخلاقی و اجتماعی فسادمالی پرداخت.

وی افزود: اگر سازمانی مثل بانک‎ها و یا سازمان‎های کسب و کار اقتصادی دیگر از پیش بینی پذیری اخلاقی لازم برخوردار نباشند زمینه برای فساد مالی و اداری فراهم می‎شود. زمینه فساد به دو دسته فردی و سازمانی تقسیم می‎شود. تربیت افراد، آموزش‎های افراد در زمینه فردی مطرح است و بحث بسیار مهم اخلاق سازمانی در زمینه سازمانی مطرح است. نمونه اول آن، مسئله پیش بینی ناپذیری اخلاقی سازمان هاست. مطالعات نشان می‎دهد که اگر سازمان‎های کسب و کار از پیش بینی پذیری اخلاقی لازم برخوردار نباشند یعنی در شئون حرفه‎ای خود شفافیت نداشته باشند زمینه فساد مالی و اختلاس و ارتشاء در آن‎ها آماده می‎شود. نکته دوم هرچه فرایند سازمانی در امور طولانی‎تر باشد زمینه برای فساد مالی بیشتر مهیا می‎شود.این برخلاف باور عموم است، مردم فکر می‎کنند هرچه ممیزی‎ها و فرایند امور اداری طولانی تر باشد مانع فساد اداری و مالی خواهد شد.

مدیرگروه اخلاق حرفه‎ای دانشگاه تهران ادامه داد: طولانی شدن فرایند اداری باعث رجوع افراد به ابزارهای غیرقانونی برای کوتاه تر شدن آن می‎شود؛ برای مثال با مفقود شدن گواهینامه در خارج(کشورهای صنعتی) یکی دو روزه المثنی صادر می‎شود ولی در کشور ما یک فرایند طولانی برای صدور کارت مجدد می‎خواهد.نکته دیگر این است که در کشور ما هیچ سرمایه‎گذاری در بخش اخلاق سازمانی نکرده ایم مدیران آمار بدهند چقدر برای تقویت بنیه اخلاقی سازمانها کارکرده‎اند؟ به جز یکسری از کدهای اخلاقی یا منشور اخلاقی که در مواردی هم استاندارد نیستند به نوشتن اینها بسنده کرده اند، گمان می‎کنیم اخلاق سازمانی داریم. چقدر بصورت علمی در رعایت متغیرهای اخلاقی و تغییر منش اخلاقی افراد سرمایه گذاری و برنامه ریزی کرده ایم؟

این محقق و پژوهشگر حوزه اخلاق تصریح کرد: درحالیکه می‎توان از اخلاق سازمانی برای پیشگیری و درمان فساد مالی و اداری بهره برد. باید مدیران فاینال و سرمایه از این ابزار برای بهبود بیماری فساد مالی و اداری استفاده کنند. ساده انگاری است که بپنداریم اخلاق مشتی پند و نصیحت و پیمان است. درصورتی که امروز اخلاق یک دانشی است که با شناخت زمینه های فساد مالی و اداری می‎تواند برای پیشگیری و درمان بکار رود.اگر برای پیشگیری از آن استفاده کنیم حمایتهای قانونی و حقوقی از آن می‎تواند مؤثر باشد. صرف توسل به ابزارهای قانونی هرچند لازم است اما کافی نیست.

قراملکی درمورد تأثیرات فرهنگی این پدیده شوم بر جامعه و بویژه نسلهای آتی هم اظهارداشت: در فرهنگ غنی اسلامی و در تجربه تمدن ایران باستان و اسلامی تحقیقات نشان داده که لقمه حرام و آنچه که نصیب سبد درآمدی خانواده‎ها از طریق اختلاس و ارتشاء و دیگر شیوه های ضد اقتصادی می‎شود آثار بسیار مخرب بر تربیت، فرهنگ و روان خانواده می‎گذارد. بی تردید بین بیماری ها و استرس‎های روانی، ازهم گسیختگی خانوادگی و همچنین بزهکاری‎های اجتماعی با لقمه حرام و حلال ارتباط مستقیم وجود دارد. این در بعد فردی است. اما در بعداجتماعی وقتی ابزارهای غیرقانونی و غیراخلاقی مثل ارتشاء و اختلاس در جامعه رواج یافت مثل بیماری مسری اعتماد ملی، این سرمایه اجتماعی کشور را ازبین می برد. نگاه منفی مردم به مسئولین باعث از بین رفتن مناسبات اجتماعی سازمان ها و در سطح کلانتر مناسبات ملی می‎شود. ترویج اختلاس و ارتشاء تباهی برای سازمان‎ها به بار می آورد.

وی درپایان یاآورشد: تأثیر منفی انعکاس و درشت نمایی اختلاس‎ها در جامعه از خود اختلاس کمتر نیست؛ زیرا تظاهر به فسق از خود فسق مخربتر است. مقامات قضایی هرچقدر قاطع‎تر با اختلاس کنندگان برخورد کنند به نفع جامعه است اما رسانه ها هرچه به آن بیشتر دامن بزنند و اختلاس‎ها را برجسته منعکس کنند به تباهی گروهی درجامعه می انجامد. در نتیجه در بحث افشای اختلاس و ارتشاء باید احتیاط های اخلاقی را رعایت کرد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.