تاریخچه حجرالاسود-سرقت حجرالاسود ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ - ۴۳۰۵ بازدید

گفته شده حجر الاسود یک بار توسط هندیها سرقت شده و به هندوستان برده شد ولی نمی توانستند آن را جایی نصب کنند یعنی نصب نمی شد می افتاد. چون نصب نمی شد در آخر آن را به مکه بازگرداندند و پیرمردی آن را نصب کرد، آیا درست است یا خیر؟

حضرت آدم اولین کسى است که کعبه را ساخت و حجر الاسود را در ضلع شرقى آن نصب کرد. حضرت ابراهیم، آن را از نو ساخت و در آن زمان حجر الاسود در کوه ابو قبیس افتاده بود. حضرت ابراهیم آن را در جاى خود نصب کرد. دشمنان کعبه، حجر الاسود را در چاه زمزم انداختند تا نابود گردد ولى خاندان حضرت اسماعیل آن را از چاه درآوردند و در جاى خود قرار دادند.
جدّ چهارم پیامبر قصىّ بن کلاب، کعبه را مرمّت کرد و حجر الاسود را در جاى خود محکم کرد.
در آن زمان که حضرت محمد(ص) 35 سال داشتند و هنوز رسالت خود را اعلام نکرده بود، کعبه در اثر باران و سیل تخریب شد. قرشیان کعبه را از نو ساختند و حضرت در ساختن آن کمک کرد. در نصب حجر الاسود بین بزرگان قبیله قریش اختلاف پیش آمد و قرار بر این شد که پیامبر آن را نصب کند. آن حضرت هم به شکل جالبى حجر الاسود را در جاى خود قرار داد.
در سال 63 هجرى قمرى نیروهاى یزید بن معاویه به مکه حمله کردند. در این حمله کعبه آسیب دید و حجر الاسود سه قطعه شد. در سال 64 آسیبهاى رسیده به کعبه را تعمیر کردند. در سال 73 هجرى قمرى حجّاج بن یوسف ثقفى از سوى عبدالملک مروان براى سرکوب عبدالله بن زبیر به مکه حمله کرد و کعبه تخریب شد. به دستور عبدالملک کعبه از نو ساخته شد و حجر الاسود را حضرت امام زین العابدین(ع) در جاى خود نصب کردند. در سال 317 فتنه قرامطه پیش آمد و حجر الاسود را دزدیدند و 22 سال نزد خود نگهداشتند. در سال 363 هجرى قمرى یک مرد رومى به مسجد الحرام رفت و به قصد دزدیدن حجر الاسود، مشغول کندن شد، در این حال یک مرد یمنى با خنجر او را کشت. در سال 414 هجرى قمرى یکى از باطنى ها تصمیم گرفت حجر الاسود را بدزدد که مردم او را کشتند. در سال 1351 هجرى قمرى یک فرد افغانى قطعه اى از آن را دزدید ولى توسط مأموران دستگیر و اعدام شد. به حجر الاسود از آن پس تاکنون آسیبى به آن نرسیده است:( «حجر الاسود» میرزا محمد کاظمینى ، 1379 . وسائل الشیعه، ج 9، ص 403، کتاب الحج، ابواب الطواف، باب 13. تفسیر المیزان، ج 1، ص 290 به بعد، آیات 125 تا 129 سوره بقره. صهباى حج، نوشته آیت الله جوادى آملى، ص 265 چاپ دوم، 1378، مرکز نشر اسراء و فصلنامه میقات، نشریه سازمان حج و زیارت.)
در مطالعاتی که در باره حجر الاسود کردم به این برنخوردم که هندیان این سنگ را دزدیده باشند ولکن در مورد حجر الاسود این مطلب امده است که خداوند حجر الاسود را از بهشت برای آدم فرود آورد در حالی که حضرت آدم در سرزمین هند بود و آدم علی نبینا و آله و علیه السلام آن را به کمک جبرئیل به مکه آورد . ( دائره المعارف تشیع ج 6 ص 101 ستون 1 سطر 22 )
برای اطلاعات بیشتر می توانید به این دائره المعارف مراجعه کنید .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.