تاریخچه حکم حجاب ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۲۷۸۴ بازدید

حکم حجاب در چه سالی نازل شد؟

برای پاسخ به نکاتی اشاره می کنیم:
1- به نظر می رسد حکم واجب شدن حجاب در سال ششم هجرت تشریع گردید. شاهد بر آن , آیات سوره نور است که داستان معروف افک در آن آمده است . در همین زمان بود که منافقین و اراذل و اوباش در صدد برآمدند با ایجاد شایعه درباره زنان پیامبر(ص ) و با درست کردن مزاحمت های راهی برای زنان آزاده به بهانه کنیز انگاشتن آنها قلوب پیامبر و مسلمانان را جریحه دار بکنند. به دنبال این اوضاع و شرایط بود که خداوند آیات مربوط به پوشش را برای بازگویی به امت نازل فرمود.
2- آیات مربوط به حجاب در دو سوره از قرآن (نور و احزاب ) آمده است . سوره نور, آیه 30 و 31 کیفیت پوشش را بیان می کند. ابتدا می فرماید: بگو (ای پیامبر) برای موئمنین و موئمنات که نگاه هایشان را کوتاه کنند یعنی هنگام نگاه به یکدیگر به صورت خیره به هم نگاه نکنند. از نگاه به گونه وراندازی و استقلالی پرهیز کنند. آنگاه به زنان مومن خطاب کرده و می فرماید: ((ولیضربن بخمرهن علی جیوبهن ; می باید روسری خود را بر روی سینه و گریبان خویش قرار دهند)), (احزاب , آیه 59). هم به این مطلب اشاره دارد. در این آیه چنین آمده است : ای پیغمبر... به زنان موئمن بگو که جلباب های (روسری ) خویش را به خود نزدیک سازند. روشن است که وقتی به زن بگویند روسری ات را به خود نزدیک کن مقصود این است آن را رها نکن , آن را جمع و جور کن و خود را با آن بپوشان . اطلاعات بیشتر درباره کیفیت خاص پوشش را از همان آیه 31 سوره نور که گذشت بهتر می توان استنباط کرد.
3- زمشخری, نویسنده تفسیر کشاف, وضع زنان را در پیش از نزول آیات حجاب چنین شرح می دهد: زنان , گریبان هایشان گشاد و باز بود, گردن و سینه و اطراف سینه هاشان دیده می شد و داخل روسری ها را معمولا" از پشت سر برمی گرداندند (همان طور که الان بین مردان عرب متداول است ) و قهرا" قسمت های گردن و بناگوش و سینه دیده می شد.(کشاف , ج 3, ص 231)
4- اما درباره حضور زنان در اجتماع، باید خاطر نشان کنیم که زنان قبل از نزول این آیات چنان نبوده است که مثل مردان با سر باز در معرض اجتماع رفت و آمد بکنند, بنابراین آنچه در جامعه رواج داشت و قرآن به مبارزه با آن برخاست , پدیده بدحجابی بود, نه بی حجابی.
چنان که گذشت, افراد هوس باز و اراذل با ایجاد مزاحمت ها باعث دلتنگی زنان مدینه می شدند. روشن است که با آمدن حکم حجاب و دستور مجازات این گونه افراد به طور طبیعی حضور زنان راحت تر و چشمگیرتر انجام می شد. خداوند درباره مجازات می فرماید: ((اگر اینها دست از عمل زشت خود برندارند, تو را فرمان می دهیم که به آنها حمله بری که دیگر جز اندکی در پناه تو نخواهند بود)), (احزاب , آیه 60) بنابراین می توان گفت تشریع حکم حجاب و به دنبال آن ایجاد امنیت برای زنان , حضور زنان را در جامعه آن روزگار تقویت نمود.
ذکر این نکته خالی از فایده نیست که حجاب در دین های قبلی تشریع شده بود گرچه با کیفیتی خاص و زنان مسلمان و موحد از همان اوایل بعثت مانند: خدیجه و ... با پوشش لازم و مناسب نماز به پا داشته و در محافل عمومی حاضر می شدند.
برای آگاهی بیشتر ر.ک:
1- تفسیر المیزان , ج 15, ص 127 به بعد
2- کشاف , ج 3, ص 227
3- مسائله حجاب مرتضی مطهری
4- حجاب در ادیان محمدی آشنانی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.