تاریخ خلقت آدم(ع) -زمان خلقت آدم(ع) -تاریخ انبیاء ۱۳۹۰/۰۹/۱۲ - ۲۴۲۸ بازدید

از زمان حضرت آدم تا حضرت خاتم محمد صلی الله علیه و آله و سلم چند سال می گذرد؟ آیا قاره اروپا و آمریکا در زمان حضرت خاتم محمد صلی الله علیه و آله کشف شده بود؟

باید در جواب بخش اول سوال بگویم: که اساسا بعلل متفاوتی که ریشه در محدود بودن رشد تمدن در دوران های باستان دارد؛ تاریخ آن دوره و آنچه که در مورد آن ثبت شده با بسیاری از خرافات و تخمین ها همراه شده است. حقیقت آن است که ما به جزء آنچه قران کریم در این موارد آورده؛ بر اتفاقات و سیر تاریخی حوادث، خصوصا زمان وقوع آنها با مشکلات اساسی روبه رو هستیم. که تبیین علل آن از حوصله این بحث خارج است. فقط بعنوان نمونه باید به عدم اختراع کاغذ در این دوره ها اشاره کرد. این امر باعث میشد تا بسیاری حوادث یا ثبت نشوند و یا با ثبت آنها بر گل و یا پوست محدودیت های فراوانی در جهت حفظ آنها ایجاد شود.
از این رو انچه در تاریخ هایی همچون طبری، مسعودی و غیره آمده است غیر قابل اعتماد می باشد. مثلا این منابع آورده اند که نوح(ع) 1056 سال پس از هبوط آدم و یا به عبارتی دیگر 126 سال پس از وفات آدم(ع) به دنیا آمده است. یا آورده اند که تولد ابراهیم(ع) 2000سال قبل از میلاد مسیح بوده است[1].
در مورد کشف قاره ها هم باید بگویم که اگر ملاک حضور انسان باشد قاره آمریکا دارای چند هزار ساله است که با حضور سرخ پوستان همراه بوده است اما اگر ملاک ورود فردی از قاره ای دیگر به این سرزمین باشد؛ قطعا این قاره با حضور کریستوف کلمب کشف شده است و تا پیش از این بعلت ضعف در دریا نوردی این قاره همچنان تا سال 1492 میلادی برای کسی شناخته شده نبوده است.
اما قاره اروپا بعلت موقعیت جغرافیایی که متصل به آسیا بوده و امپراطوری های روم و یونان با سابقه طولانی در فرهنگ و تمدن برای همه کسانی که آسیا زندگی میکرده اند، شناخته شده بوده است. نمونه آن در دوران اسلامی به غزوه تبوک[2] در سال نهم هجری و به عصر نبوی(ص) بر میگردد که مسلمانان به جنگ رومیان رفتند.


[1] طبری، تاریخ الامم و الملوک، ترجمه پاینده، تهران، اساطیر، 1375، چ5، ج1، ص116؛ مسعودی، مروج الذهب، ترجمه: پاینده، تهران، علمی و فرهنگی، 1374، ج1، ص624 ؛ توفیقی، آشنایی با ادیان بزرگ، تهران، سمت، 1384،ص76.
[2] تبوک نام قلعه‌ای در نوار مرزی حجاز و شام بود و بدین سبب آن غزوه به این نام خوانده شده است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.