تاریخچه ایام فاطمیه ۱۳۹۷/۰۲/۱۳ - ۳۴۵۷ بازدید

سلام در مورد وفات حضرت فاطمه : تا سال ۱۳۷۰کلا خبری از شهادت نبودش و هیج نوع مراسماتی مبتنی بر ایام فاطمیه وجود نداشت و تمام سالنامه ها و فیلم ها و مراسمات مذهبی دال بر اثبات این قضیه میباشد حال چطور میشود که در عرض ۲۵ سال ایشان شهید میشوند؟ مگر میشود ۱۳۷۰ سال اشتباه کرده باشیم و این ۲۵ سال به واقعیت پی برده باشیم؟

در زمان حیات ائمه اطهار(ع)، غالبا شیعیان اجازه عزاداری نداشتند[۲] ولی نقل‌هایی از عزاداری اهل بیت(ع) برای حضرت زهرا(س) رسیده است.[۳] حضرت علی(ع) در زمان دفن حضرت فاطمه(س) به عزاداری پرداخت و خطاب به رسول الله(ص) از مظلومیت حضرت فاطمه(س) سخن گفت.[۴] همچنین از امام صادق(ع) نقل شده است که برای حضرت زهرا(س) عزاداری می‌کردند و در روضه خود از ماجرای سقط حضرت محسن(ع) و کتک خوردن حضرت زهرا(س)، یاد کرده‌اند.[۵] قاضی عبدالجبار معتزلی (متوفی سال ۴۱۵ق) در کتاب دلائل النبوة گزارش کرده است: عده‌ای از شیعیان در مناطقی از جمله مصر، دمشق، بغداد، الرمله، عسقلان و جبل السماق برای حضرت زهرا (س) و فرزندش حضرت محسن (ع) عزادای می‌کردند.[۶] ابن اثیر معتقد است هر زمانی که شیعه صاحب قدرت بوده، به عزاداری برای اهل بیت(ع)‌ پرداخته است. دولت‌های آل بویه،‌حمدانیون و فاطمیون در مصر از جمله دوره‌هایی است که او مثال می‌زند.[۷] پی‌نوشت:
2. المصنف ، عبد الرزاق، ج۳ ، ص ۵۵۷.
3. خصیبی، الهدایه الکبری، ص ۴۰۸؛ بحرانی، العوالم، ج۱۱،‌ص۴۴۲.
4. کلینی،‌ الکافی، ۱۴۰۷ق، ج۱،‌ص ۴۵۸و۴۵۹؛ شیخ مفید، الأمالی، ص ۲۸۲.
5. خصیبی، الهدایه الکبری، ص ۴۰۸؛ بحرانی، العوالم، ج۱۱،‌ص۴۴۲.
6. قاضی عبدالجبار، تثبیت دلائل النبوة، ۱۴۲۷ق، ج۲، ص۵۹۵.
7. ابن اثیر، الکامل فی التاریخ، ترجمه عباس خلیلی، ج۸، ص۵۴۹.
به نقل از پایگاه ویکی شیعه

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.