تحریک از طریق چشم ۱۳۹۱/۰۲/۰۸ - ۱۹۴۳ بازدید

پرسشگر گرامی سوال شما نشانگر توجه شما به مسائل مذهبی و رعایت ارزش ها و هنجارهاى دینى و اخلاقى است. از اینکه مخاطب شما هستیم بر خود می بالیم و امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم . همانطور که می دانید دانستن جنس، سن، تحصیلات و جزییات دیگری در ارایه راهنمایی و مشاوره بهتر نقش دارند. با این حال با توجه به کلی بودن سوال مطالب زیر تقدیمتان می گردد به این امید که بتواند گرهی از مشکل شما باز کند.

پرسشگر گرامی سوال شما نشانگر توجه شما به مسائل مذهبی و رعایت ارزش ها و هنجارهاى دینى و اخلاقى است. از اینکه مخاطب شما هستیم بر خود می بالیم و امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم . همانطور که می دانید دانستن جنس، سن، تحصیلات و جزییات دیگری در ارایه راهنمایی و مشاوره بهتر نقش دارند. با این حال با توجه به کلی بودن سوال مطالب زیر تقدیمتان می گردد به این امید که بتواند گرهی از مشکل شما باز کند.
در پاسخ به سؤال شما باید گفت که همانطور که شخص گرسنه وقتی چشمش به غذا بیفتد، تحریک می شود و گرایش پیدا می کند که به سمت آن غذا برود، و یا انسان تشنه با دیدن آب به سمت آن می رود تا خود را سیراب کند انسان بالغ نیز که در او میل به جنس مخالف همچون دیگر نیازها به صورت طبیعی وجود دارد، وقتی به نامحرم نگاه می کند، تحریک می شود. بنابراین راهکار اصلی جلوگیری از این تحریک، نگاه نکردن و کنترل چشم است که به هر چیزی نگاه نکند و هر صحنه ای را نبیند.
چشم، دریچه دل و اندیشه انسان است، اگر چگونه نگریستن را یاد بگیریم و چگونه دیدن را تجربه کنیم، چشم، چشمه امید و ایمان مى شود و نگاه ما، عبادت و سبب رشد و تکامل خواهد شد، و اگر آن را رها کنیم تا به هر چه هوى و هوس دستور داده نگاه کند، زیانهاى متعددى متوجه انسان خواهد شد، و به گناهان ناخواسته اى دچار خواهد شد، مگر فاصله نگاه تا گناه چه قدر است؟
قرآن کریم قض بصر و چشم پوشی از نگاه به نامحرم را وظیفه مسلمانان اعلام کرده و به زن و مرد توصیه کرده است که مواظب چشمان خود باشند. قرآن کریم می فرماید:« ( ای رسول ) مردان مؤمن را بگو چشمها را از نگاه ناروا بپوشند و زنان نیز فروج و اندامشان را ( از عمل زشت ) محفوظ دارند که این بر پاکیزگی ( جسم و جان ) شما اصلح است و البته خدا به هر چه می کنید آگاه است »؛ « قُل لِلمؤمِنینَ یغُضُّوا مِنْ اَبْصارِهِمْ وَ یَحفَظُوا فروجَهُمْ ذلِکَ اَزْکی لَهٌم اِنًَّ اللهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعونَ»(1)
و پس از آن می فرماید :« به زنان با ایمان بگو چشمانشان را (از نامحرم) فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند.»؛« وَ قُلْ لِلْمؤمِناتِ یَغْضُضنَ‌مِنْ اَبْصارِهنَّ وَ یَحفَظنَ‌ فُروجَهُنًّ...(2)». پس خواست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد است و این کار را وظیفه ضروری و واجب مومنین شمرده شده است.
حال اگر نگاه شما به صورت خیره و عمدی نبوده و در اثر برخوردهای اجتماعی ایجاد می شود به آن حساس نباشید. اما اگر به صورتی دربیاید که گناه تلقی می شود و زمینه ساز گناهان دیگر است برای درمان آن باید اقدام کرد. چرا که در واقع، نگاه های آلوده، مسموم و شهوت انگیز، آتش درون را شعله ور می سازد که فرایند و محصولی جز فحشا، سیاهی دل؛ مشکلات و نارسایی هایی اجتماعی، نخواهد داشت.
برای کنترل نگاه و دوری از گناه در مرحله اول به برنامه زیر به دقت عمل کنید و در عدم تخلف از آن کاملا سختگیر باشید:
1. طرد افکار شیطانى: براى کنترل نگاه، باید اندیشه را از نفوذ افکار شیطانى دور نگه داشت، زیرا گام نخست در انحراف، فکر کردن درباره آن است. امام على علیه السلام مى فرماید: «کسى که در اطراف گناه بسیار بیندیشد، سرانجام به آن گناه کشیده خواهد شد».(3)
2. پرهیز از عوامل تحریک زا: تخیّلات تحریک کننده، رفت و آمد در جاهایى که نامحرم است، گفت و گو با نامحرم، دیدن فیلم ها و عکس هاى مبتدل، زمینه را براى چشم چرانى و تحریک فراهم مى کند.
3. دقت در دوست یابى: بررسى ها نشان مى دهد که نوجوانان، اوّلین قدم هاى انحراف و تباهى را به کمک دوستان ناباب برداشته، سپس در سراشیبى سقوط قرار گرفته اند.(4) آلودگى و انحراف، به سرعت از طریق دوستان نا اهل به افراد پاک و سالم سرایت مى کند.
امام على علیه السلام مى فرماید: «از معاشرت با مردم فاسد بپرهیز که طبیعت تو، ناخودآگاه ناپاکى را از طبع آن ها سرقت مى کند».(5)
4. ازدواج: یکى از راه هاى مؤثر در کنترل نگاه، ارضاى صحیح غریزه جنسى از طریق ازدواج است. رسول خدا صلی الله علیه و آله مى فرماید: «اى گروه جوانان! هر یک از شما که قدرت ازدواج دارد، حتماً اقدام کند، زیرا این بهترین وسیله است که چشم را از نگاه هاى آلوده و عورت را از بى عفّتى محافظت مى کند».(6)
5. هر روز صبح بعد از نماز با خدای خود شرط کنید که هرگز نگاه عمدی به نامحرم نکنید و هم از او در این مسیر استعانت جویید.
6. در طول روز کاملا مراقب خود باشید و هرگاه نفس شما را وسوسه کرد بلافاصله با آن برخورد نموده و جلوی تخلفش را بگیرید.
7. شب بعد از نماز چند دقیقه کنش های روزانه خود را محاسبه کنید و در جدولی موارد تخلف یا اطاعت خود را یادداشت نمایید.
8. نسبت به موارد عدم تخلف خدای را سپاس گزارید و در موارد تخلف استغفار و خود را تنبیه و سرزنش کنید و تصمیم جدی تری برای مجاهده با نفس در روز بعد بگیرید. این برنامه را تا مدتی ادامه داده و نتیجه را برای ما گزارش نمایید.
9. نمازهای خود را کاملا با توجه و حضور قلب و دقت کامل بخوانید. زیرا نماز بزرگ ترین عامل بازدارنده از کژی هاست و میزان قبولی نماز هر کس متناسب با قوت بازدارندگی آن از فحشاست. بنابراین هر قدر نماز بهتر باشد دیگر اعمال نیز بهتر خواهند بود و هر اندازه نماز ازحقیقت اصلی اش دور گردد دیگر کنش ها نیز به ناهنجاری خواهند گرایید.
از خداوند متعال توفیقات روز افزون شما را در جهت آرمان های مقدس الهی و اسلامی مسألت داریم.
نویسنده: فاطمه سادات حسین پور
پی نوشت ها:
1- نور (24)، آیه 30.
2- نور (24)، آیه 31.
3- غررالحکم، ج 5، ص 321.
4- محمد على سادات، راهنماى پدران و مادران، ج 1، ص 99.
5- ابن ابى الحدید، شرح نهج البلاغه، ج 20، ص 272.
6- مکارم الاخلاق، ص 10.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام وخستهنباشید..
یک چیزی ازم سوال شد که جوابش ونمیدونم
ایا نگاه کردن به هم جنس خود از روی شهوت از هفتاد ضربه به فرق حضرت علی بیشتر است؟؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.