تحصیل ۱۳۹۰/۵/۲۸

خوشحالیم بار دیگر شما مخاطب ما هستید امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم. آنچه می تواند به یک راهنمایی دقیق کمک نماید اطلاعاتی است که شما در اختیار قرار می دهید و سوال شما در عین ساده بودن بصورت کلی است و اشاره به علل و مدت زمان این روحیه ننموده اید.
خوشحالیم بار دیگر شما مخاطب ما هستید امیدواریم راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم. آنچه می تواند به یک راهنمایی دقیق کمک نماید اطلاعاتی است که شما در اختیار قرار می دهید و سوال شما در عین ساده بودن بصورت کلی است و اشاره به علل و مدت زمان این روحیه ننموده اید. معمولا احساس خستگی و کم شدن انگیزه در انتهای سال تحصیلی و در برخی زمانها یک امر طبیعی است و می توان با استراحت و برنامه ریزی تفریحی دوباره انگیزه قبلی را بدست آورد.اما اگر این روحیه در بیشتر سال تحصیلی وجود دارد و باعث تاثیر منفی در فراگرفتن و امتحانات شده است باید علل آنرا پیدا نمود و با برطرف نمودن آنها و عملی ساختن راهکارهای ایجاد انگیزه به یک وضعیت مناسب جهت ادامه تحصیل رسید.لذا به نظر می رسد مشاوره حضوری می تواند در شناسایی این عوامل کمک شایانی نماید.در مورد ازدواج باید خدمتتان بیان داریم که ازدواج نمودن با ادامه تحصیل قابل جمع است و بسیاری از افراد این مسیر را ادامه می دهند و در هر دو موضوع موفق می شوند.لذا اگر خواستگاری وجود دارد آن را بخاطر ادامه تحصیل و شرایط آینده خود رد نکنید.یکی از فواید ازدواج تأمین نیازهاى روحى و روانى فرداست به گونه اى که آدمى بدون ازدواج دچار تلاطم روحى شده و یا روابط اجتمای او در معرض آسیب اجتماعى قرار مى گیرند و طبق بیان خداوند ازدواج مایه آرامش و راه علاج رهایی از آسیب های اجتماعی است.لذا کسی که ازدواج می نماید بسیاری از دغدغه های ذهنی را برطرف می نماید و با فکری آزادتر به تحصیل خود ادامه می دهد.در ضمن اگر فردی که برای ازدواج انتخاب می شود از هماهنگی کافی برخوردار باشد می تواند در ادامه تحصیل و موفقیت های علمی همسرش تأثیر مثبت بگذارد.آماده بودن فضای خانه و مهیا نمودن شرایط آسایش جسمی و روانی کمک بسیار موثری در موفقیت تحصیلی دارد.برای ادامه تحصیل خود نیز سعی کنید در خود ایجاد انگیزه نمایید.برای اینکار می توانید این راهکارها را در زندگی خود عملی سازید.
۱- لیستی از فوائد مادی , معنوی , موقعیتی درس خواندن و کسب موفقیت تحصیلی تهیه نموده و آن را هر روز مرور کنید و هر روز نیم ساعت بر روی یکی از آن فوائد فکر کرده و ۱۰ سطر درباره آن مطلب بنویسید و این عمل را برای یکایک فوائد انجام دهید و بعد هر کدام که برای شما خوشایندتر بود را گاه گاهی مطالعه و به آن بیافزائید.
۲ - لیستی از پیامدهای منفی درس نخواندن , مانند اخراج از دانشگاه و یا مشروط شدن و... را تهیه و با تأمل در مورد یکایک آنها این پیامدهای منفی را برای خود جدی , بزرگ و معضل آفرین معرفی کنید.
۳-تصمیم بگیرید زندگی جدیدی را با پیدا کردن دوستان جدید و ایجاد فضای جدیدی برای تحصیل و زندگی ایجاد نمایید و با برنامه ریزی و انجام کارهای مثبت شور تازه ای به خود بدهید و به گذشته فکر نکنید.
۴- تلاش کنید با اعضای خانواده روابط نزدیک و صمیمی داشته باشید، چون در هنگام درس خواندن به حمایت و کمک و آرامش نیاز خواهید داشت. سعی کنید در کنار خانواده ی خود، اوقات خوش و مرفحی داشته باشید.
۵- شما معتقد به ادامه تحصیل وداشتن زمینه ی شغلی مناسب باشید ،نسبت به مطالعه ، سطح سواد ، موقعیت اجتماعی و... احساس نیازکنید، از خواندن مطالب مورد علاقه ی خود لذت ببرید و نسبت به عملکرد خود احساس رضایت داشته باشید. نه اینکه به خاطر ترس از حرف دروهمسایه و فامیل ، به خاطر اینکه پدرو مادرم ازمن خواستند و چنین انتظاری دارند، درس بخوانید ، این دلایل شاید برای ایجاد انگیزه خوب باشند ولی برای پایدار نگه داشتن انگیزه به دلایل و عوامل درونی نیازمندیم.
(مثل کسانی که دائم می گویند:خوب ، این همه لیسانس بیکار، اصلا واسه چی آدم باید درس بخونه؟! خوب چنین کسی ، هیچ اعتقادی به ذات ادامه تحصیل ندارد ، تنها هدفش شغل بوده ، که آنهم به خاطر دیدن چند تجربه ی اتفاقی ، به سرعت زیر سوال رفته، پس نمی توان از این شخص انتظار انگیزه ی بالا برای درس خواندن و قبولی داشته باشیم ، مگر اینکه نگرش و دید خود را نسبت به مسائل تغییر دهد.)
۶- از قرار گرفتن در تنهایی و بیکاری اجتناب کنید.
۷- با اهتمام به مسائل معنوی و مذهبی و شرکت در مراسم مذهبی روحیه معنوی خود را تقویت کنید.از رفتن به محیط هایی که فکر و ذهن شما را می رباید اجتناب کنید.
۸. تاکید می شود تجربه نشان می دهد تاخیر در ازدواج به خصوص برای خانم ها ضررهای زیادی را به دنبال دارد. بنابراین مطمئن باشید ادامه تحصیل با ازدواج هیچ گونه تعارضی ندارد به خصوص اگر همسر انتخابی با شما همراه و همگون باشد و با توجه به لزوم ازدواج (که سن شما هم اندکی از متوسط سن ازدواج دختر خانم ها گذشته) اولویت فعلی همان ازدواج است.
حامد محقق زاده

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.