تحقق ارزش های انقلاب اسلامی؟ ۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۴۷۹ بازدید

ارزش های متعالی انقلاب اسلامی ، ارزش هایی برآمده از فرهنگ ناب اسلامی بوده و ریشه در آموزه های دینی دارند ، ارزش هایی همچون ایمان ، ایثار و فداکاری ، شجاعت ، صبر و استقامت ، وحدت و انسجام مردم و پرهیز از اختلاف و تفرقه ، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم ، تلاش برای تحقق عدالت و رفع تبعیض و خدمت به مردم ، استقلال و نفی وابستگی به بیگانگان ، رشد و پیشرفت و... که تحقق این ارزش ها در جامعه تضمین کننده سعادت مادی و معنوی آن جامعه خواهد بود .

ارزش های متعالی انقلاب اسلامی ، ارزش هایی برآمده از فرهنگ ناب اسلامی بوده و ریشه در آموزه های دینی دارند ، ارزش هایی همچون ایمان ، ایثار و فداکاری ، شجاعت ، صبر و استقامت ، وحدت و انسجام مردم و پرهیز از اختلاف و تفرقه ، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم ، تلاش برای تحقق عدالت و رفع تبعیض و خدمت به مردم ، استقلال و نفی وابستگی به بیگانگان ، رشد و پیشرفت و... که تحقق این ارزش ها در جامعه تضمین کننده سعادت مادی و معنوی آن جامعه خواهد بود .


از اصلی ترین وظایف و مسئولیت های دولت اسلامی ترویج احکام و تحقق ارزش های اسلامی است خداوند متعال می فرماید: « الَّذِینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ »[1]«کسانى که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم نماز را بر پا مى دارند و زکات را ادا مى کنند و امر به معروف و نهى از منکر مى نمایند و پایان همه کارها از آن خدا است» بر این اساس ، دولت اسلامی باید در مسیر اقامه نماز ( تحقق احکام اسلامی) و پرداخت زکات ( برطرف نمودن مشکلات اقتصادی و نیازمندیهای افراد جامعه ) و امربه معروف ( ترویج ارزش ها ) و نهی از منکر (مقابله با ضد ارزش ها) در همه ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی گام بردارد .
بر این اساس ، در قانون اساسی ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان وتقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی از وظایف دولت بر شمرده شده است.[2]
ارزش های متعالی انقلاب اسلامی ، ارزش هایی برآمده از فرهنگ ناب اسلامی بوده و ریشه در آموزه های دینی دارند ، ارزش هایی همچون ایمان ، ایثار و فداکاری ، شجاعت ، صبر و استقامت ، وحدت و انسجام مردم و پرهیز از اختلاف و تفرقه ، مبارزه با ظلم و دفاع از مظلوم ، تلاش برای تحقق عدالت و رفع تبعیض و خدمت به مردم ، استقلال و نفی وابستگی به بیگانگان ، رشد و پیشرفت و... که تحقق این ارزش ها در جامعه تضمین کننده سعادت مادی و معنوی آن جامعه خواهد بود . این ارزش ها به دلیل همخوانی با ارزش های والای انسانی و فطری ، ظرفیت تبدیل شدن به الگویی شایسته برای حیات انسانی بوده و جایگزین مناسبی برای الگوی تمدن غربی است که با نگاه تک بعدی و مادی خود ، انسان را در حد حیوان تنزل داده و روح معنویت و ارزش های انسانی را در او نادیده گرفته و بشر امروز را در گرداب بحران های گوناگون روحی ، اخلاقی ، اجتماعی و... رها ساخته است . الگویی که با وجود پیشرفت در عرصه علم فناوری ، پسرفت در اخلاق و ارزش های انسانی را به دنبال داشته است و بشر امروز را سرخورده و سرگردان نموده است .
اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به مهمترین راهکارهای تحقق و عینیت بخشیدن به ارزش های اسلامی و انقلابی توسط دولت داشته باشیم ، می توان به این موارد اشاره کرد.
1.فرهنگ سازی وآگاهی بخشی ؛ تحقق و ترویج ارزش های اسلامی و انقلابی ، نیازمند فرهنگ سازی و آگاهی بخشی به افراد جامعه به ویژه نسل جوان است و بدون فرهنگ سازی و آگاهی بخشی نمی توان انتظار عینیت بخشیدن به ارزش های اسلامی داشت . افراد جامعه باید ارزش های دینی و انقلابی را بشناسند و این ارزش ها در عمق جان آنان نفوذ کند تا زمینه تحقق آنها در جامعه فراهم گردد و دولت وظیفه دارد در این عرصه فرهنگ سازی و معرفت بخشی لازم را داشته باشد . این فرهنگ سازی باید از خانواده ها و مراکز آموزشی آغاز شود .تا نسل جدید با فرهنگ پربار اسلامی انقلابی و ارزش های آن آشنا شوند و این فرهنگ در عمق وجود آنها نفوذ کند . بر این اساس ، نگاه ویژه دولت به آموزش و پرورش و آموزش خانواده ها و فرزندان آنها ضروری است .
2.توجه ویژه به مقوله فرهنگ و حمایت از نهادهای فرهنگی؛ فرهنگ سازی و آگاهی بخشی ایجاب می کند که دولت اسلامی نگاه ویژه به مقوله فرهنگ داشته باشد و نهادهای فرهنگی را مورد حمایت قرار دهد . نگاه دولت اسلامی به مقوله فرهنگ و ارزش های دینی و انقلابی باید نگاهی محوری و اساسی باشد نه نگاهی حاشیه ای در کنار یا پایین تر از سایر مقولات دیگر همچون اقتصاد و سیاست و... اگر فرهنگ دینی و انقلابی محوری ترین عرصه های کشور است ، نباید از نظر اهمیت و اهتمام و توجه دولت چیزی بر آن مقدم شود . به تعبیر دیگر دولت اسلامی باید دغدغه تحقق ارزش های دینی و انقلابی داشته باشد و سیاست ها وبرنامه های خود را بر این اساس تنظیم نماید نه اینکه مقوله اقتصاد یا سیاست بر مقوله فرهنگ و ارزش های دینی سایه بیفکند و آن را در حاشیه قرار دهد .
3.ترویج روز آمد ارزش هایی دینی و انقلابی؛ دولت اسلامی باید ارزش های دینی و انقلابی را با استفاده از ابزارهای هنری همچون رسانه ها ، سینما ، فیلم و تئاتر و سایر قالب ها و شیوه های هنری تبیین نماید تا تأثیر و نفوذ بیشتری در میان افراد جامعه به ویژه نسل جوان داشته باشد .
4.برطرف نمودن زمینه های گرایش به ضد ارزش ها؛ یکی از راههای عینیت بخشیدن به ارزش های متعالی اسلامی و انقلابی ، تلاش و برنامه ریزی دولت در برطرف نمودن زمینه های گرایش به ضد ارزش ها و ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی است . حل مشکلات اقتصادی ، فقر و تبعیض و اشتغال و ازدواج ، زمینه و بستر گرایش افراد به ضد ارزش ها و ناهنجاریها را کاهش می دهد و با تحقق کارآمدی نظام دینی ، زمینه گرایش و دلگرمی به ارزش های متعالی اسلامی و انقلابی در افراد فراهم می گردد .
5.مقابله با تهاجم فرهنگی و جنگ نرم؛ دشمنان اسلام و انقلاب که از اسلام ناب و انقلاب اسلامی ضربه سختی خورده و فرهنگ و الگوی خود را به دلیل فرهنگ و ارزش های دینی و انقلابی دچار چالش جدی می دیدند ، در مقابله با نظام اسلامی و فرهنگ دینی برآمده از آن از هیچ کوششی فرو گذار ننمودند از تحمیل جنگ و تحریم ها و فشارهای اقتصادی و موج تبلیغات گسترده منفی علیه اسلام و نظام گرفته تا تلاش برای تخریب چهره اسلام و انقلاب در قالب اسلام هراسی و ایران هراسی و تهاجم فرهنگی و جنگ نرم با هدف تخریب باورها و اعتقادات دینی و ارزش های اسلامی و انقلابی .
دولت اسلامی همانگونه که در برابر تجاوز نظامی دشمن و تحریم ها و فشارهای دشمنان ایستادگی نموده ، در برابر تهاجم فرهنگی و جنگ نرم نیز باید با هوشیاری تمام ایستادگی و مقابله نماید و نگذارد ارزش های دینی و انقلابی با این تهاجم شیطانی دچار تزلزل شوند .
6. توجه به امر به معروف و نهی از منکر ؛ امر به معروف و نهی از منکر به عنوان مسئولیت اجتماعی ، عامل مؤثری در ترویج ارزش ها و مقابله با ضد ارزش ها در جامعه دارد . دولت اسلامی وظیفه دارد که به این مسئولیت اجتماعی توجه ویژه داشته باشد و از آمران به معروف و ناهیان از منکر حمایت لازم را انجام بدهد.
مجموعه این راهکارها ، زمینه ساز عینیت یافتن ارزش های اسلامی و انقلابی توسط دولت می باشد.

پی‌نوشت‌ها:
[1]. سوره حج ، آیه 41
[2]. قانون اساسی ، اصل سوم


منبع : علی مجتبی زاده ـ مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم ,

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.