تخریب قبور بقیع توسط وهابیت ۱۳۹۰/۰۴/۱۸ - ۸۱۹ بازدید

با توجه به انگیزه تخریب اماکن زیارتی توسط اهل سنت، تقاضا دارد اظهار نظر بفرمایید بقیع چگونه خراب شد و آیا این صحیح است که می گویند انگلیسیها ضریح ائمه بقیع را به سرقت بردند؟ بی صبرانه منتظر پاسخ هستم؟

انگیزه تخریب اماکن زیارتی و قبور ائمه(علیهم السلام) از عقاید اهل تسنن نیست بلکه از عقاید و بدعت های فرقه ضاله و باطل وهابیت است. و اما تاریخ حرم ائمه بقیع (علیهم السلام)...پیشینه تاریخی بقیع یا بقیع الفرقد یا جنت البقیع به دوران قبل از اسلام می‌رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان شد. مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آنجا اجساد مردگان خود را در دو گورستان بنی حرام و بنی سالم و گاهی نیز در منازل و خانه‌هایشان دفن می‌کردند و در واقع بقیع اولین مدفن و مزاری است که به دستور پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) توسط مسلمین صدر اسلام به وجود آمده است.)تاریخ حرم ائمه بقیع)حرم ائمه بقیع به سال ۴۹۵ هجری قمری یعنی اواخر قرن پنجم دارای گنبد و بارگاه شده است. جهانگرد معروف ابن جبیر که در قرن هفتم به حجاز سفر کرده در دیداری که از بقیع داشته است آن را این گونه توصیف می‌کند که: و آن قبه‌ای مرتفع و سر به فلک کشیده است که در نزدیکی در بقیع واقع شده. در قرن هشتم قمری، بعد از گذشت ۱۵۰ سال از سفر ابن جبیر، ابن بطوطه سفری به مدینه کرده و مشاهدات خود را این گونه بیان می کند: حرم ائمه بقیع، قبه‌ای است سر به فلک کشیده و از نظر استحکام، بدیع و اعجاب انگیز است. در قرن معاصر، صاحب کتاب مراه الحرمین، ابراهیم رفعت پاشا، ۱۹ سال قبل از تخریب حرم ائمه بقیع سفر حج کرده و توصیفاتی دارد: عباس و حسن ابن علی و ائمه سه گانه در زیر یک قبه قرار گرفته‌اند که بزرگ تر از همه قبه‌های موجود در بقیع است.
کتیبه‌هایی که جهانگردان در سفرهایشان از بقیع خوانده‌اند، گویای این مطلب است.
قبرستان بقیع دارای دو درب ورودی بوده که یک درب همیشه بسته و درب دیگر، از صبح تا غروب هر روز بر روی زائران باز بوده است. حرم بقیع حالت هشت ضلعی داشته است. ویژگی بعدی، داشتن محراب است و این که حرم، خادمانی نیز داشته است. حرم ائمه بقیع مانند سایر حرم‌ها دارای ضریح، روپوش، چلچراغ، شمعدان و فرش بوده است. ابن جبیر می‌نویسد: قبرشان بزرگ و از سطح زمین بلندتر و دارای ضریحی از چوب می‌باشد که بدیع ترین و زیباترین نمونه است از نظر فن و هنر. و نقوشی برجسته از جنس مس بر روی آن ترسیم شده و میخ‌کوبی‌هایی به جالب‌ترین شکل در آن تعبیه شده که نمای آن را زیباتر و جالب‌تر کرده است.(ولایت أقربین در غدیر خم/آیت الله سید محمد علوی/صفحه ۳۳۱تا۳۳۹)
قبرستان بقیع دو بار به دست اشرار سعودی و وهّابی، مورد حمله قرار گرفته است.
تخریب اوّل:
مسعود بن عبدالعزیز در سال ۱۲۱۸ هـ . ق ۱۸۰۲ م، با لشکریانی وحشی و درنده خوی به مکه هجوم برد او و همراهانش به پیروی از مسلک وهّابیّت، دست به تخریب و ویرانی گنبدها و آثار دینی قبله مسلمانان زدند. بسیاری از گنبدها و مساجد و آثار مذهبی مکه از جمله گنبد زادگاه پیامبر (ص)، خانه علی (ع) و گنبد مقبره حضرت خدیجه را ویران کردند. آن جماعت نادان و وحشی در حال تخریب بناها و قبور، طبل می نواختند و رجز می خواندند و به صاحبان قبور و گنبدها دشنام می دادند!!! و چون قدرت سعودی ها در مکه تثبیت شد در سال ۱۲۲۰ هـ . ق/ به مدینه منوره حمله کردند، این حمله را حمله اول وهّابیان به مدینه و بقیع می دانند.(پرسش ها و پاسخ ها، استاد جعفر سبحانی (
تخریب دوّم:
عبدالعزیز بن عبدالرحمان آل سعود که در کویت پناهنده بود در سال (۱۳۰۹ هـ . ق) در نجد قیام نمود و دوباره حکومت اشرار تبار سعودی را برقرار کرد و شهر ریاض را تصرف نمود. و در سال ۱۳۳۰ هـ . ق اَحْساء و قطیف دو مرکز شیعه نشین و نفت خیز را به زیر سیطره خود در آورد و سپس به حجاز لشکر کشید و حسین بن علی شریف مکه را شکست داد و دولت هاشمی را ساقط کرد و مکه را فتح و پایتخت خویش اعلام کرد، آن گاه سه امارت حجاز و نجد و اَحساء را کشور واحدی به عنوان (المملکة العربیه السعودیه) نامید و حاکمیت سپاه خود را بر سرتاسر آن گسترش داد.
نیروهای سعودی پس از این فتح مکه و ویرانی بسیاری از آثار و ابنیه دینی آنجا، قصد مدینه را کردند و ماهها مدینه را در محاصره خود نگه داشتند.
نیروهای وهابی بعد از محاصره طولانی مدینه، ساکنان شهر را در تنگنا قرار دادند. سپس خادمان آستان پیامبر را یک جا جمع کردند و برای آن که محل جمع آوری و نگه داری هدایا را نشان دهند، آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند، تا بالاخره در تاریخ (۵ جمادی الاوّل ۱۳۴۴ (مقاومت مظلومانه مردم مدینه، شکسته شد و نیروهای سعودی در میان کشتار و ارعاب مردم، مغرورانه و بی ادبانه وارد شهر شدند. تا این که روز هشتم شوّال ۱۳۴۴ سپاهیان وهّابی به دستور امیر سعودی عبدالعزیز بن عبدالرحمن، چنگ و دندان نشان دادند و جنگ افزار خود را آماده کرده و به سوی بقیع حرکت کردند. وهابیون بداندیش ابتدا تمام اموال و اشیاء نفیس و ذخیره های موجود در بقیع را غارت نموده و در بین قبیله آل سعود و شیوخ تقسیم کردند و سپس بارگاه ائمه بقیع را ویران نمودند.(آئین وهابیت، استاد جعفر سبحانی)
روز هشتم شوّال تلخ ترین روز شیعیان بلکه مسلمین در قرن چهاردهم هجری بود، چرا که در چنین روزی علاوه بر تخریب قبور هزاران نفر از یاران پیامبر (صلی الله علیه وآله)و ائمه اطهار (علیهم السلام) و علمای بزرگ دینی مدفون در بقیع، مرقد و بارگاه مجلل و باشکوه چهار امام معصوم (علیهم السلام) را به صورت وحشیانه به دست وهابیون بیابانی و سعودی های بی فرهنگ و گستاخ ویران گردید.
لازم به ذکر است که این وهابیون گستاخ، پس از قتل عام مردم و بی حرمتی و تخریب قبور اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه وآله) تمام اموال و اشیاء نفیس و ذخیره های موجود در بقیع را غارت نموده و به همراه ضریح مطهر آن امامان معصوم به انگلیس فرستادند.(کشف الارتیاب- ص ۷۷ ۲- شهداء الفضیله,یب ص ۳۸۸ ۳- تقویم شیعه- ص ۲۵۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.