ترس از ریا و تمسخر ۱۳۸۶/۰۸/۳۰ - ۶۷۹ بازدید

من می ترسم پیش دانش آموزان کلاس کارهای خوب انجام دهم. مثلا صدقه دادن چون اگر ببینید ممکن است مسخره کنند. لطفا بگویید چه کار کنم؟

برای مقابله با این پدیده، راه های مختلفی وجود دارد. عده ای سعی می کنند همان رفتار را به خاطر مقابله به مثل با طرف بکنند. یعنی همانطور که او تمسخر یا توهین می کند ما هم او را مسخره و توهین کنیم. این روش مناسب نیست، زیرا ما همان کار را کرده ایم که از نظر وجدان و اخلاق مردود می دانیم و به خاطر آن ناراحت شده ایم، علاوه بر این که کینه و تفرقه را بین افراد افزایش می دهد و ما را به جدلی طولانی و بی فایده و ناراحت کننده می کشاند.روش دوم آن است که در برابر آنها سکوت کنیم. گرچه سکوت در بعضی از مواقع مفید است ولی اکثرا نتیجه مطلوبی ندارد، اضافه بر این که کار مشکلی است واکثر افراد نمی توانند در برابر تحقیر دیگران سکوت کنند و آن را تحمل کنند.راه سوم که به نظر ما راه درست است، آن است که برخورد سازنده داشته باشیم و از برخوردهای تخریب کننده بپرهیزیم.
توجه داشته باشید اگر شما کاری را جزء وظیفه خود دانستید نباید در انجام آن کوتاهی کنیدکه این بسته به نوع عمل دارد . بخشی از وظایف هستند که بر اساس روایات اگر مخفیانه انجام شوند بهتر است مثل صدقه ،و بخش دیگری ازآنهارا باید در هر شرایط و موقعیتی انجام داد مثل نماز خواندن. پرهیز از انجام کار های خوب به دلیل ترس از تمسخر دیگران در واقع خوشحال کردن شیطان و تامین نظر او است زیرا خواسته او ایجاد مانع برای انجام اعمال خیر و نیک است . انسان مومن و معتقد باید در راه انجام وظایف و مسئو لیت های الهی و اخلاقی و شرعی خود از سرزنش و تسخر دیگران خوف و ترسی نداشته باشد و به قدر توان و امکان خود تمسخر کنندگان و سر زنش کنندگان را هدایت و راهنمائی کند و در راه بندگی حق استقامت و پایداری داشته باشد .
بسیاری از کارها را می شود مخفیانه انجام داد اگر در موردی عمل شما سبب سوءاستفاده دیگران می شود انجام مخفیانه آن بهتر است ولی در هر صورت کار خیر باید انجام شود تا مردم تشویق شوند فقط در موردیکه برداشتهای انحرافی می شود انجام مخفیانه آن عمل بهتر است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.