ترش رویی زن و شوهر در بهشت خانواده ۱۳۹۳/۱۱/۲۰ - ۳۲ بازدید

اسلام به شوهرش دستور میدهد که هیچگاه با زن خویش , با ترشرویی واخم برخورد نکند .یعنی بایدهمواره, گشاده رو , خوش چهره وخندان لب باشد. او اگر از مردم کوچه و بازار و فامیل و همسایه ناراحت شده است , نباید تلافی آن را بر سر همسرش در بیاورد .همسرش که گناهی نکرده .....
اسلام به شوهرش دستور میدهد که هیچگاه با زن خویش , با ترشرویی واخم برخورد نکند .یعنی بایدهمواره, گشاده رو , خوش چهره وخندان لب باشد. او اگر از مردم کوچه و بازار و فامیل و همسایه ناراحت شده است , نباید تلافی آن را بر سر همسرش در بیاورد .همسرش که گناهی نکرده .....

اسلام به شوهرش دستور میدهد که هیچگاه با زن خویش , با ترشرویی واخم برخورد نکند .یعنی بایدهمواره, گشاده رو , خوش چهره وخندان لب باشد. او اگر از مردم کوچه و بازار و فامیل و همسایه ناراحت شده است , نباید تلافی آن را بر سر همسرش در بیاورد .همسرش که گناهی نکرده است.
درست است شخصی که ناراحتی درونی دارد , قهرا اخم میکند و چهره در هم میکشد, ولی این عمل , کار مردم خام و غیر متهذب است .مرد عاقل فکر میکند که :"مرا شخصی در بازار ناراحت کرده چرا باید این ناراحتی را به خانه منتقل کنم .زن وفرزندم که گناهی نکرده اندکه با فسردخ نشان دادن خود , ایشان را هم ناراحت کنم ".

گنه کرد در بلخ آهنگری
به شوشتر زدند گردن مسگری

با این عمل نه دردی را چاره کرده ام و نه دشمنی را سرکوب نموده ام, بلکه به تشدید ناراحتی و درد خود افزوده ام و بی گناهی را هم دردمندو رنجور کر ده ام.
دستور اسلام این است که شخص مسلمان غم خود را در دل نگاه دارد و چهره بازش را به برادران و خواهران خود تحویل دهد.اگر دستور اسلام در مورد برخورد مسلمین عادی و بیگانه چنین باشد , نسبت به زن و شوهری که در یک خانه زندگی میکنند و بر یک بالش سر میگذارند چه خواهد بود؟قطعا آنجا تاکید بیشتری است که هیچگاه ترشرویی و تندی و جبهه گیری نباشد. قطعا آیه ی شریفه ای که مس فرماید : " اهل ایمان بر کافران سخت گیرند و درمیان خود مهربانند" بالاترین مصداقش مهربانی زن و شوهر با یکدیگر است . خوشا به حال شوهری که در مدت چهل سال زندگی با همسرش, یکبار هم ترش رویی و تند خویی نکرد و خون شریف خود و همسرش را بیهوده کثیف نکرد.
خوشا به حال زن و شوهری که شوهرش نقل میکرد:
روزی به خانه رفتم و دیدم همسرم عصبانی است و بدون جهت به من تندی می کند , تعجب کردم . بعد از مدتی , چهر ه اش باز شد وبا ملایمت گفت :
فلانی تو میدانی که من تو را دوست دارم.به زندگیم علاقه دارم .امروز در هوای سرد , لباس شسته بودم و چند بار روی زمین افتاده بود و بچه ها هم من را اذیت کرده بودند , که عصبانی بودم و با شما تندی کردم , بعد از این بدان که عصبانیت و تندی من همیشه همین طوری است , جدی نیست, از شما ناراحت نیستم.هرگز خیال نکنی که شما را نمیخواهم .
شوهر گفت من هم به او گفتم :
پس بدان که من هم گاهی اوقات احوالم تلخ می شود ,و به شما تندی میکنم , در حالی که شما را دوست دارم .به فرزند و خانه ام علاقه دارم , ولی مرم کوچ و بازار مرا ناراحت می کنند.با حالت عصبانیت و اوقات تلخی وارد خانه می شوم , ممکن است تا وقتی که خودم را کنترل کنم , یک ساعت طول بکشد و شما در آن یکساعت از من تندی و ترش رویی ببینی. بدان که تندی و ترش رویی من متوجه شما نیست .تندی مرا جدی نگیر و سخن امروز من را به یادم بیاور. از آن زمان تا کنون بیش از پانزد ساله است که میان ما نزاعی پیش نیامده است .

چقدر خوبست که همچنین همسران , بلکه هر زن و شوهر مسلمانی ,روی یک تابلو با خط درشت بنویسند:"جدی نیست "و هر دو امضا کنند و هر وقت یکی ازآنهاعصبانی شد,دیگری دستش را بگیردو آن تابلووامضا را نشانش دهد.


پیغمبر(ص)فرمود : حق زن بر شوهرش این است که اورا گرسنه نگذارد و بدنش را بپوشاند و هیچگاه با او ترش رویی نکند.

بحار جلد صدو سه ص دویست و پنجاه و چهار

امیرالمومنین علی ع فرمود: مومن خوشروئیش در چهره و اندوهش در دل اوست.

اصول کافی جلد دو ص دویست و بیست و شش

محمد رسول خداست و مردمی که همراه او هستند , سخت گیرنده بر کافران و در میان خود رحیم و مهریان هستند.

منبع:کتاب بهشت خانواده دکترسیدجوادمصطفوی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.