ترکیب سپاهیان علی(ع) ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ - ۲۳۷ بازدید

ایا اکثر سپاهیان حضرت علی(ع) را اهل سنت تشکیل داده بودند؟

خیر اصلا اینطور نبود.اصطلاح اهل سنت و شیعه بطور عمومی و علنی در اجتماع پس از دوران علی ع مطرح گردید . دقیقا اصطلاح شیعه و اهل سنت در قرن دوم در زمان امام صادق ع و امام باقرع و ائمه چهارگانه اهل سنت مطرح گردید . یاران امام علی(ع) در زمان حکومت ایشان چند دسته بودند عده‌ای صرفا شیعه سیاسی بودند از باب تبعیت از حاکم وقت. عده‌ای فرصت‌طلب بودند تا از بیت المال یا غنایم جنگی استفاده کنند خیلی مقید به اعتقاد خاصی نبودند. عده‌ای شیعه اعتقادی بودند که تمام مسایل خود را از حضرت می‌پرسیدند و همراه امام بودند که البته تعداد آنها خیلی نبود و حب آنها به علی از باب اعتقاد و حقیقت جانشینی پیامبر(ص) بود. عده ای هم شیعه حبی بودند و حضرت را بخاطر شخصیت ایشان دوست داشتند.علی ع در سه جنگ پر ماجرا در زمان خود شرکت کرد . - جنگ جمل بین علی ع و اهل کوفه با اهل مدینه و بصره در جنگ جمل در بصره
- جنگ صفین در صفین در سوریه کنونی بین علی ع و سپاه کوفه با سپاه شام و معاویه
- و جنگ جمل بین علی ع و سپاه او با بخشی از سپاهیان کوفه و معرضان سپاه علی ع در کوفه و در جنگ نهروان
همه سپاهیان علی ع اهل کوفه بودند .
تمام مسلمانان به جایگاه علی ع اعتراف داشتند اما بخاطر اختلاف در عقیده و ارادت به دیگران با سیره و روش حکومت داری او موافق نبودند .
منبع جهت مطالعه : الصحیح من سیره امیر المومنین ع - جعفر مرتضی عاملی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.