تروریست خوب و تروریست بد؛ بازتعریف امریکا ۱۳۹۱/۱۰/۱۳

تروریست خوب و تروریست بد؛ بازتعریف امریکا
دکتر اسماعیل سلامی، ۱۲ دی ۹۱ / الف ۱۲ دی ۹۱
تروریسم، تروریسم است و غیر از این تعریفی ندارد، مگر آنکه منافع یک طرف به منافع طرف دیگر برتری یابد و از این رو تقسیم کردن تروریست‌هایِ سوریه به خوب و بد از سوی غرب، دموکراسی آنان را زیر سوال می‌برد.
تروریست خوب و تروریست بد؛ بازتعریف امریکا
دکتر اسماعیل سلامی، ۱۲ دی ۹۱ / الف ۱۲ دی ۹۱
تروریسم، تروریسم است و غیر از این تعریفی ندارد، مگر آنکه منافع یک طرف به منافع طرف دیگر برتری یابد و از این رو تقسیم کردن تروریست‌هایِ سوریه به خوب و بد از سوی غرب، دموکراسی آنان را زیر سوال می‌برد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه اختصاصی خود با شبکه خبری راشا تودی با یک لحن سیاسی محکم، حمایت غرب از تروریست‌های درون سوریه را «کاملا غیرقابل قبول» خواند و آن را محکوم کرد.وی اظهار کرد که غرب تروریست‌ها را به «بد» و «خوب» تقسیم و حمایت خود از گروه دوم را اعلام کرده است.وزیر خارجه روسیه گفت: «این موضوع اصلا قابل قبول نیست و اگر یاران ما در غرب تروریست‌ها را به بد وخوب تقسیم کنند، پیروی از چنین منطقی به ایجاد موقعیتی خطرناک نه تنها در خاورمیانه بلکه در دیگر بخش‌های جهان خواهد انجامید.»

تقسیم‌بندی چنین مساله بزرگی از سوی غرب موضوع جدیدی نیست. حذف گروهک منافقین از فهرست گروه‌های تروریستی به دست واشنگتن، همسو با همین سیاست بازتعریفی از مفاهیم ِتثبیت شده از سوی غرب است.عجیب این است که گروهک منافقین حتی زمانی که در فهرست تروریستی قرار داشت از سوی واشنگتن حمایت می‌شد. آنان حتی در زمان دولت بوش در خاک امریکا آموزش نظامی دیدند.

سیمور هرش، (خبرنگار سرشناس امریکایی) در مقاله‌ای روشنگرانه فاش کرد که فرماندهی مشترک نیروهای عملیات ویژه امریکا (JSOC) دست کم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ اعضای گروهک منافقین را به طور مخفیانه در صحرای نوادا آموزش می‌داده است. به گفته هرش، اعضای این گروهک «تا قبل از ریاست جمهوری اوباما در زمینه ردیابی تماس‌ها، رمزنویسی، آموزش‌های مربوط به تسلیحات و تاکتیک‌های واحدهای کوچک در صحرای نوادا تعلیم دیدند.»

یک ژنرال بازنشسته امریکایی نیز در مصاحبه‌ای جداگانه اظهار کرد در سال ۲۰۰۵ به طور خصوصی از سوی یکی از افراد درگیر در این طرح، در جریان تعلیم اعضای گروهک منافقین در نوادا قرار گرفته است. به گفته وی تعلیم استاندارد در زمینه ردیابی تماس‌‎ها، رمزنویسی، آموزش‌های مربوط به تسلیحات و تاکتیک‌های واحدهای کوچک شش ماه به طول انجامید. آنان در اتاقک‌های کوچک نگه داری می‌شدند.» وی همچنین اظهار کرد افراد تعلیم دهنده عضو فرماندهی مشترک نیروهای عملیات ویژه امریکا بودند، نهادی که تا سال ۲۰۰۵ به یکی از ابزار اصلی دولت بوش برای به اصطلاح مبارزه جهانی با تروریسم بدل شده بود.وزارت خارجه امریکا در ماه سپتامبر در اقدامی که ناامیدی و یاس بسیاری را در پی داشت تصمیم به حذف گروهک منافقین اکنون داستانی مشابه در سوریه در حال تکرار شدن است. واشنگتن به جبهه النصره که از سوی قطر و عربستان سعودی حمایت مالی می‌شود، برچسبِ نهاد تروریستی زده است. اما چرا؟ آنان نیز در کنار دیگر شبه‌نظامیانی که اکثر آنان مزدوران خارجی هستند، علیه دولت بشار اسد می‌جنگند. آنان صرفا به دلیل آنکه سیاست‌های واشنگتن را به چالش می‌کشند، تروریست محسوب می‌شوند. بنابراین، این واشنگتن و کشورهای غربی تحت تسلط امریکا هستند که تعیین می‌کنند چه کسی تروریست است و چه کسی تروریست نیست.»
از فهرست گروه‌های تروریستی گرفت.

به گفته وزارت خارجه امریکا، اتخاذ این تصمیم به آن خاطر بود که این گروه به مدت ۱۰سال هیچ گونه اقدام تروریستی انجام نداده است. آنان با گستاخی تمام این حقیقت را که اعضای گروهک منافقین در چند سال گذشته تمام همّ و غم خود را برای ترور دانشمندان هسته‌ای در ایران گذشته بودند، لاپوشانی کردند. اگرچه گروهک منافقین هیچ‌گاه به طور رسمی مسئولیت این ترورها را بر عهده نگرفت (که امری کاملا طبیعی است)، شواهد موثقی وجود دارد که از هم‌دستی این گروهک در این اقدامات تروریستی خبر می‌دهد.

گروهک منافقین سال‌ها برای حذف شدن از فهرست گروه‌های تروریستی تلاش کرد و شماری از مقامات جمهوری‌خواه و دموکراتیک را مد نظر قرار داد تا از جانب این گروهک لابی کنند. این گروه به جای آنکه «هزینه لابی را به آنان پرداخت کند برای سخنرانی انتقادی از دولت امریکا به دلیل رفتار غیرمنصفانه‌اش نسبت به گروهک منافقین حق الزحمه‌ای بین ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار پیشنهاد کرد.»

افرادی چون اد رندل، فرماندار پیشین پنسیلوانیا، رودی جولیانی، آلن درشوویتز و لوئیس فری، مدیر پیشین اف‌بی‌آی در جمع حامیان گروهک منافقین قرار داشتند. بسیاری از آنان ادعا کردند به پولی که از این حمایت نصیبشان شد، علاقه چندانی نداشته‌اند. (ریچارد سیلورشتاین، روزنامه گاردین، ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۲)

گروهک منافقین در کنار سازمان‌های جاسوسی اسرائیل سال‌ها در بسیاری از فعالیت‌های تروریستی و خرابکانه بر ضد جمهوری اسلامی ایران دست داشته است.

بنی گانتز، رئیس ستاد مشترک ارتش رژیم اسرائیل در ژانویه سال ۲۰۱۲ در مقابل کمیته‌ای از نمایندگان پارلمان گفت: «سال ۲۰۱۲ برای ایران به دلیل ادامه برنامه هسته‌ای این کشور، تغییرات سیاسی داخلی، افزایش فشارهای بین المللی و بروز حوادثی غیرطبیعی، سال حساسی است.»

درست ۲۴ ساعت پس از اخطار وی درباره بروز حوادث غیر طبیعی، مصطفی احمدی روشن، دانشمند هسته‌ای ایرانی در روز روشن ترور شد. به زودی معلوم شد که این یک عملیات مشترک از سوی موساد و گروهک منافقین بوده است.بر پایه گزارش‌ها، گروهک منافقین بیش از ۱۲ هزار شهروند ایرانی، هفت شهروند امریکایی و ده‌ها هزار عراقی را ترور کرده است.

به هر روی، تقسیم «تروریست‌ها» به خوب و بد از سوی غرب، از هر نوع آپارتاید زشت و ناپسندتر است.

اکنون داستانی مشابه در سوریه در حال تکرار شدن است. واشنگتن به جبهه النصره که از سوی قطر و عربستان سعودی حمایت مالی می‌شود، برچسبِ نهاد تروریستی زده است. اما چرا؟ آنان نیز در کنار دیگر شبه‌نظامیانی که اکثر آنان مزدوران خارجی هستند، علیه دولت بشار اسد می‌جنگند. آنان صرفا به دلیل آنکه سیاست‌های واشنگتن را به چالش می‌کشند، تروریست محسوب می‌شوند. بنابراین، این واشنگتن و کشورهای غربی تحت تسلط امریکا هستند که تعیین می‌کنند چه کسی تروریست است و چه کسی تروریست نیست.

نباید از یاد ببریم القاعده که بذر افراطی‌گری‌کورکورانه و فرقه گرایی مذهبی را در جهان می‌کارد، در دهه هفتاد میلادی از سوی امریکا و سازمان سیا، با هدف مبارزه با شوروی تاسیس و از سوی همان‌ها حمایت مالی شد. رابین کوک، وزیر خارجه پیشین انگلیس، از به وجود آمدن القاعده ابراز تاسف کرده و می‌گوید: «بن لادن محصول اشتباه محاسباتی دستگاه‌های امنیتی غرب بود. وی در سراسر دهه ۸۰ (میلادی) برای مبارزه با اشغال افغانستان به دست روس‌ها از سوی سازمان سیا مسلح و توسط عربستان سعودی تامین مالی شد. القاعده که به مثابه‌ی یک «پایگاه اطلاعاتی» عمل می‌کرد، در اصل پرونده رایانه‌ای هزاران تن از مجاهدینی بود که با کمک سازمان سیا برای مبارزه با روس‌ها نجات یافته و آموزش دیدند. به نظر نمی‌رسد هیچ گاه به ذهن واشنگتن خطور کرده باشد که به محض برداشته شدن شوروی از سر راه، سازمان بن لادن توجه خود را به غرب معطوف خواهد کرد.»

هیولای فرانکشتاینی که سازمان سیا آن را به وجود آورد، نه تنها تغییر مثبتی در طول زمان نداشته بلکه روز به روز افسارگسیخته‌تر شده است. تروریسم به واقع یکی از لغاتی است که بیشترین سوء تعبیر و سوء استفاده از آن به عمل آمده است و از سوی غربی‌ها تعریف و هرجا که تعیین کننده‌ی زیان و یا منفعت آنان باشد، باز تعریف می‌شود.

* کارشناس امور بین الملل که تاکنون بیش از صدها مقاله از او در سایت‌ها و نشریه‌های جهان منتشر شده است. وی از مقاله‌نویسان نشریه‌های الاهرام (مصر)، پلستاین کرانیکل (امریکا)، گلوبال ریسرچ (کانادا) ، وترنز تودی (امریکا) و پراودا (روسیه) است. مقاله‌های وی تا کنون به بیش از سی زبان مختلف در دنیا ترجمه شده‌اند. سلامی دارای مدرک دکتری در مطالعات شکسپیری است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.