تشبیه قاتلان امام حسین علیه السلام به حیوانات درنده ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۶۲۳ بازدید

سلام منظور از به دندان کشیده شدن بدن‌های شهدای کربلا توسط گرگها در زیارت ناحیه مقدسه چیست؟ آیا واقعا حیوانات درنده و گرگها حاضر شدند یا کنایه از چیز دیگری است؟ ‌(تنهشها الذِّئابُ الْعادِیاتُ )

اشاره سوال به این بخش از زیارت ناحیه مقدسه است که «السلام علی الاجسام العاریات فی الفلوات، تنهشها الذئاب العادیات و تختلف الیها السِّباع الضّاریات» و اینکه درندگان به بدن معصوم احترام می‌گذارند و جسارت نمی‌کنند.این فراز از زیارت در حقیقت استعاره‌ و تشبیهی است از بنی امیه وکوفیان به گرگهای تجاوزگر و درندگان خونخوار.همچنین امام حسین(علیه السلام) بارها در سخنان خود این نوع استعارات و کنایه هایه را به کاربرده و قاتلان خود را به عنوان گرگ و درنده نام برده‌اند. مانند آنچه علامه مجلسی در عاشر بحار (ج ۴۵) از مناقب روایت کرده که حضرت ابا عبد الله الحسین(علیه السلام) در آخر شب عاشورا دربارۀ خوابی که دیده بود فرمود: «رأیت کان کلاباً قد شدَّت علیَّ لتنهشنی...» «در خواب دیدم که چند سگ درنده بر من حمله کردند که مرا پاره پاره نمایند...» و همچنین هنگام خروج از مدینه به سمت مکه و سپس کربلا برای ابن عباس و محمد بن حنفیه این استعاره را به کار بردند و از شهادت خود بوسیله گرگهای بیابان خبر دادند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
قایمیمردا درنده های نسل جدید جلو خانم ها لب رودخانه زاینده رود و پل راه آهن با پوشش خیلی بد راه می روند حتی برای مجازات تنهایی رفتن لب رودخانه هم فکر کنم در کشور اسلامی درست نبود باید مثل پدرم مشت توی سرم می کوباندید. من به این کار شما اعتراض دارم و به خدا هم گفتم.
تازه پسرهای نوجوان هم برای اینکه خانم ها توی پارک برای درس خواندن نرند فش های فوق العاده زننده می دهند.
این رسم امر به معروف و نهی از منکر نیست.
پرسمان
سلام علیکم، ضمن احترام به دیدگاه شما، این مطلب سنخیتی با مقاله بالا ندارد. همچنین امر به معروف و نهی از منکر دارای شرایط و آداب مهمی است که آمرین به معروف و ناهین از منکر باید از قبل آموزش داده شوند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.