تشبیه گوشت مرغ به خوک ۱۴۰۰/۰۶/۱۳ - ۱۸۱۵ بازدید

سلام گوشت مرغ که روایت میفرمایدخوک پرندگان است اساسی دارد؟

به نظر می رسد اشاره سوال به روایت زیر باشد:
اَلْکَافِی، محمد بن یعقوب الکلینی عدة من أصحابنا عن أحمد بن محمد بن خالد عن السیاری رفعه«ذَکَرْتُ اللُّحْمَانَ عِنْدَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ وَ عُمَرُ حَاضِرٌ فَقَالَ عُمَرُ إِنَّ أَطْیَبَ اللَّحْمَیْنِ لَحْمُ الدَّجَاجِ فَقَالَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع کَلَّا إِنَّ ذَلِکَ خَنَازِیرُ الطَّیْرِ وَ إِنَّ أَطْیَبَ اللَّحْمِ لَحْمُ فَرْخِ حَمَامٍ قَدْ نَهَضَ أَوْ کَادَ یَنْهَض»؛ [1]
راوی می‌گوید: نظر امام علی(علیه السلام) را در مورد مقایسه دو گوشت با یکدیگر خواستم. خلیفه دوم عمر نیز حضور داشت و گفت: بهترین گوشت، گوشت مرغ است! علی(علیه السلام) فرمود: نه هرگز! آن خوک پرنده‌ ها است، بهترین گوشت از جوجه کبوتری است که پرواز را یاد گرفته و یا نزدیک است یاد بگیرد! روایت فوق به لحاظ سندی به سه طریق در منابع حدیثی وارد شده که مرسل و مرفوع بوده و این نوع روایات ضعیف می باشد.[2]
و به لحاظ مدلولی نیز این روایت در مقام مقایسه گوشت پرندگان با یکدیگر است که حضرت علی(علیه السلام) گوشت جوجه کبوتر را بر گوشت مرغ ترجیح داده است؛ زیرا مرغی که در طبیعت رها می‌شود و قدرت پرواز نیز ندارد؛ در بسیاری از موارد مانند خوک از فضله و مدفوع حیوانات دیگر استفاده ‌می‌کند، بر خلاف جوجه کبوتری که توسط انسان پرورش ‌می‌یابد و یا توسط مادرش که قدرت پریدن دارد از غذاهای بهتری بهره‌مند می‌شود.
و اساساً، روایت یادشده در مقام بیان حرام یا مکروه بودن گوشت مرغ نیست.

پی نوشت:
[1] برقی، ابو جعفر احمد بن محمد بن خالد، المحاسن، محقق، مصحح، محدث، جلال الدین، ج 2، ص 475، قم، دار الکتب الإسلامیة، چاپ دوم، 1371ق.
[2] مجلسی، مرآه العقول، تهران، دار الکتب الاسلامیه، 1363 ش، ج 22، ص 134.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.