تشکیل جنبش‌های مقاومت مدنی در اروپا ۱۳۹۰/۶/۲۴ - ۳۱ بازدید

شرایط نامساعد اقتصادی در اروپا باعث شده است تا معترضان در چند کشور اروپایی حلقه‌های جنبش‌ مقاومت تشکیل دهند که بدین ترتیب اوضاع اروپا در مسیر تشنج بیشتر حرکت خواهد کرد.
شرایط نامساعد اقتصادی در اروپا باعث شده است تا معترضان در چند کشور اروپایی حلقه‌های جنبش‌ مقاومت تشکیل دهند که بدین ترتیب اوضاع اروپا در مسیر تشنج بیشتر حرکت خواهد کرد.

به گزارش الف به نقل از کانترکارنت، دولتهای اروپایی همچنان در مسیر بهبود شرایط اقتصادی خود مجبور به تصویب سیاستهای سختگیرانه شده‌اند. اجبار برای تصویب این سیاستهای ریاضتی در حالی بوده است که رهبران اروپایی در حالی که می‌دانستند این طرح‌های ریاضتی اوضاع کشورها را بی‌ثبات خواهد کرد اما به دلیل عدم توانایی در کاهش کسری بودجه و بدهی، مواجهه با شورش و اعتراض‌های گسترده مردمی را به جان خرید‌ه‌اند. گزارشها از افول صنایع در اروپا باعث شده تا این موضوع تقریبا بعید باشد که رهبران اروپایی بتوانند به این زودی‌ها از پس مشکلاتشان برآیند.

صنایع تولیدی عامل مهمی در چرخه اقتصاد کشورها محسوب می شود. درخواست‌ها برای کالاها در کشورها نشان دهنده سلامت اقتصادها و همچنین اعتماد مصرف کنندگان است. بخش تولید در اقتصاد کشورها برای اشتغال زایی امری مهم و حیاتی محسوب می‌شوند و بدون این بخش نمی توان شاهد بهبودی باثبات شرایط اقتصادی بود. بی‌ثباتی در بخش صنایع تولیدی اروپا نشانه آشکاری از این موضوع است که اقتصاد این قاره همچنان به طور خطرناکی ضعیف است. تولید در آلمان که زمانی قوی‌ترین اقتصاد اروپا بود، کاهش یافته و در فرانسه و ایتالیا نیز روند افول شدیدی را ثبت کرده است.

کارشناسان یکی از عوامل کاهش روند تولیدات را طرح های ریاضتی دولتهای اروپایی خوانده‌اند که شدیدا اعتماد مصرف کنندگان را کاهش داده است. موضوعی که بیشتر در مورد وضعیت اقتصاد جهان نگران کننده می‌باشد این است که شرایط صنایع تولیدی فقط به اروپا منصر نمی‌شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که روند صنایع تولیدی در چین و آمریکا نیز با روند افول مواجه شده‌اند. در چنین شرایطی مردم اروپا که به شدت از وضعیت معیشتی خود ناراضی هستند، دیگر نمی توانند سیاستهای ریاضتی دولتها را تحمل کنند. آنها با تشکیل گروههای اعتراضی و ایجاد جنبش‌های مقاومت برای به چالش کشیدن سیاستهای دولتی آماده شده‌اند.

این جنبش‌ها در اروپا می تواند در هر گوشه ای از این قاره اوضاعی شبیه ناآرامی‌های اخیر معترضان در انگلیس را به وجود آورد. ایتالیا و اسپانیا نیز بار دیگر صحنه اعتراض‌‌های گسترده مردمی بوده است و با این شرایط قطعا اوضاع این کشورها بیش از پیش بی ثبات می شود و حتی ممکن است امنیت ملی آنها نیز به خطر بیفتد. قطعا ناکامی دولتهای اروپایی در هماهنگی برای حل و فصل بحران بدهی و کسری بودجه یکی دیگر از عوامل تشدید بحران در اروپا شده است.

از جمله پیامدهای جنبش‌های مقاومت در اروپا می توان به افزایش نافرمانی‌های مدنی در این کشور و افزایش دامنه اعتصاب‌های اتحادیه‌ها و مردم اشاره کرد. با توجه به شرایط اقتصادی اروپا و افزایش نارضایتی‌های مردم مشخص نیست که سیاستمداران اروپایی چه زمانی از خواب بیدار خواهند شد.
(۱۹ شهریور ۱۳۹۰, بخش خبری الف )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.