تشییع شهدای گمنام-تشخیص شهدای گمنام ۱۳۸۸/۰۳/۰۵ - ۳۶۰ بازدید

از کجا معلوم که شهدای گمنام عراقی نیستند؟ جایگاه شهدای گمنام کجاست؟ چرا بعد از این همه سال دوباره داغ خانواده شهدای گمنام برای خانواده اشان تازه می کنند با آوردن شهید؟


الف.شناسایی شهدای گمنام
اینکه گفته اید:« از کجا معلوم که شهدای گمنام،عراقی نیستند؟» گفتنی است تفحص وشناسایی شهدای گمنام خود دارای قواعدخاص ودارای مراحلی است که فرض عراقی بودن آنها را منتفی ویا نزدیک به صفر می کند. از این قواعد ومراحل می توان به موارد ذیل اشاره کرد.
۱.اینکه تفحص اجساد وپیکرهای شهدا،بیشتر درمناطق جنگی که نیروهای ما بیشتر درآنجا متمرکز بوده اند،وهمچنین با استفاده از تجربه ها وخاطرات فرماندهان وسرداران وسربازان حاضر درآن مناطق صورت می گیرد.واینگونه نیست که تفحص هرجائی صورت بگیرد.تا فرضیه عراقی بودن آنها را تقویت کند.
۲.از شهدائی که شناسایی می شوند چه بسا همراه شان پلاک ویا کارت شناسایی دال بر ایرانی بودن آنها هم یافت می شود. ویا با ویژگی های فردی دیگر،مانند اینکه عراقی ها معمولا قوی هیکل وایرانی ها نسبت به آنها جثه متوسطی دارند.
۳. شناسایی شهدا درسالهای اخیر با استفاده از فناوری های جدید و دانش پیشرفته تشخیص هویت صورت می گیرد.
در این زمینه مسئول مربوطه می گوید«: دقیقاً هر پیکری که همراهش پلاک یا کارت شناسایی یا مستندی نباشد در قدم اول گمنام است اما اینکه ما به این اکتفا و اینها را گمنام رها می کنیم، هرگز چنین نیست. همان گونه که شهدایی که طی ۵ ، ۶ سال پیش تفحص شده اند چنین سرنوشتی نداشتند. مسوولان مربوطه تلاش زیادی برای تشخیص هویت این افراد متحمل می شوند... الان گاهی شده ما برای پرونده یک استخوان ،یک ماه در آزمایشگاه کار می کنیم
۴.برخی از این شهداء گاهی اسرایی در زندانهای رژیم بعث عراق بوده اندکه در عراق به شهادت رسیده اند ودرمحلی گاها به طور دسته جمعی قتل عام می شده اند،که در سالهای اخیر کشف وبین مقامات رد وبدل می شوند.
۵.شناسایی شهدا گاهی به گونه ای است که تفحص کنندگان ،قبل از تفحص به راز ونیاز به خدا وتوسل به ائمه اطهار علیهم السلام ویا با عنایت روح پاک یکی از این شهدا صورت می گیرد.در این مورد خاطرات تفحص کننده گان بسیار جالب وخواندنی است.
علاوه برآنها برخی از شهداء گمنام بزرگوار با تأسی از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ،از خدا خواسته اند که گمنام بمانند. منظور آنکه آرزویشان این بود که مفقود شوند.وگمنام بمانند.
این همه زحمت وتلاش واین همه دلایل گویای آن است که این شهدای گمنام شهدای ایرانی واز فرزندان دلیر ورشید این مرز وبوم اند نه عراقی.
.جایگاه جایگاه شهدای گمنام کجاست؟
شهداء طبق متون دینی ماجایگاه والایی دارند.آیه شریفه « وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون « (سوره آل عمران(۳): آیة۱۶۹)گویای این واقعیت است. «این آیه از مقام والاى شهداى راه خدا، سخن مى گوید تا معلوم شود که با این مقام و مرتبه اى که شهدا به دست مى آورند، ...طبق این آیه، کشته شدگان در راه خدا، در واقع کشته نشده اند و نباید آنها را کشته بدانیم بلکه آنها زنده اند و نزد خدا روزى مى خورند. نظیر این آیه را در سوره بقره هم داریم(بقره/ ۱۵۴) خلاصه آن که شهیدان در عالم برزخ نوعى حیات واقعى دارند که ما از درک حقیقت آن ناتوانیم .»
از لحاظ ملی وفرهنگی نیز در هرجامعه ای به کسانی که در راه مملکت ایثار وفداکاری کرده اند،ارزش واحترام ویژه ای قائلند.بنابراین از روی علقه دینی وملی ما باید به شهداءگمنام که گوهرهستی خود را در راه آزادی وسرافرازی ما هدیه داده اند ارج نهیم وهمیشه مقام شامخ آنها را گرامی بداریم.
ج. علل آوردن شهدای گمنام بعدازاین همه سال وتازه شدن داغ خانواده های شهدای گمنام:
اولا:،شهداء گمنام در اصطلاح کسانی هستند که نام ونشان آنها بعینه وهمچنین خانواده های آنها مشخص نیست تا صحبت از تازه تر شدن داغ خانواده های آنها به میان آید.
ثانیا:بسیاری از خانواده شهدا با آمدن پیکر عزیز فرزندانشان ،دیگر از آن حالت سخت ودشوار انتظار بیرون می آیند،چرا که خیلی ازآنها به کشف یک نشان واثر هم روزشماری می کنند که حالت انتظارشان به پایان آید.
ثالثا:آوردن شهدا ،هرچند ممکن است به قول شما موجب تازه ترشدن داغ آنهابرای خانواده اشان می کنند.ولی خود دارای آثار ونتایجی ازقبیل زنده نگهداشتن فرهنگ ایثار وشهادت دربین مردم،زنده نگهداشتن روح مقاومت وایستادگی ومردانگی ،عطر آگین کردن فضای معنوی جامعه ،اهمیت دادن به مقام شامخ آنان و...می باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.