تصمیم گیری-کتمان تصمیم ۱۳۸۶/۵/۹ - ۲۸۷ بازدید

حدیثی از شخصی روحانی شنیدم که تنها مضمون آن را به خاطر دارم، فکر می کنم از امام علی(ع) بود: «وقتی که تصمیم به کاری گرفتید آن را از دیگران کتمان کنید (پنهان کنید؟)چون ممکن است بقیه مانع کار شما شوند.» اگر ممکن است اصل حدیث و منبع آن را بیان کنید. ضمن اینکه مایل هستم در این مورد برطبق معارف اسلامی توضیحی بفرمایید.

در روایتی امیرالمؤمنین علیه السلام می فرماید: انحج الامور ما احاط به الکتمان؛ موفقترین کارها، کاری است که با کتمان کامل صورت گیرد. امام جواد علیه السلام می فرماید: « اظهار الشئی قبل ان یستحکم مفسده له- آشکار کردن چیزی پیش از آنکه استوار گردد موجب تباهی آن می شود.در هر صورت روایات متعددی پیراومن کتمان سر و نگفتن همه مطالب حتی به دوستان وارد شده است فلسفه آن این است که اگر انسان تصمیم به کاری دارد به دیگران بگوید ممکن است به دلائل گوناگون(حسد و غیره) مانع کار انسان شوند یا به قول امروزی ها رو دست به انسان بزنند و کار موازی در برابر آن انجام دهند و کار شما به ثمر نرسد یا بی نتیجه شود.
خیلی از اوقات ممکن است بخواهید کاری انجام دهید ولی به دلائل گوناگون موفق نمی شوید حال اگر قبل از انجام آن همه را خبر کنید و نتوانید عملی کنید مشت شما باز می شود و مضحکه دیگران می شوید. در هر صورت شما دشمنانی دارید یا دوستان به ظاهر دوست یا دوستانی که بعدا به علتی با شما دشمن می شوند اگر همه اسرار شما دست آنها باشد روزی علیه شما استفاده می کنند.در روایتی امام علی(ع) می فرماید: « هر که راز خود را بپوشاند، قدرت انتخاب در دست اوست.» وقتی راز خود را فاش کنی و به دیگران بگویی دیگران برای شما تصمیم می گیرند و خطا می دهند که چه مسیری را انتخاب کنی. نکته قابل ذکر آن است که این مسائل به کارهایی مربوط می شود که خوب و بد بودنش با آن مشخص باشد. یعنی کارهایی که خوب بودن آنها معلوم باشد و نیاز به مشورت نداشته باشد والا در کارهایی که خوب بودن آنها معلوم نیست مشورت با افراد صالح مورد اطمینان لازم است.
ضمنا از روایات معلوم می شود که اظهار کارها پیش موثق و مورد اطمینان اشکالی ندارد زیرا آنها جز خیر برای انسان نمی خواهند و اگر شما هم موفق نشدید شماتت نمی کنند و حربه ای علیه شما نمی کنند. ظرفیت افراد متفاوت است پیش هر کس هر چیزی را نمی شود گفت بسیاری از افراد تحمل شنیدن یا حفظ کردن خیلی از مطالب را ندارند. در مجموع لازم نیست انسان همه مطالب خود را با افراد دیگر در میان بگذارد حداقل کارهایی که اطلاع رسانی در زمینه آنها سبب فساد است و حربه ای علیه انسان می شود نباید دیگران را مطلع کنید.
جهت اطلاع ر.ک: میزان الحکمه، ترجمه حمیدرضا شیخی، ج پنجم، ص۲۴۳۶، ح۸۴۱۱-۸۴۱۲-۸۴۱۴.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.