تعارض استقبال مردم از مسئولان نظام با نکوهش عمل استقبال کنندگان توسط امام علی ۱۳۹۰/۹/۱۱ - ۲۳ بازدید

به صورت کلی درباره مسافرت مقام های کشوری به نقاط مختلف و استقبال هایی که از آنان صورت می گیرد، دیدگاه های مختلفی وجود دارد ؛ از یک نظر، این مراسم خود، نوعی تبلیغات و موجب استحکام مسائل سیاسی کشور و پیوندهای اجتماعی است و حتی در برخی موارد، تعظیم شعائر محسوب می گردد. البته اگر این گونه مراسم، به بهره برداری های فردی و یا جناحی منجر گردد، یا حیف و میل اموال دولتی را در پی داشته باشد، به ضرر کشور خواهد بود. همچنین اگر به تحقیر مردم و یا برداشت های سوء دیگر منجر گردد، کار خدا پسندانه ای نیست. گفتنی است هرگونه استقبالی، از نظر اسلام و سیرة پیشوایان دین، مذموم نیست.
به صورت کلی درباره مسافرت مقام های کشوری به نقاط مختلف و استقبال هایی که از آنان صورت می گیرد، دیدگاه های مختلفی وجود دارد ؛ از یک نظر، این مراسم خود، نوعی تبلیغات و موجب استحکام مسائل سیاسی کشور و پیوندهای اجتماعی است و حتی در برخی موارد، تعظیم شعائر محسوب می گردد. البته اگر این گونه مراسم، به بهره برداری های فردی و یا جناحی منجر گردد، یا حیف و میل اموال دولتی را در پی داشته باشد، به ضرر کشور خواهد بود. همچنین اگر به تحقیر مردم و یا برداشت های سوء دیگر منجر گردد، کار خدا پسندانه ای نیست. گفتنی است هرگونه استقبالی، از نظر اسلام و سیرة پیشوایان دین، مذموم نیست. آنچه که در مورد دهقانان شهر انبار و دویدن آنها مقابل حضرت علی(ع) صورت گرفت، نیازمند قدری تأمل است؛ چرا که آنان با پای برهنه و به شکلی ذلیلانه در مقابل حضرت می دویدند و کارهایی را که در برابر حکمرانان قبلی انجام می دادند، در برابر آن حضرت تکرار می کردند. اما پیامبر اکرم(ص) به هنگام ورود به مدینه و استقبال مردم مدینه از آن حضرت، این کار را مذمّت نکردند؛ چرا که استقبال مردم از آن حضرت، از سر عادت آنان در برابر شاهان و حکمرانان سرچشمه نگرفته بود؛ بلکه از محبت و شوق آنان از ورود رسول خدا و زیارت آن حضرت بود. بنابر این ، باید ماهیت هر واقعه و حادثه ای را بررسی و سپس درباره آن، اظهار نظر کرد و به صرف تشابهِ دو واقعه و حادثه، حکم یکی را بر دیگری نباید قیاس نمود. البته اگر روزی استقبالی از جنبه های ارزشی خالی باشد و صرفاً به مراسمی بی روح و بی هدف تبدیل گردد، ما نیز با شما هم آواییم که چنان مراسمی فاقد ارزش و جهت صحیح است. جالب اینجا است که خود حضرت رضا(ع) به هنگام ورود به ایران، مورد استقبال شدید قرار گرفت و مثلاً در نیشابور، صدها هزار نفر از آن حضرت استقبال کردند؛ لیکن نه تنها آن حضرت با این کار مخالفت نکرد که از آن تجمّع با شکوه در جهت هدایت و ارشاد آنان بهترین بهره ها را برد. خلاصه سخن آنکه اگر مسئولان یا هر کس دیگر, این استقبال را شخصی تلقی کنند و یا نحوه استقبال طوری باشد که به جای ابراز علاقه و ارادت به سایر مسئولین نظام و ... بیان دلبستگی آنان به نظام جمهوری اسلامی, حاکی از ذلت و خواری مردم باشد, کاری ناروا است.
همچنین درباره دست بوسیدن گفتنی است :
اولاً) سراسر تاریخ شیعه کتب و احادیث فقهى، سیره ائمه (ع) و بزرگان دینى پر است از احترام به مقام ولایت، تعظیم علماء دین و شعائر اسلامى منتهى آنچه که مهم است نوع نگاه به این قبیل مسائل مى باشد بله اگر خداى نخواسته کسى به قصد چاپلوسى و تملق و یا به هدف و پست و مقام و رسیدن به آمال و آرزوهاى دنیوى این قبیل اعمال را انجام دهد شدیداً در اسلام مردود شمرده شده و مورد سرزنش قرار گرفته اما اگر هدف فقط رضاى خدا و نشان دادن کمال ارادت و اخلاص براى جایگاه رفیع مقام ولایت و رهبرى جامعه اسلامى (که منصوب از طرف امام زمان (عج) و نائب عام ایشان مى باشند) و مقام علم و دانش و... که در شخص خاص متبلور شده است باشد عملى بسیار پسندیده و قابل تمجید مى باشد. ثانیاً) از نظر تاریخى هم از روایات زیادى استفاده مى شود که در زمان رسول خدا (ص) و ائمه هم این کار انجام مى شده است مثلاً عن ابى عبدالله(ع) قال: «لا یقبل رأس احد و لا یداه الا رسول الله او من ارید به رسول الله (ص)» یعنى سر و دست کسى را نباید بوسید به جز رسول خدا(ص) یا کسى که با بوسیدن سر ودست او مقصود رسول خدا (ص) باشد (فرزندان رسول خدا یا علما و پیشوایان دینى) (بحار الانوار ج ۷۳ ص ۳۰۷). در زمان انقلاب هم به کرات تنها از مردم عادى بلکه از علماء بزرگ این عمل نسبت به حضرت امام و مقام معظم رهبرى و سایر علماء دیگر سرزده است. مانند پا برهنه رفتن آیت الله حسن زاده آملى عارف و عالم و دانشمند عالى مقام و فیلسوف بر جسته به استقبال مقام معظم رهبرى و نامه اى پر معنا و سرشار از ارادت در وصف ایشان و بوسیدن دست آیت الله جوادى آملى توسط آیت الله مصباح یزدى در تمجید از مقام استاد و... خلاصه مهم اینست که انگیزه و هدف فقط براى رضاى خدا و تکریم و بزرگداشت الگوهای راستین الهی باشد.
(لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۸/۱۰۰۱۲۰۸۲۳)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.