تعجیل در ظهور حضرت موسی (ع) ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۳۲۶ بازدید

منظور بنده از سوال این بود که علت تعجیل ظهور حضرت موسی (ع) چه بود؟بنی اسرائیل چه کردند؟

در مسائل تاریخی به خصوص تاریخ قدیم همه جزییات به دست ما نرسیده است . به این جهت نباید توقع داشته باشیم که همه جزئیات مثل آفتاب روشن باشد . فرعون در آن زمان خیلی به مردم عادی سخت می گرفته. زنان آنها رو به بی آبرویی می کشانده و از مردانشان هم بیگاری می کشیده. خلاصه اینکه مردم بدجوری عذاب می کشیدند. از طرفی دیگر پیامبران و بزرگان قوم به مردم آن دوران، آمدن پیامبری که ناجی آن ها خواهد بود را وعده داده و گفته بودند که وعده ی خداوند از این قراره که پیامبری میاد و آن ها را نجات می ده.
مردم آن زمان که کاملا مضطر شده و از دست فرعون به ستوه اومده بودند ، ۴۰ شبانه روز با تضرع و التماس ، برای اومدن اون منجی وعده داده شده دعا کردن و ظهورشو از خدا خواستن. خداوند نیز به سبب دعای خالصانه و دسته جمعی آن ها که هیچ چیز جز ظهور منجیشون نمی خواستن ، ظهور حضرت موسی (ع) که همان منجی وعده داده شده به آن ها بود را به مدت ۱۶۰ یا ۱۷۰ سال ( دقیقا یادم نیست) جلو انداخت و در واقع این سال های باقی مانده را به آن ها بخشید.
اما قوم بنی اسرائیل در آن زمان ، چه شرایطی داشتن که تونستن با دعاهاشون ظهور منجی خودشون رو به لطف خداوند جلو بیاندازند؟ الان می گم:
اولا اینکه به دلیل شرایط بسیار بدی که داشتن ، کاملا مضطر شده بودند و هیچ درخواستی جز رسیدن منجی نداشتن.
"أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ أَ إِلهٌ مَعَ اللَّهِ قَلیلاً ما تَذَکَّرُونَ"
یا کسى که دعاى مضطرّ را اجابت مى کند و گرفتارى را برطرف مى سازد، و شما را خلفاى زمین قرارمى دهد؛ آیا معبودى با خداست؟! کمتر متذکّر می شوید! ( نمل-۶۲)
ثانیا اینکه از همه کس و همه چیز ناامید شده بودند.
امام صادق (ع) در این باره فرمود:
هرگاه یکی از شما اراده کرد که هر چه از خدا بخواهد به او بدهد باید از همه مردم ناامید شود و جز به خدا امیدوار نباشد. اگر خداوند این حالت را در قلب دعا کننده یافت هر چه از او درخواست شود عطا می کند.
ثالثا اینکه همه با هم دسته جمعی به مدت ۴۰ شبانه روز دعا کردند و همه تنها دعاشون فرج بود.
پیامبر خدا (ص) فرموده اند : دست خدا با جماعت است.
ببینید ، اگر دعا برای فرج فایده نداشت، قوم بنی اسرائیل هم دعاشون قبول نمی شد. الان هم همینطوره ، سنت خداوند تغییر نمی کند. پس دعا فایده داره ، یعنی اگه فایده نداشت، انقدر ائمه معصوم ما تاکیید نمی کردن که برای فرج منجی دعا کنید. در واقع اگر قبول داشته باشید که ائمه ما معصوم هستن ، پس باید باور داشته باشید که آن ها به هیچ وجه توصیه بی فایده نمی کنند.
به این آیات و احادیث توجه کنید تا بهتر جا بیفته که چقدر دعای ما ، مخصوصا دعای دسته جمعی ما شیعه ها در تعجیل آقامون موثر خواهد بود ان شاءالله:
بگو: پروردگارم براى شما ارجى قائل نیست اگر دعاى شما نباشد؛ شما (آیات خدا و پیامبران را) تکذیب کردید، و (این عمل) دامان شما را خواهد گرفت و از شما جدا نخواهد شد! (فرقان ۷۷ )
امام زمان (عج) : به شیعیان و دوستان بگویید که خدا را به حق عمه ام حضرت زینب علیه السلام قسم دهند، که فرج مرا نزدیک گرداند.
امام زمان (عج) : بسیار دعا کنید برای تعجیل فرج زیرا که آن فَرَجِ شماست.
به نقل از وبسایت سفینه نجات

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.