تعداد امامان و منابع ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ - ۲۲۳ بازدید

چرا تعداد امامان به ۱۲تا انحصار یافته است(دلایل عقلی)

هر تعداد باشند همین پرسش مطرح است.تعداد امامان معصوم علیهم السلام بر اساس حکمت الهی تعیین، منصوب و منحصر در این عدد هستند. برخی از حکمتهای آن مانند تعداد نقباء یا حواریین یا تعداد ماه ها و... گفته شده است . روایات متواتر از حضرت رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم تعداد امامان و خلفاى حضرت رسول‌خدا صلی الله علیه و آله و سلم را دوازده نفر دانسته اند. .تمام مسلمانان در تعداد امامان علیهم السلام متفق القول هستند اگر چه در تعیین مصداقشان اختلاف دارند . برخی ازین روایات متعدد به نقل از منابع اهل سنت : «کار مردم پیوسته مى گذرد تا آنکه دوازده مرد بر آنان فرمان برانند». فرائد السمطین، ج ۱، «شمار جانشینان من به تعداد نقباى موسى (دوازده نفر) است». کنزالعمال، ح ۱۴۹۷۱.
«تا وقتى که دوازده خلیفه و جانشین بر شما حکومت کنند، دین پیوسته پابرجاست». صحیح مسلم، ج ۶، (کتاب الاماره) ؛ صحیح بخارى، ج ۴، ص ۱۶۵.
«کار این امت همواره پابرجاست تا دوازده خلیفه و جانشین بر آنان بگذرند که همگى از قریش اند». منتخب کنزالعمال، ج ۵، ص ۳۳۸.
«بر این امت دوازده خلیفه حکومت خواهند کرد، به عدد نقباى بنى اسرائیل». همان.
. امام على علیه السلام در توضیح انحصار امامت در قریش مى فرماید: «امامان از قریش، تنها از نسل هاشم هستند و امامت بر غیر آنان شایسته نیست...» نهج البلاغه، خطبه ۱۴۲. «الائمة بعدى اثنى عشر، تسعة من صلب الحسین و التاسع مهدیهم» کفایةالاثر، ص ۲۳. (به نقل از: موسوعه الامام على بن ابیطالب، ج ۲، ص ۴۸). «امامان پس از من دوازده نفرند، نه نفر ایشان از نسل حسین اند و نهمین ایشان مهدى ایشان است». نظیر این روایات را - که از اهل سنت در مورد تعداد ائمه علیهم السلام وارد شده است - مى توان در سایر منابع مطالعه کرد.
ر.ک:الف. ینابیع الموده، ص ۲، ۴۴.
البدایة والنهایه، ج ۶، ص ۳، ۲۴۷.ج. سنن ابن ماجه، ج ۴، ۴۰۸۵ / ۱۳۶۷.د.
مسند احمد بن حنبل، ج ۵، ص ۶۴۵ / ۱۸۳.ه.
سنن ابى داود، ۱۰۷ / ۴.۸.
در روایات سفیان بن عینیه به نقل ینابیع الموده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله آمده است: «همواره دین پایدار است تا آنکه قیامت به پا شود یا بر شما، دوازده خلیفه حکم رانند که همه آنان از بنى هاشمند». ینابیع الموده، ج ۳، باب ۷۷.
امام الحرمین جوینى از ابن عباس از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل مى کند که فرمود: «من سرور پیامبرانم و على سرور اوصیا. اوصیاى بعد از من دوازده نفرند، اولشان على است و آخرشان مهدى». فرائد السمطین، ج ۲، ص ۳۱۲.
ابن عباس از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نقل کرده که فرمود: «جانشینان و اوصیاى من و حجت هاى خدا بر خلق پس از من دوازده نفرند، اولشان برادرم و آخرشان فرزند من است. پرسیده شد: برادرتان کیست؟ فرمود: «على بن ابیطالب». پرسیده شد: فرزندتان کیست؟ فرمود: «مهدى، همان کسى که زمین را پر از عدل و داد کند، همانگونه که پر از ظلم و جور شده است...»
همان، روایات متعدد دیگر نیز در این باب وجود دارد.بنگرید: معالم المدرستین، ج ۱، ص ۳۳۳.
آموزش عقاید، استاد محمدتقى مصباح یزدى
درسنامه عقاید، همو ،
منابع بیشتر :
۱. حیات فکرى و سیاسى امامان شیعه، نوشته ى رسول جعفریان، از انتشارات انصاریان، قم.
۲. امامان شیعه و جنبش هاى مکتبى، محمدتقى مدرسى، ترجمه حمیدرضا آژیر
۳. سیره ى معصومان، سید محسن امین، ترجمه على حجتى کرمانى.
۴. سیره ى پیشوایان، مهدى پیشوائى
۵. زندگى دوازده امام، هاشم معروف حسینى، ترجمه محمد رخشنده.
۶. منتهى الآمال، چاپ هجرت.
۷. امامت و رهبری، شهید مرتضی مطهری
۸. اهل بیت علیهم السلام در کتاب و سنت، محمد محمدی ری شهری
۹. امام شناسی(۱۷ جلد) علامه حسین طهرانی
۱۰. رهبری امامت، آیت الله جعفر سبحانی
۱۱. پژوهشی در باب علم امام(ع) دکتر علی شیروانی
آموزش دین و شیعه در اسلام از آثار علامه طباطبایی
آموزش اعتقادات و امامت و ولایت در قرآن از آثار آیت الله مکارم شیرازی
آموزش اعتقادات استاد قرائتی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.