تعداد حورالعین به نیکوکاران ۱۳۹۹/۰۵/۲۷ - ۱۹۵۶ بازدید

به پاکدامنان و کسانی که زیاد ذکر خدا میکنند وکسانی که از زنا دوری میکنند چند حورالعین میدهند؟

در آیات قران سخنی از تعداد حوریان نیست اما در روایات شیعه گفته شده هیچ مؤمنی داخل بهشت نمی‌شود مگر آنکه خداوند، پانصد حوری به او می‌دهد که با هر حوری هفتاد غلام و هفتاد کنیز همراه است که هریک مانند لؤلؤ منثور و لؤلؤ مکنون می‌باشند.[1] طبق نقلی دیگر هر مؤمنی را هفتاد زوجه از حوران می‌دهند و چهار زن از آدمیان، که ساعتی با حوریه صحبت می‌دارد و ساعتی با زن دنیا و ساعتی باخود خلوت می‌کند و بر کُرسی‌ها تکیه زده‌اند و بایکدیگر صحبت می‌کنند.[2]
اعمالی که پاداشش حورالعین است
در روایات برای برخی از اعمال، چون فروخوردن خشم، جهاد در راه خدا، پرهیز از مال حرام، چشم‌پوشی از نامحرم[3] و قرائت برخی از سوره‌های قرآن (چون انسان، نوح، زمر، شوری، شعرا، نمل و قصص) پاداش حورالعین ذکر شده است.[4] در روایتی از امام موسی کاظم(ع) نیز آمده، بهشت و حورالعین مشتاق دیدار کسی هستند که مسجد را جاروب، و آن را گردگیری می‌کند.[5]
با توجه به بررسی روایات ائمه معصومین(علیهم السلام) برای انجام اعمال خیری که نام بردید، روایات به جزئیات از جمله تعداد حورالعینی که به پاکدامنان تعلق می گیرد اشاره ای نداشته اند.
پی نوشت ها:
1ـ مجلسی، بحارالانوار، ۱۴۰۳ق، ج۸، ح۲۰۵.
2ـ مجلسی، بحارالانوار، ۱۴۰۳ق، ج۸، ص۱۵۷.
3ـ صدوق، من لایحضره الفقیه، ۱۴۱۳ق، ج۳، ص۴۷۳و۴۷۴.
4ـ مجلسی، بحار الانوار، ۱۴۰۳ق، ج۸، ص۱۹۱و۱۹۲.
5ـ مجلسی، بحار الأنوار، ۱۴۰۳ق، ج۸۳، ص۲۸۲. «إنَّ الجَنَّةَ و الحُورَ لَتَشتاقُ إلی مَن یکسَحُ المَساجِدَ و یأخُذُ مِنهُ القِذی».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام اگر کسی فیلمی بسازد که موجب قربت و آشنایی سایر ادیان با اسلام و یا چهارده معصوم شود و یا اگرفیلمی حاوی اهانت به این بزرگان باشد حکمش چیست و چه ثوابی وعذابی دارد؟
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. معیار خوبی و بدی و همچنین ثواب و عقاب اخروی اعمال و به قول شما فیلم سازی و مانند آن، مقدار تاثیر مثبت و منفی آن تولیدات در جامعه و بر افراد است. البته کمیت ثواب و عقاب اخروی برای ما قابل درک دقیق نیست ولی اجمالا می دانیم که در برخورداری از ثواب و عقاب تاثیر گذار است.
میهمان
شما کاری به تعداد آن نداشته باشید و این که چه گونه است در قرآن این را هم میگوید که همیشه در حال زندگی کن و حدیثی از حضرت علی است که آن بزرگ مرد میگوید طوری زندگی کن که قرار است تا ابد زنده باشی و طوری مراقب اعمالت باش که انگار فردا قرار است بمیری واصلا کلام خدا نیاز به تحقیق ندارد و این که از آن دفاع کنیم این وعده خداست نه ما که چند و چون شما را بررسی کنیم
پرسمان
سلام علیکم، سخن شما درست است ولی مطلب بالا در پاسخ به سوالی داده شد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.