تعداد فرزندان امام حسین (ع) ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۰۸۸ بازدید

P۳Aامام حسین چندفرزنددارد##نامشخص

درباره تعداد فرزندان امام حسین در منابع تاریخی کهن و متاخر اختلاف وجود دارد:شیخ مفید می فرماید: امام حسین (ع) شش فرزند داشته:
1. على بن الحسین «اکبر» کنیه اش ابو محمد و مادرش شاه زنان دختر یزدگرد شاه ایران بود. 2. على بن الحسین «اصغر» مادرش لیلى دختر أبى مرة بن عروة بن مسعود ثقفى بود. 3. جعفر بن الحسین مادرش زنى بود از قبیله قضاعه در زمان حیات امام حسین(ع) از دنیا رفت. 4.عبد اللَّه بن الحسین، مادرش رباب است و در خردسالى در کربلا شهید شد.5. سکینه، مادرش رباب دختر امرئ القیس بن عدى از قبیله کلاب بود. 6. فاطمه دختر دیگرامام(ع)و مادرش ام اسحاق دختر طلحة بن عبید اللَّه بود.(ارشاد مفید/ ج 2، ص:135) .
اما در برخی منابع تعداد فرزندان امام حسین را ده نفر ذکر کرده‌اند که عبارتند از: شش پسر و چهار دختر. در این میان نام سه تن از دختران امام حسین(ع) را آورده اند و نام دختر چهارم را ذکر نکرده اند .
«اربلی» نویسنده کتاب «کشف الغمه» به نقل از کمال الدین مى ‌نویسد: امام حسین ده فرزند داشت. شش پسر و چهار دختر. و از دخترها زینب، فاطمه و سکینه را نام می‌برد و چهارمى را نام نمى برد. (جلد دوم، چاپ اول، تبریز، 1381 هجرى قمرى، ص 38 ).
علامه مجلسی نیز همین مطلب را به نقل از کمال الدین بن طلحه آورده است. (بحارالانوار، ج 45، ص 331).
نویسنده کتاب «ناسخ التواریخ»، آورده است: محمد بن طلحه شافعى در «مطالب السؤل» مى گوید: امام حسین(ع) چهار دختر داشت: فاطمه، سکینه، زینب. و چهارمى را نام نبرده است (چاپ سوم، جلد چهارم سید الشهداء ، ص 238).
عماد الدین حسن بن علی طبری صاحب کتاب «کامل بهایی» به دختر چهار ساله ای از امام حسین علیه السلام اشاره می کند ولی نام آن را ذکر نمی کند و مأخذ عماد الدین طبری کتاب «حاویه در مثالب معاویه»است که نویسنده آن «قاسم بن محمد بن احمد ماموفی» می باشد. ایشان نقل می کند: در کتاب «حاویة در مثالب معاویة» آمده است که زنان خاندان نبوت در حالت اسیرى، حال مردانى را که در کربلا شهید شده بودند، مخفى مى داشتند و به پسران و دختران آنان مى گفتند: پدرتان به سفر رفته و برمى گردد. پس از آنکه به دستور یزید زنان و کودکان اسیر را در جوار خانه یزید جاى دادند، در میان آنان دخترکى چهار ساله شبى خواب دید. از خواب بیدار شد و گفت: بابام حسین کجاست؟ همین الآن او را در خواب دیدم و خیلى هم پریشان بود. زنان و کودکان، همه به گریه افتادند. سر و صداى گریه یزید را از خواب بیدار کرد. یزید گفت: چه خبر است؟ گفتند: بچه اى پدرش را مى خواهد و براى همین زنان و کودکان گریه مى کنند. یزید دستور داد: سر پدرش را ببرید و در کنار او بگذارید. مأموران یزید سر امام حسین را آوردند و در برابر چشمان آن بچه قرار دادند. دختر چهار ساله وقتى نگاهش به آن سر افتاد ترسید و فریادى برآورد و پس از آن بیمار شد و وفات کرد. (عماد الدین طبرى، کامل بهائى، ج2، ص 179، چاپ اول، قم، مؤسسه طبع و نشر قم، 1376 ش). برخی فرزندان امام حسین علیه السلام را شش تن ذکر کرده اند : امام زین العابدین علیه السلام , علی اکبر , جعفر بن الحسین , عبد الله بن الحسین , سکینه و فاطمه . ( منتهی الآمال ج 1 ص 853 به نقل از شیخ مفید )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام. امام سجاد علیه السلام رو چرا شیخ مفید جزو پسران امام حسین (ع) نیاورده. علی اکبر (ع) و علی اصغر(ع) هست ولی ایشون نه.
پرسمان
سلام علیکم، شاید دقت نکردید
عنوان کتاب : ترجمه ارشاد شیخ مفید
نام ناشر : سرور
ترجمه ارشاد شیخ مفید جلد ۱ ، (از صفحه‌ی ۴۱۴ تا ۴۱۵) حمید بن مسلم مى‌گوید: به خدا سوگند هریک از زنان و دختران آن حضرت را مى‌دیدم که با لشکریان عمر بن سعد بر سر لباسى که بر تن داشت درگیر مى‌شد تا اینکه مغلوب آنان مى‌شد و لباسش را از او مى‌گرفتند. آنگاه على بن الحسین علیه السّلام را دیدیم که بر رختخواب دراز کشیده و به شدت بیمار بود؛ گروهى از پیادگان که همراه شمر بودند به او گفتند: آیا این بیمار را بکشیم؟ گفتم: سبحان اللّه! مگر بچه‌ها را هم مى‌کشند؟ او کودکى بیش نیست و بیمارى براى او بس است. پس همچنان با آنان صحبت مى‌کردم تا اینکه آنان را از او منصرف کردم.
چون عمر بن سعد آمد زنان بر او فریاد زدند و گریستند پس به یارانش گفت: هیچ‌یک از شما وارد خیمه‌هاى این زنان نشود و کسى متعرض این نوجوان بیمار نگردد. زنان از او خواستند هرآنچه را که از آنان گرفتند به آنان بازگرداند تا که خود را بپوشانند. عمر بن سعد گفت: هرکسى چیزى از این زنان گرفته آن را باز گرداند، امّا به خدا سوگند هیچ کدام از آنان چیزى را باز نگرداندند.
پس عدّه‌اى از همراهان خود را بر سر خیمه‌هاى زنان و خیمۀ على بن الحسین علیه السّلام گمارد و گفت: مواظب اینان باشید و نگذارید کسى از آنان بیرون برود و نسبت به آنان بدرفتارى نکنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.