تعداد فرزند از نگاه اسلام و رابطه آن با تربیت فرزند ۱۳۹۱/۰۳/۰۶ - ۶۴۶۶ بازدید

یکی از بحث هایی که در سال های اخیر در محافل علمی مطرح شده است، موضوع تعداد فرزندان و نقش آن در تربیت فرزندان است. برخی از کارشناسان دو فرزند را برای خانواده کافی و برخی دیگر مخالف این نظر بودند. متاسفانه در این سال ها برنامه ریزان در امر کنترل جمعیت دچار نوعی افراط شدند به گونه ای که اکنون در چند استان کشور شاهد نرخ رشد جمعیت نزدیک صفر هستیم، بدیهی است ادامه این روند می تواند کشور را از لحاظ امنیتی، اجتماعی و تربیتی با آسیب جدی روبرو کنند.

یکی از بحث هایی که در سال های اخیر در محافل علمی مطرح شده است، موضوع تعداد فرزندان و نقش آن در تربیت فرزندان است. برخی از کارشناسان دو فرزند را برای خانواده کافی و برخی دیگر مخالف این نظر بودند. متاسفانه در این سال ها برنامه ریزان در امر کنترل جمعیت دچار نوعی افراط شدند به گونه ای که اکنون در چند استان کشور شاهد نرخ رشد جمعیت نزدیک صفر هستیم، بدیهی است ادامه این روند می تواند کشور را از لحاظ امنیتی، اجتماعی و تربیتی با آسیب جدی روبرو کنند. نکته ای که در اینجا نباید مورد غفلت قرار بگیرد این است که نمی توان برای تمام خانواده ها یک نسخه پیشنهاد کرد، بلکه تعداد فرزندان خانواده با توجه به نوع نگرش آنان به فرزند آوری، میزان درآمد و... می تواند تفاوت داشته باشد. با ذکر این مقدمه کوتاه با ذکر نکاتی به بررسی سوال شما می پردازیم:
1. در مورد تعداد فرزند در روایات عددی مشخص نشده ولی جهت گیری کلی روایات معصومین(ع) به سمت فرزند زیاد داشتن می باشد. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: با یکدیگر ازدواج کنید و بر تعدادتان بیفزایید، همانا من به تعداد شما مباهات می‌کنم (بحارالانوار، ج 17، ص 259).
2. در اسلام، آن چیزی که بیشتر از هر چیزی در مورد فرزندان اهمیت دارد، تعداد آن‌ها نیست بلکه تربیت صحیح و دینی آن‌هاست. تأمین نیازهای مادی و معنوی فرزندان، امر بسیار مهمی است که لازم است در فرزند آوری مورد توجه قرار گیرد، بنابراین چنانچه خانواده ای توانایی بر طرف کردن نیازهای مادی و معنوی فرزندان خود را دارد، می تواند برای داشتن تعداد بیشتر فرزند برنامه ریزی کند.
3. پرسشگر گرامی چنانچه نگاهی سیستمی به خانواده داشته باشیم، بسیاری از رفتارهای کودک در زیر سیستم فرزندی شکل می گیرد؛ یعنی برای اینکه کودک شما در رفتارهای خود دارای پختگی باشد، علاوه بر اینکه با والدین خود تعامل دارد، لازم است با خواهر و برادر در محیط خانواده ارتباط داشته باشد، بدیهی است زمانی که کودکی از داشتن برادر و خواهر محروم شد، رفتارهایی که در سایه تعامل او با برادر و خواهرش شکل می گیرد، در او بوجود نمی آید و رفتارهای کودک از این لحاظ ناپخته می گردد. به یاد داشته باشید به هیچ عنوان محیط هایی مانند مهد کودک نمی تواند جای خالی خواهر و برادر را برای فرزند شما پر کند. در اینجا ذکر این نکته ضروری است که از نظر روان شناسان غربی خانواده ای می تواند از لحاظ تربیتی موفق باشد که بیش از دو فرزند داشته باشد، بنابراین خانواده ای می تواند در تربیت فرزند خود موفق باشد که دارای چنین شرایطی باشد.
4.از آنجا که متاسفانه داشتن فرزند کم در جامعه ما تبدیل به فرهنگ شده است؛ به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور، ایران اسلامی در زمینه کمی جمعیت با مشکلات زیادی روبرو شود. از این رو وظیفه افرادی مانند شما که سعی می کنند زندگی خود را بر اساس فرهنگ اسلامی تنظیم کنند این است که علاوه بر اینکه در راه پیدا کردن دستورات اسلامی در زندگی خود تلاش می کنند و در این مسیر از هیچ چیزی واهمه ندارند، دیگران را نیز با دلیل و استدلال با فرهنگ اسلامی آشنا کنند و آنان را در زمینه به کار گیری فرهنگ اسلامی در جنبه های مختلف زندگی بویژه ازدیاد نسل تشویق کنند.
5.روایات زیادی در متون دینی ما وجود دارد که بر رزاق بودن خداوند تاکید می کند، بنابراین مشکلات مادی نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای تعداد کم فرزندان باشد، البته به شرطی که علاوه بر توکل بر خداوند در حد توان خود برای برآورده کردن نیازهای مادی خانواده تلاش کنید.
درباره قسمت آخر سوال شما باید بگویم، تجربه بالینی ما نشان می دهد هیچ گاه فرزندان به دلیل مشاجره با یکدیگر دچار عقده و یا مشکلات روانی نمی شوند، البته به شرطی که والدین اینگونه مشاجرا ت را مدیریت کنند.
موفق باشید. منتظر مکاتبات بعدی شما هستیم.
نویسنده : محمدصادق آقاجانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من دختر ۳ ساله ای دارم که به من که مادرش باشم وابستگی شدید داره. خیلی هم حساس هست مثلا اگه به بچه ای توی تلویزیون نگاه کنیم میگه اونو دوست داری؟ منو دوست داری؟یعنی به اصطلاح حسودی میکنه. میخواییم برای دومی به امید خدا اقدام کنیم اما میترسیم نتونه با موضوع کنار بیاد؟ حتی اگه ببینیم براش خوب نیست فکر بچه دوم رو از سرمون بیرون میکنیم. حالا میخوام راهنماییم کنید که چطور با دخترمون رفتار کنیم تا هیچ مشکلی براش پیش نیاد
میهمان
با سلام، ما یک خانواده مذهبی هستیم من یک پسر ۴ ساله دارم و بسیار راغب هستم که فرزند دیگری داشته باشم، اما همسرم تمایل زیادی به این امر ندارد و می گوید فقط به خاطر خواسته تو به آوردن فرزند دوم رضایت می دهم. (او در مورد فرزند اولمان نیز این گونه بود ولی اکنون هیچ گونه بی مسئولیتی از او در این خصوص ندیدم) او به داشتن یک فرزند راضی است اما من به خاطر نسل شیعه و همچنین احساس نیاز عاطفی خود و پسرم به فرزند دیگری فکر می کنم.
من کارمند هستم و همسرم نیز شغل آزاد دارد، از نظر مالی بالا نیستیم ولی خیلی ضعیف هم نیستیم.
با این شرایط آیا فرزند دوم به نفع ما است یا خیر؟

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.