تعداد پیامبران ۱۳۹۸/۰۷/۰۲ - ۱۱۵ بازدید

از کجا می دانیم۱۲۴۰۰۰ پیغمبر داریم وقتی که حتی از نام خیلی از ایشان خبر نداریم؟

: در بحار الانوار ج ۱۱ ص ۳۰ روایاتى نقل شده است که تعداد پیامبران را ۱۲۴ هزار نفر ذکر کرده است. شمارى از این روایات عبارت است از:   ۱. حضرت رسول (صلى الله علیه وآله) مى فرماید: «خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر آفریده و من گرامى ترین آنان نزد خداوند هستم... و ۱۲۴ هزار وصى آفریده که على (علیه السلام) گرامى ترین آنان نزد خداوند و بهترین ایشان است.۱  ۲. امام زین العابدین (علیه السلام) فرمود: «هر کس دوست دارد ۱۲۴ هزار پیامبر با او مصافحه کنند، امام حسین (علیه السلام) را در نیمه شعبان زیارت کند؛ چرا که ارواح پیامبران از خداوند، براى زیارت حضرتش اذن مى گیرند و به آنان اجازه داده مى شود و پنج نفر از ایشان اولواالعزم هستند».۲
  ۳. ابوذر از پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) سؤال کرد: پیامبران چند نفرند؟ حضرت رسول (صلى الله علیه وآله) فرمود: «۱۲۴ هزار پیامبر...».۳ 
۴. شیخ صدوق در کتاب اعتقادات می گوید: «عقیده ما (شیعه امامیه) در تعداد انبیا این است که آنان ۱۲۴ هزار نفرند و هر کدامشان وصى اى دارند».
۴  علامه طباطبائى در المیزان، بعد از ذکر روایت ابوذر در تعداد انبیا، مى گوید: «قسمت اول این حدیث - که مشتمل بر تعداد پیامبران است - از مشهورات است که شیعه و سنى در کتابهایشان نقل کرده اند». صدوق در خصال و امالى از حضرت رضا(علیه السلام)، از پیامبر خدا(صلى الله علیه وآله) و از زید بن على از اجدادش از امیرالمؤمنین (علیه السلام) و ابن قولویه در کامل الزیارة و سید در اقبال از امام سجاد(علیه السلام) و در بصائر الدرجات از امام باقر(علیه السلام) روایت کرده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.