تعداد پیامبران ۱۳۹۹/۰۲/۲۱ - ۵۱۴ بازدید

به‌نظر‌من‌تعداد‌کل‌انبیا‌۱۲۴نفر‌بیش‌نیستند‌هر‌چی‌که‌فکر‌کنی‌به‌هزار‌زیاده

تعداد پیامبران به طور قطع معلوم نیست ولی در برخی احادیث تعداد آنها یکصد و بیست و چهار هزار نفر بیان شده است.
از ابوذر روایت شده روزی از پیامبر پرسیدم: پیامبران چند نفرند؟ فرمود: صد و بیست و چهار هزار نبی. پرسیدم: پیامبران مرسل چند نفرند؟ فرمود: سیصد و سیزده نفر . پرسیدم: اولین پیامبر که بود؟ فرمود: آدم، پرسیدم: آیا از پیامبران مرسل بود؟ فرمود: بلی خدا او را به دست خود آفرید و از جانش در او دمید. آن گاه فرمود ای اباذر:
چهار نفر از پیامبران سریانی اند: آدم، شیث، اخنوخ که همان ادریس و اولین فردی بود که با قلم نوشت و نوح. چهار نفر از عرب اند: هود، صالح، شعیب، و پیامبرت محمد. اولین نبی از فرزندان اسرائیل موسی و آخرشان عیسی است که مجموعاً ششصد نبی بودند.
پرسیدم: ای پیامبر خدا چند کتاب فرود آمده؟ فرمود: یک صد و چهار کتاب که خدا بر شیث «پنجاه»، بر ادریس «سی» و بر ابراهیم «بیست» صحیفه فرستاد و نیز تورات، انجیل، زبور و فرقان را نازل کرد.[۱]
پنج نفر از پیامبران بزرگ الهی را که دارای شریعت خاصی بودند «اولوالعزم» می نامند که عبارتند از: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد(صلی الله علیه وآله).[۲]
اسماعیل جعفی از امام باقر(علیه السلام) نقل کرده که فرمود:
پیامبران اولوالعزم پنج نفرند: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد(صلی الله علیه وآله).
ما از نام همه پیامبران به تفصیل اطلاع نداریم، در کتاب های تاریخ هم تنها نام تعدادی از آنها ذکر شده است. در قرآن نام ۲۶ نفر از آنان آمده است که عبارت اند از: آدم، نوح، ادریس، هود، صالح، ابراهیم، لوط، اسماعیل، الیسع، ذوالکفل، الیاس، ایوب، یونس، اسحاق، یعقوب، یوسف، شعیب، موسی، هارون، داود، سلیمان، زکریا، یحیی، اسماعیل صادق الوعد، عیسی و محمد(صلی الله علیه وآله).
پی نوشت ها
[۱] بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۳۲.
[۲] همان.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.