تعریف خداوند از خود ۱۳۹۲/۲/۱ - ۲۷ بازدید

در پاسخ به نکاتی توجه کنید : ۱- تعریف از خود به خودی خود بد و ناپسند نیست بلکه به لحاظ آثار و عوارض نامطلوب از آن نهی شده است . به عبارت دیگر اگر منظور از تمجید و تعریف از خود خودبینی و خود خواهی نباشد بلکه معرفی خود به منظور هدفی عالی باشد این کار بی اشکال است . ۲- تعریف از خود راهی برای معرفی کمالات و فضیلت ها است و به همین خاطر خداوند از خود و از انبیا و اولیایش تعریف و تمجید کرده تا بندگان آنها را بشناسند و با کمالاتشان آشنا گردند و از آنها اطاعت و پیروی کنند و به سر منزل سعادت و کمال برسند .
در پاسخ به نکاتی توجه کنید :
۱- تعریف از خود به خودی خود بد و ناپسند نیست بلکه به لحاظ آثار و عوارض نامطلوب از آن نهی شده است . به عبارت دیگر اگر منظور از تمجید و تعریف از خود خودبینی و خود خواهی نباشد بلکه معرفی خود به منظور هدفی عالی باشد این کار بی اشکال است .
۲- تعریف از خود راهی برای معرفی کمالات و فضیلت ها است و به همین خاطر خداوند از خود و از انبیا و اولیایش تعریف و تمجید کرده تا بندگان آنها را بشناسند و با کمالاتشان آشنا گردند و از آنها اطاعت و پیروی کنند و به سر منزل سعادت و کمال برسند .
۳- انسان ها به دلیل کم ظرفین بودن احتمال دارد با تعریف و تمجید فریفته و مغرور شوند و دچار عجب و خودبینی شوند و از یاد خدا غافل گردند و به هلاکت بیفتند و به همین دلیل تعریف و تمجید از خود مورد نهی و نکوهش قرار گرفته است .
۴- معصومین -ع- نیز از خود تعریف و تمجید کرده اند و مثلا امیر مومنان -ع -در نهج البلاغه در موارد متعددی از خود تعریف کرده ولی نه به دلیل عجب و خودبینی و خود برتر بینی بلکه برای معرفی مقام و منزلت خود با هدف دعوت مردم به کمالات و فضائل خود و پیروی مردم از ایشان . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۲/۱۰۰۱۳۲۶۴۷)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.