تعریف مجوسی -معنای مجوس ۱۳۹۰/۰۵/۰۵ - ۱۴۱۶۵ بازدید

چرا به ایرانیان مجوس می گفتند، آیا منظورشان نجس بوده است؟

کلمه مجوس ربطی به نجس بودن ندارد .این کلمه در قرآن آمده است . ( سوره حج آیه ۱۷ ) در تورات و انجیل هم کلمه مجوس آمده است . ( تاریخ ادیان مبلغی ج ۱ ص ۳۶۷ )
در تاریخ ادیان مبلغی معانی گوناگونی برای کلمه مجوس آورده است : واژه مجوس معرب « موی گوش » یا « سیخ گوش » نام شخصی است که در آیین زرتشت بدعتها گذاشت و اکنون پیروان زرتشت را مجوسی می گویند . مجوسی یعنی آتش پرست و نیز مغ به معنای آتش پرست ؛ خداوند میکده و شاخ گاو است . در قاموس قرآن آمده که مراد از مجوس ایرانیان قدیم است .برخی گفته اند که مجوس به معنای مگس و زنبور است . برخی آن را به معنای نخل انگبین دانسته اند . به نظر برخی مجوس به معنای مگوش است و مگوش به معنی مگو است . این کلمه در اوستا به صورت مغ و در گاتها مکرر به صورت مگ آمده است . کلمه مجوس در قرآن احتمالا از مگوشای سریانی است . ( تاریخ ادیان و مذاهب جهان نوشته مبلغی آبادانی ج ۱ ص ۳۶۹ .)
در کتاب « اسلام و عقائد و آراء بشری » نوشته یحیی نوری آمده است : حاصل آنکه مجوس عربی معرب همان مگوس آرامی است و به معنای پیروان آیین زرتشت است و ریشه این لغت در اوستا آمده و ایرانی است . ( ص ۳۸۴ پاورقی )
بنا بر این مجوس به معنای پیروان زرتشت است و معنای نجس ندارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
۶۶ اسم ابجد خدا و سپاهش قران بهترین کتابیست که با حروفه ابجد نوشته شده ۱۱۰ علی درسوره بقره ابجو ع ۷۰ بشمارید دربقره هفتادمین علی کجاست چرا نیست هرکس قران را درست نخواد واسمه الله عربی علی فارسی یاعربی که ابجدش۱۱۰می باشد به تمامه ادیان درجهان بگویید اگر به دینه باعدالت علی و مهدوی درایند با هر کرونایی حاظرم دهان به دهان شوم ۳۳۳ازتربت جام جانبازی که خبرنداشتم تاشش سال پیش اگر رهبر اجازه دهد
پرسمان
ببخشید بزرگوار ! دقیقا متوجه منظور شما نشدیم لطفا با رعایت دستور زبان فارسی مطلب خود را بازنویسی کنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.