تعریف مجوس -معنای مجوس ۱۳۹۰/۰۹/۰۹ - ۹۱۲ بازدید

معنی لغوی و معنی رایج مجوس چیست؟

در پاسخ به توضیحات زیر توجه کنید : 1- بعضى واژه مجوس را از ماده مغ که به پیشوایان و روحانیین این مذهب مى گفتند مشتق مى دانند، و مؤبد که اکنون به روحانیین آنها گفته مى شود در اصل از ریشه مغود بوده است . 2- واژه مجوس فقط یک بار در قرآن مجید در آیه 17 سوره مبارکه حج : (إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ الَّذینَ هادُوا وَ الصَّابِئینَ وَ النَّصارى وَ الْمَجُوسَ وَ الَّذینَ أَشْرَکُوا إِنَّ اللَّهَ یَفْصِلُ بَیْنَهُمْ یَوْمَ الْقِیامَةِ إِنَّ اللَّهَ عَلى کُلِّ شَیْ ءٍ شَهید) مطرح شده و با توجه به اینکه در برابر مشرکان و در صف ادیان آسمانى قرار گرفته اند چنین بر مى آید که آنها داراى دین و کتاب و پیامبرى بوده اند.تردیدى نیست که امروز مجوس به پیروان زردشت گفته مى شود، و یا لا اقل پیروان زردشت بخش مهمى از آنان را تشکیل مى دهند، ولى تاریخ خود زردشت نیز به هیچوجه روشن نمى باشد، تا آنجا که بعضى ظهور او را در قرن یازدهم قبل از میلاد دانسته اند و بعضى در قرن ششم یا هفتم! .این تفاوت و اختلاف عجیب یعنى پنج قرن! نشان مى دهد که تا چه اندازه تاریخ زردشت تاریک و مبهم است.معروف این است او کتابى به نام اوستا داشته که در سلطه اسکندر بر ایران از بین رفته است، و بعدا در زمان بعضى از پادشاهان ساسانى بازنویسى شده است . از عقائد آنها مطالب زیادى در دست نداریم، ولى چیزى که امروز بیش از همه شهرت دارد مساله اعتقاد به دو مبدأ خیر و شر یا نور و ظلمت است، به این ترتیب که خداى نیکیها و نور را اهورامزدا و خداى شر و ظلمت را اهریمن مى دانند، و به عناصر چهار گانه مخصوصا آتش احترام بسیار مى گذارند تا آنجا که آنها را آتش پرست مى خوانند و هر جا آنها هستند آتشکده اى کوچک یا بزرگ نیز وجود دارد.
3- در روایات اسلامى آنها از پیروان یکى از انبیاى بر حق شمرده شده اند (که بعدا از اصل توحید منحرف گشته و به افکار و عقائد شرک آلود روى آورده اند).
در بعضى از روایات مى خوانیم مشرکان مکه از پیامبر ص تقاضا کردند از آنها جزیه بگیرد، و اجازه بت پرستى به آنها بدهد! پیامبر ص فرمود: من جز از اهل کتاب جزیه نمى گیرم، آنها در پاسخ نوشتند تو چگونه چنین مى گویى در حالى که از مجوس منطقه هجر جزیه گرفته اى؟! پیامبر ص فرمود:
ان المجوس کان لهم نبى فقتلوه و کتاب احرقوه:
مجوس پیامبرى داشتند و کتاب آسمانى، پیامبرشان را به قتل رساندند، و کتاب او را آتش زدند! .
در حدیث دیگرى از اصبغ بن نباته مى خوانیم که على ع بر فراز منبر فرمود:
سلونى قبل ان تفقدونى
از من سؤال کنید پیش از آنکه مرا نیابید.
اشعث بن قیس (منافق معروف) برخاست و گفت: اى امیر مؤمنان چگونه
از مجوس جزیه گرفته مى شود در حالى که کتاب آسمانى بر آنها نازل نشده و پیامبرى نداشته اند؟ على ع فرمود: آرى اى اشعث : قد انزل اللَّه الیهم کتابا و بعث الیهم نبیا:
خداوند کتابى بر آنها نازل کرده و پیامبرى مبعوث نموده است .
و در حدیثى از امام سجاد على بن الحسین ع مى خوانیم که پیامبر فرمود:
سنوا بهم سنة اهل الکتاب، یعنى المجوس:
با آنها طبق سنت اهل کتاب رفتار کنید، منظور پیامبر اسلام مجوس بود .
ضمنا باید توجه داشت که واژه مجوس جمع است و مفرد آن مجوسى است.
تفسیر نمونه، ج 14، ص: 45

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.