تعقیبات نماز -تسبیحات حضرت فاطمه(س) -آثار صلوات -اهمیت صلوات -اذکار قبل از نماز ۱۳۹۱/۰۳/۲۵ - ۳۰۲۳ بازدید

سلام.بهترین تعقیباتی که برای نمازهای یومیه ماثور است از ائمه اطهار را برایم بازگو بفرمایید.مخصوصا امام بزرگوارمان رهبر کبیر انقلاب در تعقیبات نمازهایشان چه اذکاری را میگفتند؟یا مرحوم آقای بهجت چه تعقیباتی را داشتند؟
در همین زمینه تعقیبات مطمئنا مهمترین ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.ولی غالب مردم آنرا تند و تند میخوانند.مخصوصا ذکر سبحان الله آنرا.
بنده مدتی است دوست دارم آنرا آهسته و باطمانینه بخوانم.اما در نمازهای جماعت چون سریع میخوانند مشغول دعای مثلا ماه رجب میشوند و یا ذکر ان الله و ملائکته یصلون علی النبی را می خوانند و بنده بخاطر مشغول بودن به تسبیحات به این دعاها و صلواتها نمیرسم.حالا بنظر شما چه کنم؟
ضمن اینکه اگر ممکن است درهمین خصوص یعنی آرام گفتن دکر تسبیحات توضیح بدهید.آیا آداب خاصی دارد و باید حضور قلب هم داشته باشیم درحین فرستادن تسبیحات.
از آثار صلوات و آداب آن هم اگر میدانید بفرمایید.
اگر ممکن است به ذکر برخی اوراد و اذکاری هم که قبل از نماز برای حضور قلب موثر است را چیزهایی بفرمایید.

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید : 1. تعقیبات نماز زیاد است و برخی از انها در کتاب مفاتیح الجنان آمده که بسیار قابل استفاده و نورانی است .2. از روایات متعدد استفاده می شود که تسبیح حضرت زهرا ع بهترین ذکر و تعقیب بعد از نماز است و معادل هزار رکعت نماز و مصداق ذکر کثیر است که در قران آمده است .
3. بزرگانی مانند حضرت امام و آیه الله بهجت از همین اذکار ماثور و منقول از ائمه ع که در کتب دعا مانند مفاتیح امده استفاده کرده اند .
4. اگر امر دایر بین شرکت در نماز جماعت و تند گفتن تسبیح حضرت زهرا ع و یا خواندن نماز به صورت فردای و با طمانینه گفتن آن باشد بدو نشک اولی مقدم است زیرا در مورد نماز جماعت تاکید بسیار شده است .
5. بدون شک گفتن هر ذکر و خواندن هر دعا و قرائت قران با حضور قلب تاثیر و ارزش بیشتری دارد . گفتن تسبیحات حضرت زهرا ع با توجه و رو به قبله و بلا فاصله بعد از نماز و قبل از صحبت کردن با دیگران از جمله اداب ان است .
6. بهترین کار قبل از نماز داشتن آرامش و حضور در محل نماز و قرائت قران و صلوات فرستادن و گفت اذکاری مانند لا اله الا الله و الحمد لله و سبحان الله و مانند آن است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
خوبه ولی باید کدوم متن بنویسم
پرسمان
سلام علیکم، ۱-    بهترین تعقیبات نماز،همان تعقیباتی است که مرحوم شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان آورده ، اول مفاتیح را بازکنید وتعقیبات نمازها را ملاحظه نمایید! برای نمونه بهترین تعقیب نماز صبح را چنین آورده:   شیخ ابن فهد در کتاب«عدّة الدّاعى»از امام رضا علیه السّلام روایت کرده:هرکس پس از نماز صبح این کلمات را ادا کند حاجتى نخواهد مگر آنکه برایش فراهم شود،و خداوند آنچه براى او اهمیت دارد برایش آماده سازد،و آن کلمات این است: بِسْمِ اللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ فَوَقَاهُ اللَّهُ سَیِّئَاتِ مَا مَکَرُوا لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَ نَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کَذَلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ فَانْقَلَبُوا بِنِعْمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَ فَضْلٍ لَمْ یَمْسَسْهُمْ سُوءٌ مَا شَاءَ اللَّهُ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ مَا شَاءَ اللَّهُ لا مَا شَاءَ النَّاسُ،مَا شَاءَ اللَّهُ وَ إِنْ کَرِهَ النَّاسُ حَسْبِیَ الرَّبُّ مِنَ الْمَرْبُوبِینَ حَسْبِیَ الْخَالِقُ مِنَ الْمَخْلُوقِینَ حَسْبِیَ الرَّازِقُ مِنَ الْمَرْزُوقِینَ حَسْبِیَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ حَسْبِی مَنْ هُوَ حَسْبِی حَسْبِی مَنْ لَمْ یَزَلْ حَسْبِی حَسْبِی مَنْ کَانَ مُذْ کُنْتُ لَمْ یَزَلْ حَسْبِی حَسْبِیَ اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَ هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ.
به نام خدا،درود خدا بر محمد و خاندانش،کارهایم را تنها به خدا واگذار میکنم چه خدا به حال بندگان خویش آگاه است (غافر آیه ۴۵)پس خدا او را از نیرنگ آنها نگاه داشت،معبودى جز تو نیست،پاک و منزهى،همانا من از ستمکاران بودم، پس به درخواست او(یونس)پاسخ گفتیم و او را از غم رهانیدیم و بدینسان مؤمنان را رهایى میبخشیم[انبیاء:۸]خدا ما را بس است و نیکو وکیلى است پس همراه با نعمت و فضل خدا و درحالیکه هیچ آسیبى به آنها نرسیده بود بازگشتند:آنچه خدا بخواهد همان میشود،هیچ نیرو و توانى نیست جز آنکه به خدا متکى است.آنچه خدا بخواهد آن میشود نه آنچه مردمان بخواهند،آنچه خدا بخواهد خواهد شد گرچه مردمان خوش ندارند،(یاری) پروردگار مرا بس است ، از یارى پروردگان،( کمک )آفریدگارمرا بس است  از کمک آفریده ها، (روزی )خدای روزیدهنده مرابس است از لطف روزیخواران،(وتکیه گاه خداوندی ) مرابس است ، آن خدای یکتایی که پروردگار جهانیان است ؛ آن که به حقیقت مرا بس بوده است،مرا بس است! آن که همواره مرا بس بوده است؛ مرا بس است!  آن که همواره از آنگاه که بوده ام مرا بس بوده است،مرا بس است! خدایى و معبودى جز او نیست، بر او توکل نمودم؛ و اوست پروردگار عرش بزرگ.
 
۲-    راجع به اذکار مهم وتاثیر گذار، بعد از انجام واجبات وترک محرمات ، سؤال کرده اید ،زیارت عاشورا وهمچنین اذکار زیر را هروقت می توانید زیاد بگویید ، از روایات ثواب بسیار برای هفت ذکر زیر استفاده می شود که این ذکرها در زبان اهل ذکر به ذکرهای هفتگانه مشهور شده اند وظاهرا منظور از اذکار سبعه این ذکرها باشد،که عبارتند از :
۱- بسمله یعنی گفتن بسم الله الرحمن الرحیم .
۲- حوقله ، یعنی گفتن: لا حول و لا قوة الا بالله .
۳- تسبیح ، یعنی سبحان الله ،
۴- تحمید یعنی ، الحمد لله ،
۵- تکبیر یعنی الله اکبر ،
۶ تهلیل ، یعنی ، لا اله الا الله .
۷- صلوات یعنی اللهم صل علی محمد و آل محمد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.