تعقیبات نماز -تسبیحات حضرت فاطمه(س) -آثار صلوات -اهمیت صلوات -اذکار قبل از نماز ۱۳۹۱/۰۳/۲۵ - ۱۵۳۰ بازدید

سلام.بهترین تعقیباتی که برای نمازهای یومیه ماثور است از ائمه اطهار را برایم بازگو بفرمایید.مخصوصا امام بزرگوارمان رهبر کبیر انقلاب در تعقیبات نمازهایشان چه اذکاری را میگفتند؟یا مرحوم آقای بهجت چه تعقیباتی را داشتند؟
در همین زمینه تعقیبات مطمئنا مهمترین ذکر تسبیحات حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است.ولی غالب مردم آنرا تند و تند میخوانند.مخصوصا ذکر سبحان الله آنرا.
بنده مدتی است دوست دارم آنرا آهسته و باطمانینه بخوانم.اما در نمازهای جماعت چون سریع میخوانند مشغول دعای مثلا ماه رجب میشوند و یا ذکر ان الله و ملائکته یصلون علی النبی را می خوانند و بنده بخاطر مشغول بودن به تسبیحات به این دعاها و صلواتها نمیرسم.حالا بنظر شما چه کنم؟
ضمن اینکه اگر ممکن است درهمین خصوص یعنی آرام گفتن دکر تسبیحات توضیح بدهید.آیا آداب خاصی دارد و باید حضور قلب هم داشته باشیم درحین فرستادن تسبیحات.
از آثار صلوات و آداب آن هم اگر میدانید بفرمایید.
اگر ممکن است به ذکر برخی اوراد و اذکاری هم که قبل از نماز برای حضور قلب موثر است را چیزهایی بفرمایید.

در پاسخ به مطالب زیر توجه کنید : ۱. تعقیبات نماز زیاد است و برخی از انها در کتاب مفاتیح الجنان آمده که بسیار قابل استفاده و نورانی است .۲. از روایات متعدد استفاده می شود که تسبیح حضرت زهرا ع بهترین ذکر و تعقیب بعد از نماز است و معادل هزار رکعت نماز و مصداق ذکر کثیر است که در قران آمده است .
۳. بزرگانی مانند حضرت امام و آیه الله بهجت از همین اذکار ماثور و منقول از ائمه ع که در کتب دعا مانند مفاتیح امده استفاده کرده اند .
۴. اگر امر دایر بین شرکت در نماز جماعت و تند گفتن تسبیح حضرت زهرا ع و یا خواندن نماز به صورت فردای و با طمانینه گفتن آن باشد بدو نشک اولی مقدم است زیرا در مورد نماز جماعت تاکید بسیار شده است .
۵. بدون شک گفتن هر ذکر و خواندن هر دعا و قرائت قران با حضور قلب تاثیر و ارزش بیشتری دارد . گفتن تسبیحات حضرت زهرا ع با توجه و رو به قبله و بلا فاصله بعد از نماز و قبل از صحبت کردن با دیگران از جمله اداب ان است .
۶. بهترین کار قبل از نماز داشتن آرامش و حضور در محل نماز و قرائت قران و صلوات فرستادن و گفت اذکاری مانند لا اله الا الله و الحمد لله و سبحان الله و مانند آن است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.