تعقیبات نماز ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۳۱۴ بازدید

تعقیبات بعد از نماز چیست و چه فوائدى دارد؟

خداوند متعال در قرآن مى فرماید: «فاذا قضیتم الصلوة فاذکروا الله قیاما و قعودا وعلى جنوبکم ». نساء )۴(، آیه ۱۰۳.؛ ( و هنگامى که نماز را به پایان رسانیدید، خدا را یاد کنید در حال ایستادن و نشستن و به هنگامى که به پهلو خوابیده اید» تعقیبات نماز به مجموعه ادعیه، اذکارى گفته مى شود انسان بعد از نمازهاى یومیه به جا مى آورد و بهترین و موثرترین این ادعیه و اذکار همان هایى است که از از سوى معصومین براى ما نقل گردیده و نیایشها که به عنوان تعقیب نماز قرائت مى شود در دو بخش تعقیبات مشترک ( یعنى براى تماى نمازهاى یومیه ) و تعقیبات ویژه براى هر نماز از زبان معصومین(علیهم السلام) روایت گردیده است.در خصوص فوائد و آثار نیز باید گفت: تعقیبات نماز داراى آثار دنیوى و اخروى فراوانى مى باشد که به سه مورد آن اکتفا مى نمائیم.الف. استجابت دعاامام صادق(علیه السلام) فرموده اند: «إِنَّ اللَّهَ فَرَضَ الصَّلَوَاتِ فِى أَحَبِّ الْأَوْقَاتِ فَاسْأَلُوا حَوَائِجَکُمْ عَقِیبَ فَرَائِضِکُمْ ». وسائل الشیعة، ج ۶، ص ۴۳۱.؛ ( به درستى که خداوند نمازهاى واجب را در محبوبترین اوقات واجب کرد، پس حاجات خود را بعد از نمازهایتان بخواهید. »
ب. زیاد شدن روزى
امام صادق(علیه السلام) فرمودند: «التَّعْقِیبُ أَبْلَغُ فِى طَلَبِ الرِّزْقِ مِنَ الضَّرْبِ فِى الْبِلَاد). تهذیب الأحکام، ج ۲، ص ۱۰۴.؛ ( دعاى پس از نماز براى جلب رزق از پیمودن شهرها مؤ ثرتر است. »
ج. بخشش گناهان و افزایش درجات
رسول خدا (صلى الله علیه وآله) فرمودند: «مَنْ جَلَسَ فِى مُصَلَّاهُ ثَابِتاً رِجْلَهُ وَکَّلَ اللَّهُ بِهِ مَلَکاً فَقَالَ لَهُ ازْدَدْ شَرَفاً تُکْتَبُ لَکَ الْحَسَنَاتُ وَ تُمْحَى عَنْکَ السَّیئَاتُ وَ تُبْنَى لَکَ الدَّرَجَاتُ حَتَّى تَنْصَرِفَ». بحارالأنوار، ج ۸۲، ص ۳۲۳.؛ ( کسى که درجایگاه نمازش بنشیند، و به ذکر خداى تعالى و به تعقیبات بپردازد خداوند فرشته اى را بر او ماءمور و موکل مى گرداند که به وى مى گوید:اى نمازگزارى که مشغول به دعا هستى، به شرف و کرامت و فضیلت خود بیفزا (یعنى بیشتر و زیادتر دعا کن ) که از براى تو حسنات ثبت مى گردد و سیئات و بدیهایت محو و نابود مى شود و درجات براى تو افزون مى گردد و این گفتگو ادامه دارد تا وقتى که او از دعا و تعقیباتش فارغ شود»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.