تعقیبات نماز ۱۳۹۱/۰۸/۱۰ - ۶۷۸ بازدید

دعاهای قبل و بعد از نماز چیست‌اند در واقع بین صلاه و بعد از آن مردم چه چیزی می خوانند؟

دعاها و اذکار قبل و به ویژه بعد از نماز بسیار است و درکتاب های خاص مانند مفاتیح الجنان آمده است . برخی از این دعاها و اذکار عمومیت دارد و پس از هر نمازی می توان آن را خواند و برخی مخصوص هر یک از نماز ها است . برای آشنایی با مستحبات نماز به مفاتیح الجنان بخش تعقیبات نماز و رساله های عملیه مراجع مراجعه کنید. اذان و اقامه، دعا هنگام تکبیر الاحرام، قنوت، صلوات بر محمد و آل او در رکوع و سجده و قنوت و خواندن تعقیبات بعد از هر نماز قسمتی از مستحبات نماز هستند. خواندن سوره توحید و آیه الکرسی و تعقیبات و دعاهای بعد از هر نماز از جمله این آداب است .قبل از نماز ویا بعد از تکبیره الاحرام می گوید:یا مُحْسِنُ قد اتاک المُسئ ....ادامه را در رساله توضیح المسائل ملاحظه نمائید.بعد از نمازها هم هر کدام آدابی دارد که در اول مفاتیح الجنان به تفصیل (برای هر نماز )بیان شده است.
جهت اطلاع بیشتر ،توضیحات زیر مفید است. دراینکه ذکر صلوات فضیلت زیادی دارد تردیدی نیست لکن بحث در این است که ترتیب ذکرها چگونه است در پاسخ سوال قبل بعضی دیدگاهها را نقل نمودیم که در بعضی از آنها آمده بود که تسبیحات حضرت فاطمه (ع)مقدم است از نظر ترتیب, مطلبی که در سئوال دوم شما آمده نقض پاسخ قبل نیست زیرا شما آورده اید که صلوات فضیلت دارد در این تردیدی نیست واینکه مردم در مساجد چگونه عمل می کنند لزوما بمعنی رعایت ترتیب وارده نیست در بعضی از مساجد ابتدا تکبیر وسپس صلوات می فرستند ودر جای دیگر عکس این عمل می کنند آنچه در بعضی نقلها آمده بود همان است که در پاسخ قبل آمد.دقت کنید. در هرصورت شروع تعقیبات با صلوات یا تسبیحات ,اشکالی ندارد.به کتاب شریف مفاتیح رجوع کنید در موضوع تعقیبات مشترکه وتعقیب نماز مغرب ,اول کتاب به سندهای صحیح از امام صادق (ع) نقل شده هرکه تسبیح فاطمه (ع)را بعد از نماز بگوید پیش از آنکه پاها را از هیئت نماز بگرداند آمرزیده می شود وبهشت اورا واجب گردد مضمون این روایت تقدم تسبیح استپاسخ قبل هم جهت تذکر ارسال میگردد. علامه مجلسی ره فرموده که تعقیب ظاهرش آنست که قرآن ودعا وذکر متصل به نماز باشد وبهتر آنست که با وضو ورو به قبله مانند حالت تشهد نشسته با شد ووسط تعقیب سخن نگوید. از مجموع کلمات نقل شده در مفاتیح الجنان می توان بدست آورد که تسبیح حضرت زهرا سلام الله علیها مقدم بر سایر تعقیبات است در رساله های عملیه مراجع تقلید هم این موضوع بنحوی وارد شده است دلیل آن هم روایاتی است که در فضیلت تسبیح حضرت فاطمه (ع)وارد شده است (وبهتر آنست که تسبیح از تربت امام حسین علیه السلام درست شده باشد)در حاشیه مفاتیح این گونه آمده ولی در متن مفاتیح به نقل از مصباح شیخ طوسی ترتیب دیگری نقل گردیده است.لکن در همین متن در تعقیب نماز مغرب به نقل مصباح المتهجدآمده که بعد از تسبیح حضرت زهرا(ع)می گوئی ان الله وملائکته یصلون علی النبی...که معنی این عبارت تقدم تسبیح بر سایر اذکار می باشد.روایاتی در فضیلت تسبیح فاطمه علیها سلام الله ذکر شده که به بعضی از آنها اشاره می شود.
۱. از حضرت صادق(ع) نقل شده است: ما کودکان خود را به تسبیح فاطمه(س) امر می کنیم چنان که آنها را به نماز امر می کنیم پس آن را ترک مکن که هر که بر آن مداومت نماید شقی و بدبخت نمی گردد.
۲. در روایات فراوانی آمده است که مقصود از ذکر و یاد فراوان در آیه شریفه : «واذکروا الله ذکرا کثیرا؛ تسبیح حضرت زهرا(س) است که بعد از نماز هر کس بر آن مداومت نماید خدا را بسیار یاد کرده است».
۳. حضرت صادق(ع) فرمود خواندن تسبیح حضرت فاطمه(س) بعد از هر نماز در نزد من از هزار رکعت نماز در هر روز بهتر است.
۴. در روایت معتبر از حضرت باقر(ع) آمده است که با چیزی مثل تسبیح حضرت فاطمه(س) خداوند عبادت و تسبیح و تمجید نشده است و اگر چیزی از این تسبیح بهتر بود پیامبر(ص) آن را به فاطمه(س) عطا می کرد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۴/۱۰۰۱۱۳۲۵۲)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.