تعقیبات نماز ۱۳۸۷/۰۲/۱۴ - ۳۶۲۳ بازدید

بهترین آیات، بعد از نماز و برای موفقیت در درس چیست؟

خواندن آیه الکرسی , قل اللهم مالک الملک ,{ال عمران 26}, شهد الله {ال عمران 18}و آمن الرسول {بقره 285} بعد از نمازها توصیه شده است در مورد موفقیت در درس به برخی نکات که جهت حفظ مطالب علمی در روایات آمده به صورت متفرق اشاره می شود:از عواملی که موجب حفظ و فراگیری خوب درس استاد می شود نوشتن کلیات و سرفصل های مطالبی است که انسان از کتابی می خواند و یا از استاد می شنود و در روایات فراوانی تأکید بر نوشتن شده است که ترجمه برخی را ذیلا یادآور می شویم.امام صادق(ع) می فرماید: بنویسید چون شما مطلبی را حفظ نمی کنید مگر آنکه آن را بنویسید و در روایت دیگری می فرماید قلب انسان بر نوشته تکیه می کند و در روایتی راه مقید و پا برجا کردن علم کتابت آن دانسته شده. (کافی، ج 1 ، ص 52 ، ح 9 و 8) . در روایتی از پیامبر اکرم(ص) خواندن این دعا پس از نمازها جهت حفظ مطالب توصیه شده است: « سبحان من لا یعتدی علی اهل مملکته سبحان من لا یأخذ اهل الارض بالوان العذاب سبحان الرؤف الرحیم اللهم اجعل فی قلبی نورا و بصرا و فهما و علما انک علی کل شیء قدیر» . (مستدرک، ج 5، ص 78 ؛ عروه، ح 1، ص 204).
در خلاصه الاذکار مرحوم ملا محسن فیض این دعا در وقت مطالعه وارد شده است :
اللهم اخرجنی من ظلمات الوهم و اکرمنی بنور الفهم ، اللهم افتح علینا ابواب رحمتک و انشر علینا خزائن علومک برحمتک یا ارحم الراحمین ؛ خدایا ! مرا از تاریکی های وهم و خیال باطل خارج نما و با نور فهم مرا گرامی بدار. خدایا ! درهای رحمتت را بر ما بگشا و خزانه های علومت را برای ما منتشر ساز ، سوگند به رحمتت ای مهربان ترین مهربانان .
( مفاتیح الجنان ، باقیات الصالحات ، باب ششم ، در خواص بعض سور و آیات و غیره )

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.