تغییر قبله-مسجد ذوقبلتین ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۸۵۱ بازدید

در مسجد ذوقبلتین حضرت جبرییل در رکعت دوم روی پبامبر اکرم (ص)را بسوی مکه گرداندند اکنون پاسخ دو مسأله زیر چه می شود:۱. تکلیف جماعت پشت سر پیامبر چه شد چرا که روی پیامبر به طرف آنها می رفت؟۲. باطل شدن نماز در هنگام حرکت؟۳. چه ضرورتی وجود داشت که در هنگام نماز این تغییر انجام شود؟

مسأله تغییر قبله از مسلمات تاریخ اسلام است. در آیات و روایات چگونگی آن بیان شده است. در مدینه مسجدی وجود دارد بنام «ذو قبلتین» یعنی مسجدی که دو قبله دارد. اما مسلمانان چطور در نماز 180 درجه تغییر جهت دادند با اینکه در نماز جماعت بودند. این هم اشکالی ندارد و منافاتی با نماز ندارد چنانچه در توضیح المسائل بیان شده که در نماز واجب ما می توانیم در جهت قبله حرکت کنیم و در آن موقع هم پیامبر(ص) تغییر قبله دادند و از طرف شمال به طرف جنوب ایستادند، لذا این مقدار راه رفتن در مقام ضرورت اشکالی ندارد، و درباره حرکت و چرخش نمازگزاران با توجه به جمعیت کم آن محل، بدون بی نظمی به آسانی امکان پذیر بوده است. البته در این باره نظریه های دیگر نیز وجود دارد از آن جمله پیامبر(ص) به تنهایی نماز می خوانده است.ویا پیامبر نماز ظهر را به طرف بیت المقدس و نماز عصر را به طرف کعبه خواندند.در هر صورت تغییر قبله به عنوان یک معجزه الهی به آسانی قابل پذیرش است. و وقوع آن در هنگام نماز و به طور شگفت انگیز موجب شد در طول تاریخ این حادثه زنده بماند. برای آگاهی بیشتر ر.ک : 1. تفسیر نمونه، ج 1، ذیل آیه 143 و 144؛
2. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 19، ص 196.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.