تغییر وضو ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۸۴۱ بازدید

سلام با تشکر از این پرسمان سوال خیلی از مردم هست ا
اما حای تعجب هست چرا عثمان دچار تردید شد مگر وضوی دو خلیفه قبلی و حضرت علی را ندبده بود که به یکباره تقییر داد وانگهی شما فرموده بود معویه ان را تبلیغ کرد چرا در حجاز و یمن گسترش یافت اما عراق و ایران که قطعا به شیوه فعلی وضو میگرفتن

وضوى همه مسلمانان تا خلافت عثمان صورت واحدى داشته و مانند وضوى کنونى شیعه بوده است. این مسأله با آیه قرآن نیز تطبیق دارد که مى‌فرماید: وَ اِمْسَحُوا بِرُؤُسِکُمْ وَ أَرْجُلَکُمْ ( مائده ، آیه ۶ ) در این آیه خداوند امر به مسح سر و پاها نموده است، در حالیکه اهل تسنن پاها را مى‌شویند، علت تغییر وضو این بود که عثمان در اواسط دوران خلافت خود نسبت به چگونگى وضوى پیامبر گرفتار تردید شد، او سپس وضوى پیامبر را به شکلى که اکنون در میان اهل سنت مرسوم است اعلام نمود. این قضیه مورد مخالفت بسیارى از صحابه پیامبر واقع شد، لکن حکومت اموى بنا به اغراض سیاسى در نقاط مختلف اسلامى شیوه عثمان را تبلیغ کردند و جوى به وجود آوردند که برخى از صحابه جرأت مخالفت با روش دستگاه حاکم را نداشت و در نتیجه این گونه وضو گرفتن رواج یافت. ( براى آگاهى بیشتر . ک : بخارى ، محمد بن اسماعیل ، صحیح بخارى، دارالفکر، بى‌تا ، بیروت ، ج ۱ ، ص ۴۸ وضوءالنبى من خلال ملابسات التشریع، على‌الشهرستانى، نشر مشعر متقى هندى، کنزالعمال، ح ۲۶۸۶۳ تفسیر نمونه، ج ۴ ، ص ۲۸۸ ج ۲۸۵ ) 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.