تفاوت «طمع» و «طمح» ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ - ۱۹۴ بازدید

با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات.
عزیزان تفاوت بین دو واژه طمع (ط م ع) و طمح (ط م ح) چیست ، بار معنایی هر کدام به چه نوعی از خواسته اشاره دارد؟
سپاسگزارم

این دو واژه از نظر معنایی متفاوت‌اند.
طمع درلغت: ضد یأس و نا امیدی است؛ اما طمح به معنای ارتفاع گرفتن چیزی است و با توجه به فاعل آن، کاربردهای مختلفی دارد مثلا هنگامی که در مورد چشم به کار می‌رود به معنای خیره شدن به چیزی است و هنگامی که در مورد زن به کار می‌رود به معنای نظر داشتن زن به مردی غیر از شوهر خود است و گاهی در مورد پاشیدن و پرتاب کردن به طرف بالا استعمال می‌شود.
طمع در قرآن کریم : تمایل نفس به چیزی به خاطر اشتهایی که به آن دارد ( راغب اصفهانی المفردات فی غریب القرآن ) خداوند متعال در قران کریم می فرماید: «إِنَّا نَطْمَعُ أَنْ یَغْفِرَ لَنا رَبُّنا خَطایانا أَنْ کُنَّا أَوَّلَ الْمُؤْمِنِینَ --- ما طمع داریم که پروردگارمان گناهانمان را بیامرزد به همین جهت اولین کسى هستیم که ایمان آوردیم»(شعرا:۵۱)
طمع در اصطلاح علم اخلاق: تمایل داشتن به گرفتن حق یا مالی یا جاهی است،که در اختیار دیگری قرار دارد، تا آن را به سوی خود انتقال دهد ،به حق باشد یا باطل ،در راه آن اقدام عملی بکند یا نه .در نتیجه طمع دارای مراتب مختلف است.
ماده طمح در قرآن کریم استعمال نشده است.
(ر.ک: لسان العرب؛ قاموس المحیط؛ مصباح المنیر؛ فرهنگ ابجدی و کتاب العین، ذیل ماده طمع و طمح)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.