تفاوت بین تقویم شمسی وقمری ومیلادی ۱۳۹۲/۱۰/۱۷ - ۱۰۰۷۸۰ بازدید

تفاوت بین تقویم شمسی وقمری ومیلادی چیست؟

با تشکر از ارتباط شما با این مرکز و حسن اعتماد شما به نکات زیر توجه کنید .اساس نامگذاری هجری شمسیپیشینیان ما عقیده بر آن داشتند که هر سال هجری شمسی را یکی از دوازده حیوان (( 1-موش2-گاو(بقر) 3-پلنگ 4-خرگوش 5-نهنگ 6-مار 7-اسب 8-گوسفند 9-میمون(حمدونه) 10-مرغ 11-سگ 12-خوک )) مأموریت دارد که زمین را بر دوش خود گرفته و آن را حمل نماید.بر این اساس، هر سال را به نام یکی از این حیوانات نامگذاری می نمودند.
به این موضوع در بعضی از اشعار قدیمی نیز اشاره شده است از جمله در شعر معروف زیر در خصوص متصدیان حمل زمین آمده است:
موش و بقر و پلنگ و خرگوش شمار زین چار چو بگذری نهنگ آید و مار
آنگاه به اسب و گوسفند است حساب حمدونه و مرغ و سگ و خوک آخر کار
مبدأ تاریخ هجری شمسی
تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران بر اساس سال هجری شمسی می باشد که این قانون در مورخه ۱/۱۱/۱۳۰۴ هجری شمسی تصویب شده است بر اساس این قانون سال هجری شمسی حقیقی، اول سال (( روز اول بهار )) و مبدأ تاریخ هجرت حضرت محمد (ص) از مکه به مدینه می باشد و مدت آن 365 روز و 6 ساعت و 48 دقیقه 51 ثانیه می باشد.
مبدأ سال هجری شمسی در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی توسط عمر خیام نیشابوری و عبدالرحمن خازنی و عده ای دیگر از ریاضی دانان و منجمان ایرانی تعیین و تنظیم شد.
چون سال شمسی با سال قمری تقریبا 11 روز تفاوت دارد، بنابراین سال هجری شمسی همواره تقریبا 11 روز از سال هجری قمری عقب می ماند و در نتیجه تقریبا هر 34 سال یکسال، سال قمری از سال خورشیدی جلو می افتد.
هر سال هجری شمسی شامل 12 ماه به ترتیب زیر می باشد:
۱-فروردین 31 روز 2-اردیبهشت 31 روز 3-خرداد 31 روز 4-تیر 31 روز 5-مرداد 31 روز 6-شهریور 31 روز 7-مهر 30 روز 8-آبان 30 روز 9-آذر 30 روز 10-دی 30 روز 11-بهمن 30 روز 12-اسفند 29-30 روز
مدت یکسال هجری شمسی 365 روز است که هر چهار سال یکبار ماه اسفند 30 روز است که به آن سال کبیسه می گویند و مدت آن 366 روز است.
مبدأ تاریخ هجری قمری
مبدأ تاریخ هجری قمری از هجرت پیامبر گرامی اسلام (ص) از مکه به مدینه محاسبه می شود که تا کنون 1425 سال از آن می گذرد. سر آغاز تقویم هجری قمری ، روز اول محرم سالی است که حضرت محمد (ص) از مکه به مدنه هجرت نمودند.
سال قمری بر حسب گردش 12 دور کره ماه به دور زمین است که مدت آن 35 روز و 8 ساعت و 48 دقیقه و24 ثانیه می باشد.
مدت ماه قمری دقیقا معلوم نیست و به هلال و محاق آن بستگی دارد و معمولا مدت آن 29 روز و 12 ساعت و 44 دقیقه و 2 ثانیه است. هر سال هجری قمری شامل 12 ماه به ترتیب زیر می باشد:
۱-محرم 2-صفر 3-ربیع الاول 4-ربیع الثانی 5-جمادی الاول 6-جمادی الثانی 7-رجب 8-شعبان 9-رمضان 10-شوال 11-ذیقعده 12-ذیحجه
مبدأ تاریخ میلادی
مبدأ تاریخ میلادی، تولد حضرت عیسی (ع) در زمان سلطنت فرهاد پادشاه اشکانی، و اکتا و آگوست امپراطور روم می باشد.
مبنای تقویم بین المللی در جهان امروز بر اساس ولادت حضرت عیسی (ع) می باشد که به آن تاریخ میلادی می گویند. هر سال میلادی شامل 12 ماه به ترتیب زیر می باشد:
۱-ژانویه 31 روز 2-فوریه 28-29 روز 3-مارس 31 روز 4-آوریل 30 روز 5-مه 31 روز 6-ژوئن 30 روز 7-ژوئیه 31 روز 8-آگوست 31 روز 9-سپتامبر 30 روز 10-اکتبر 31 روز 11-نوامبر 30 روز 12-دسامبر 31 روز
مدت یکسال میلادی 365 روز است که هر چهار سال یک بار ماه فوریه 29 روز است که به آن سال کبیسه می گویند و مدت آن 366 روز می باشد.
روش تبدیل سال قمری به سال شمسی و بالعکس
هر سال قمری تقریبا 10 روز و 21 ساعت از سال شمسی کوتاهتر است. در نتیجه به مبنای محاسبه سال قمری، از مبدأ تاریخ اسلام، یعنی هجرت حضرت رسول اکرم ((ص)) تاکنون، در مقایسه با سال شمسی 41 سال بیشتر گذشته است، و به تعبیر دیگر هر 33 سال شمسی، 43 سال قمری است. بنابراین برای تبدیل سال قمری به سال شمسی و بالعکس از اعداد 33 و 34 به روش زیر استفاده می شود:
1373 : 33 ~? 41 ? 1373 + 41 = 1414
1414 : 34 ~? 41 ? 1414 - 41 = 1373
http://kohan-s.persianblog.ir

نظرات

میهمان
یکی نیست که به مردم حالی کنه قدمت ایران از تمام کشورهای دنیا بیشتر بوده و هست از زمانی که به دروغ حمله مغولها رو با تاریخ ساختگی تو مغز همه کردن این سالها هم برا قدمت خودشون ساختن ایرانی رو حتی در محاسبه سال هم به اشتباه کشاندن تاریخ ما کلا نه این هست که میگن و نه این سالهای هست که دارن اعلان میکنن همه رو بعد از شکست کورش همراه با سرنگونی تخت جمشید سوساندن و هر چه خودشون خواستن برامون نوشتن و به عنوان تاریخ در کتابخانه های ما گذآشتن
پرسمان
سلام علیکم، بله قطعا تاریخ ایران قدیمی تر از این است که در کتابها نوشته شده و زوایای پنهان و پوشیده زیادی دارد که در کتابها نیست..
ایران باستان (یا «سرزمین پارس» در محل کنونی کشور ایران) از قدیمی‌ترین نقاطی است که رد پای سکونت بشر در آن به چشم می‌خورد. کاوش‌های باستان‌شناسان در این منطقه شواهدی از سکونت انسان‌ها در «دورۀ پارینه سنگی» متعلق به صدهزار سال پیش به‌دست داده، و قدمت سکونتگاه‌های نیمه–دائمی آن (که به احتمال زیاد پذیرای گروه‌های شکارگر بوده) به ده‌هزار سال پیش از میلاد می‌رسد.
ایران ، سرزمینی پر از رشادت ها و حماسه های تاریخ ساز ، کشوری پهناور و همیشه حاضر در دل تاریخ جهان را نمیتوان در چند خط و نوشته گنجاند چرا که هرقدر بیشتر در تاریخ آن پیش میرویم دنیای وسیع تری را کشف می کنیم.
دوران باستانی که سلسه ها ، امپراطوری های عیلام ، ماد و هخامنشی آغاز گر آن بوده و به سلسله ها و امپراطوری های بزرگ و کوچک بعد از اسلام و تا امروز ختم شده است . بر اساس شواهد باستان شناسی بسیار متعدد ، ایران دارای تمدنی چند هزار ساله است که پیشینه آن به هزارهای قبل از میلاد مسیح برمی گردد که دارای فرهنگ و تمدنی غنی و بسیار درخشان که گاه کمتر شناخته شده است می باشد.
قبل از آریایی ها ، قوم های مختلفی در مناطق گوناگون ایران زندگی می کردند . در تاریخ ایران پیش از آریایی ها تمدنهای بسیار کهنی در این محل شکفته و پژمرده شده بودند و تعدادی نیز هنوز شکوفا بودند.، تمدن کاسی ها (در کرمانشاه و لرستان) ، تمدن ساکنان تپه سیلک (در کاشان) ،تمدن های شهر سوخته (در سیستان)، تمدن جیرفت (در کرمان)، تمدن اورارتو (در آذربایجان)، تپه گیان (در نهاوند) ، تپورها در تبرستان (مازندران) و تمدن ایلام (در شمال خوزستان) در سرزمین ایران وجود داشت.
دولت عیلام بزرگ ترین تمدن تاریخ ایران بود که سرزمین آنها در جنوب غربی ایران و تقریبا مطابق با خوزستان بود. شوش پایتخت آن بود که آثار مربوط به این تمدن نیز در همان جا یافت شده است . البته می توان گفت که حکومت های جداگانه ای در تمدن عیلام بر بخش های مختلف توسط پادشاهان متفاوت اداره می شد.
میهمان
با سلام آموزنده و مفید بود ممنون .
میهمان
متوسط
میهمان
مفید بود ممنونم
میهمان
فکر کنم بعضی از اعداد رو از روی حواس پرتی اشتباه ذکر کردید اگه میشه اصلاح کنید.
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. اگر اشتباه مشخصی وجود دارد ذکر کنید تا اصلاح شود. ممنون
میهمان
عالی
میهمان
سپاس از مطلب کامل و مفیدتون.
میهمان
به درد نخور

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.